İşte 'Pişmiş Sarımsağın' Faydaları

Sarımsağın faydalarını elbetteki saymakla bitiremeyiz. Yüzyıllar boyunca çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan sarımsak, şimdilerde alternatif tıbbın vazgeçilmez kaynağı. Sarımsağı özellikle ızgarada pişirip yediğinizde ise etkilerini çok daha çabuk görmeniz mümkün.

İşte 'Pişmiş Sarımsağın' Faydaları

Sarımsak, (allium) soğan ailesindeki bir bitkidir. Soğan, arpacık ve pırasa ile yakından ilgilidir. Bir sarımsak ampulünün her segmentine karanfil denir. Tek bir ampulde yaklaşık 10-20 karanfil vardır. Sarımsak, dünyanın birçok yerinde yetişir. Güçlü kokusu ve lezzetli tadı nedeniyle yemek pişirmede popüler bir malzemedir.

Sarımsak, tüm dünyada binlerce yıldır kullanılmaktadır. Mısırlılar, Babilliler, Yunanlılar, Romalılar ve Çinliler dahil birçok büyük uygarlık tarafından kullanıldığı belgelenmiştir.

BATI TIBBININ BABABASI

Sarımsak, yüzyıllar boyunca çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmış ve alternatif tıbbın da vazgeçilmezi olmuştur. 'Batı tıbbının babası' olarak bilinen eski Yunan hekimi Hipokrat, çok çeşitli rahatsızlıklar için sarımsak reçete ettiğini yazmıştır. Antik Yunan'da, olimpiyatlarda atletlere sarımsak (muhtemelen sporda kullanılan 'performans arttırıcı' ajanların en erken örneği) verilirdi.

PİŞİRİLDİĞİNDE DAHA FAYDALI

Uzmanlar, sarımsağın çiğ tüketilmesinin yanında özellikle pişirerek tüketildiğinde etkilerini daha çabuk görmenin mümkün olduğunu belirtiyorlar. Peki, pişmiş sarımsağın vücudumuza faydaları nelerdir? İşte o faydalar:

DOĞAL ANTİBİYOTİK

Doğal antibiyotik kaynağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve gribi önler.Sarımsağın içindeki bir bileşik olan 'dialil sülfit'in, bağırsak enfeksiyonlarının en yaygın nedenlerinden biri olan Campylobacter bakterisi ile mücadelede kullanılan iki popüler antibiyotikten 100 kat daha etkili olduğu gözlemlenmiştir.

KORONER KALP HASTALIKLARINDAN KORUR

Sarımsak, kalp hastalıkları için önleyici bir besindir. Hipertansiyon, diyabet, kolesterol, damar sertliği, hiperlipidemi ve tromboz gibi birçok kardiyovasküler ve metabolik hastalığın tedavisinde de etkilidir. Kolesterol seviyesini düzenler, damarların temizlenmesini sağlayarak kalp hastalıklarından korur.

AĞIR METALLERİN VÜCUTTAN ATILMASINA YARDIMCIDIR

Vücutta biriken ağır metallerin atılmasına yardımcı olur. İçeriğindeki kükürt bileşikleri sayesinde ağır metallerin neden olduğu organ hasarını önleyebilir. Ayrıca bileşenindeki kükürt, kandaki demir ve çinkonun daha iyi emilmesine yardımcı olur.

HÜCRELERİ TEMİZLER

Yüksek besin içeriği sayesinde hücreleri temizler ve bu hücrelerin uzun ömürlü olmasına yardım eder. Halsizliği ortadan kaldırır.

FAYDALARI BUNLARLA BİTMİYOR

Sarımsağın sağlığa faydaları arasında ayrıca şunlar da gösteriliyor:

Sindirim arttırma, alzheimer(demans) önleme, alkol kaynaklı karaciğer hasarı onarımı, akciğer kanseri riskini düşürme, göz bakımı, kulak ve diş ağrılarını hafifletme, yaraları tedavi etme ve akneyi önleme.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103