Kahramanmaraş’ta 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremlerde binlerce kişi hayatını kaybedip yaralanırken, on binlerce bina da yıkılmıştı.

Fırat Üniversitesi tarafından Mustafa Temiz Konferans Salonu’nda düzenlemiş olduğu programa Vali Dr. Ömer Toraman, Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Aşkın Yeğin, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, kurum müdürleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Depremin yıl dönümü çerçevesinde Fırat Üniversitesi tarafından anma programı düzenlendi.

GÖKTAŞ: KONUTLARI BİLİMSEL VERİLERİ DİKKATE ALARAK İNŞA ETMEMİZ GEREKTİĞİ BİR GERÇEKTİR

Elazığ’da Otomobil Duvara Çarptı: 2 Yaralı Elazığ’da Otomobil Duvara Çarptı: 2 Yaralı

Her zaman depremlerle yüzleşmek ve yaşamak durumunda olduklarını dile getiren Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, "Ancak bizim muhakkak bilim ışığında, bilimsel gerçekleri dikkate alarak bundan sonraki hayatımızı ona göre şekillendirmemiz gerekiyor. Yapmış olduğumuz konutları bilimsel verileri dikkate alarak inşa etmemiz gerektiği bir gerçektir" dedi.

TORAMAN: YAKLAŞIK 15 DAKİKA İÇERİSİNDE AFAD İL MÜDÜRLÜĞÜ’NDE KRİZ MERKEZİNİ TOPLADIK

Tarihin en büyük can kaybının yaşandığı bir afet olduğunu dile getiren Vali Dr. Ömer Toraman, "Yıkım inanılmaz boyutlara ulaşmıştı. Özellikle Hatay’dan başlamak suretiyle Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya büyük bir yıkımla karşı karşıya kaldı. Biz de 04.17 itibariyle depremi yaşadıktan sonra depremzedeydik. Vazifemiz, sorumluluklarımız, planlarımız, görevlerimiz vardı. Yaklaşık 15 dakika içerisinde AFAD İl Müdürlüğü’nde kriz merkezini topladık. Herkes kendi sorumlulukları çerçevesinde çalışmaya başladı" dedi.

GÖKTAŞ: ÜNİVERSİTEMİZ DEPREM SONRASINDA TÜM AKADEMİK PERSONEL VE ÖĞRENCİLERİMİZ, 1 AY BOYUNCA KENETLENEREK EN YAKIN İLLERE KATKIDA BULUNDU

Rektör Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, "Ülke olarak depremlerden ziyade, depremlerden önce mevzuatlara uymamız gerektiği sonucu ortaya çıkıyor. Gerçekten çok güçlü bir ülkede yaşıyoruz. Bu depremde de hepimiz gördüğü gibi biz millet olarak çok kolay bir şekilde kenetleniyoruz. Yaralarımızı hep birlikte sarabiliyoruz. Bu bağlamda da üniversitemiz deprem sonrasında tüm akademik personel ve öğrencilerimiz, 1 ay boyunca kenetlenerek en yakın illere katkıda bulundu. Biz her zaman depremlerle yüzleşmek zorunda ve yaşamak durumundayız. Ancak bizim muhakkak bilim ışığında, bilimsel gerçekleri dikkate alarak bundan sonraki hayatımızı ona göre şekillendirmemiz gerekiyor. Yapmış olduğumuz konutları bilimsel verileri dikkate alarak inşa etmemiz gerektiği bir gerçektir” diye konuştu.