Yüksek vergiler, hayat pahalılığı ve ekonomik krizle birlikte sıfır araba almak hayal oldu. Sıfır araçların fiyatı 500 bin liraya dayanırken ikinci el arabalarda da fiyat artışları devam ediyor.

Ankara Sincan Motorlu Araç Satıcıları Derneği Başkanı Gökhan Çalışkan, ikinci el araç fiyatlarında yüzde 15 dolayında artış beklendiğini yazdı.

Sözcü gazetesine konuşan Çalışkan, arz talep dengesizliğinin ikinci elde fiyatların yükselmesine yol açtığını vurguladı. Geçen sene ile bu sene arasındaki fiyatlardan müşterilerin çok rahatsız olduğunu vurgulayan Çalışkan, şunları söyledi:

"Geçtiğimiz dönemlerde Ticaret Bakanlığı bir yönetmelik yayınlandı. Yayınlanan yönetmelikte sektörü düzenlemek, toparlamak adına yapılan bu çalışmalar, piyasadaki beklentileri karşılamadı. Altı ay, altı bin kilometre satış yasağı bizi töhmet altında bıraktı.

"SIFIR ARAÇ ALAMIYORUZ"

Bayilere gittiğimizde sıfır araç alamıyoruz. Firmalar, bize 2. el ticareti yaptığımız için sıfır araç satmıyor. Bunun algısı nedense bizler üzerine yöneltiliyor. Ama bayiler ikinci el araçları diledikleri gibi satabiliyor. İkinci el satışı yapan firmalar ise sıfır araç satışı yapamıyor. Önümüzdeki dönemde fiyatların yüzde 15 dolayında artmasını bekliyoruz. Tüketicilerimizin galerileri ziyaret ettiğinde karşılaştığımız en büyük sorunlardan biri, fiyatların yüksekliğinden şikayet oluyor. Geçen seneyle bu sene arasındaki fiyatlardan müşterilerimiz rahatsız. Ama bu rahatsızlığın sebebi motorlu araç satıcıları değil.

ARZ TALEP DENGESİZLİĞİ

Şu anda orta segmentte bir araca sahip olmak için 400 bin TL ile 1 milyon 250 bin TL arasında bir bütçeye sahip olmak gerekiyor. İkinci el fiyatlarının yükselmesindeki en büyük sebeplerden biri de arz talep dengesizliği. Vatandaşlarımız şu an bayilere sıfır araç almak için gittiklerinde talepleri karşılanamıyor. Vatandaş da çözümü 2. el araçta arıyor. Talebin bu kadar yoğun olması, fiyatların da gereğinden fazla yükselmesine sebep oluyor. Bu da arz talep dengesizliğinden…

İSTİHDAMA KATKI

Ankara’nın batı kanadında Sincan bölgesinde otomobil Ticaret ve Yaşam Merkezi kuruyoruz. Ciddi bir istihdam olanağı sağlayacak. Bu bölgede bin kişilik bir istihdam da sağlayacağını düşünüyoruz. Hayata geçirdiğimiz bu projeyi 2023 yılının ilk çeyreğinde hizmete sunacağız."