TCMB Başkanı Fatih Karahan, Merkez Bankası İdare Merkezi'nde bilgilendirme toplantısında yılın ikinci enflasyon raporunu açıkladı. Karahan, 2024 yıl sonu enflasyon tahminini 2 puanlık bir artışla yüzde 38'e yükseldiğini bildirdi.

Çalışma ekonomisi profesörü Aziz Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda enflasyon raporunda yer alan bir ayrıntıya dikkat çekti.

24 Mayıs Altın Fiyatları 24 Mayıs Altın Fiyatları

'MERKEZ ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM YAPILMASIN DEMEK İSTİYOR'

Enflasyon raporunda yer alan "Asgari ücret artışının yurt içi talebi desteklediği ilk çeyrek sonrasında iktisadi faaliyette öngörülen daha ılımlı seyir ve ilave ücret güncellemesi olmamasının reel birim ücretler kanalıyla dezenflasyon sürecini destekleyeceği değerlendirilmektedir" ifadesini değerlendiren Çelik şunları söyledi:

"Merkez Bankası "enflasyonu düşürmek için temmuzda asgari ücrete zam yapılmasın" demek istiyor!"

Milyonlarca vatandaşın gündemindeki ara zam için geri sayım devam ederken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, "Asgari ücrete ara zam gündemde yok" ifadelerini kullanmıştı.

'ENFLASYONDAN DOLAYI ERİMESİ SÖZ KONUSU'

TCMB Başkanı Karahan, Merkez'in asgari ücret zammı konusunda bir tavsiye vermediğini belirterek, "Asgari ücret konusu TCMB uhdesinde değil, dolayısıyla bir tavsiye verilmesi söz konusu değil. Şu anda ücretlerin yüksek enflasyondan dolayı erimesi söz konusu, dolayısıyla yapmamız gereken dezenflasyonu sağlamak" dedi.