Bilim Kurulu Üyesi Özlü: Kısıtlama var diye ev gezmesi yaparsanız tedbirler işe yaramaz

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, "Sadece idari tedbirlerle pandemi önlenmez, yurttaşların buna katılımı, uyumu olmazsa hiçbir ülkede pandemiyi önleyemezsiniz" dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Özlü: Kısıtlama var diye ev gezmesi yaparsanız tedbirler işe yaramaz

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, yeni tip koronavirüs (COVID-19) tedbirleri kapsamında, alınan tedbirleri ve bu tedbirlerin etkisini TRT Haber canlı yayınında değerlendirdi.

Devletin kamusal alanlarla ilgili tedbirleri aldığını ve kural ihlalleri yapanlara  yaptırımlar uygulandığını hatırlatan Özlü, "Ev içi toplantılardan da uzak durmak gerekiyor" dedi.

"Madem sokağa çıkamıyoruz bari bu bedelin karşılığını alalım"

Sokağa çıkma kısıtlamalarının etki edebilmesi için ev gezmelerinin de yapılmaması gerektiğini belirten Özlü şöyle konuştu:

"Vatandaşlarımız sokağa çıkma kısıtlamalarını by-pass edip evlerde bir araya gelirlerse doğum günü, çay partisi, akşam oturması, aynı apartman içinde komşu ziyaretleri olursa tedbirlerden istenen amaca ulaşılamaz. Burada amaç; insanların bir araya gelmesini ve bulaşı engellemek. Çarşıda pazarda bir araya gelmeseniz de evlerde bir araya gelirseniz bulaşma devam edecektir. Madem kısıtlanıyoruz, madem zahmet çekiyoruz, sokağa çıkamıyoruz, alışverişe gidemiyoruz bari bu bedelin karşılığını alalım."

"2021 sonuna kadar bu tedbirlerle devam etmemiz gerekiyor"

Dünya Sağlık Örgütü'nün 3. dalganın daha kötü gelebileceği açıklamalarıyla ilgili,  "Onun için gevşememek lazım. 10-15 gün içinde bir düşme göreceğiz diye umuyoruz. Ama hemen bırakmamak lazım, mücadele devam ediyor. 2021 sonuna kadar bu tedbirlerle devam etmemiz gerekiyor" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7