Sonbaharda Katkısız ve Doğal Beslenme İçin “Ton”la Öneri

Ne yazık ki güneşli günler geride kaldı. Sıcaklıkların günden güne düştüğü sonbahar, sadece Covid 19’un değil, her türlü gribal enfeksiyonun da mevsimi. Prof. Dr. Emine Nur Tozan, yetişkinlerin yanı sıra pandemide daha büyük risk grubuna giren çocuk ve gençlerin de bu mevsimde bağışıklığı güçlendiren, katkısız ve doğal ürünleri tüketmeleri gerektiğini belirtiyor.

Sonbaharda Katkısız ve Doğal Beslenme İçin “Ton”la Öneri

Tozan’ın bu dönem için önerilerinin başında, Omega-3 ve doğal protein kaynağı olarak katkısız ve koruyucusuz ton balığı var.

Soğuk kış günlerinin habercisi olan sonbahar, birçok hastalığın da pusuda beklediği bir mevsim.

Psikolojik ve fiziksel olarak sarsıcı etkiler yaratabilen mevsim geçişlerinin yanı sıra havaların da yavaş yavaş soğumaya başlaması, bronşit, grip, öksürük, nezle gibi soğuk algınlıklarına davetiye çıkarıyor. Kış hastalıklarına yakalanma riskinin yüksek olduğu sonbahar günlerini hem zinde hem de sağlıklı geçirebilmek için yapılması gerekenlerin başında ise doğru beslenme ve hareketli yaşam tarzı geliyor.

Prof Dr. Emine Nur Tozan’ın önerileri bununla sınırlı değil…

KENDİNİZİ KIŞA HAZIRLAYIN!

Tozan, “Sonbahar ve kış aylarının mucizesi doğal Omega-3 ve bol vitaminde saklı. Sağlığa faydalarının yanı sıra doğru tüketildiği takdirde kilo kontrolü de sağlayan renkli kış meyvelerini ve sebzelerini  sofralarınızdan eksik etmeyin. Haftada ez 2 kez ton balığı tüketimi ise vücudumuzun ihtiyaç duyduğu Omega–3, kalsiyum, magnezyum, potasyum, protein ve minerali doğal kaynaktan almak için en lezzetli yöntem. İçeriğindeki yağ asitleriyle hücrelerde yağ deposu oluşumunu önleyerek kilo alımını da azaltan bu besinler, tok tutucu özelliğiyle diyet öğünlerinin de vazgeçilmezleri arasında yer alıyor” diyor.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZE DOST GIDALAR TERCİH EDİN

Sonbaharda da Akdeniz tipi beslenme şeklinin sürdürülmesi gerektiğine dikkat çeken Tozan, “Mevsim değişikliklerinde sık rastlanabilen hastalıklara karşı koruyucu birer kalkan olan, bağışıklığa dost ve sindirimi kolay besinlerle, vücut direncinizi artırmaya, kalp ve kemik sağlığınızı korumaya özen gösterin. Kuruyemiş, sebze ve salatalar başta olmak üzere, Omega-3, B12, A, D ve E vitaminleri bakımından oldukça zengin olan, zeytinyağlı ve kolay açılabilen ton balığını bu dönemde daha sık tüketmekte fayda var. Düzenli uykunun ve bol su tüketilmesinin vücut direncine etkisini hepimiz biliyoruz. Bütün bu alışkanlıkları ‘hareket’le birleştirerek, oldukça zinde ve sağlıklı bir kış mevsimi geçirmek mümkün” diyerek önemli ipuçları veriyor.

SAĞLIKLI YAŞAMIN ANAHTARI DERİN DENİZLERDE SAKLI

Ancak dikkat! Dünya Sağlık Örgütü’nün tüketim tavsiyeli ürünleri arasında yer alan ton balığını doğru ve güvenilir kaynaktan almak önemli. Bu konuda Tozan, “Pandemi ile birlikte doğal ve sağlıklı beslenme tercihlerine artık daha fazla odaklanıyoruz. Ton balığı, kolay açılan kapağı ve sağlıklı lezzetinin yanı sıra en doğal protein ve Omega-3 kaynağı olarak artık sofraların vazgeçilmez ürünü” diyor.

Katkı maddesi ve koruyucu içermediği gibi vitamin ve mineral desteğiyle bu zorlu dönemde her yaştan tüketicinin en sevdiği alternatife dönüşen ton balığını tercih ederken, ambalajın kolay açılabilir olmasından katkısız ve koruyucusuz olmasına kadar bazı önemli konulara dikkat etmek gerekiyor. Öte yandan Çanakkale’de üretilip Hint ve Atlantik okyanuslarının derin sularından sofralarımıza gelen katkısız ton balıkları, çiftlik balığı olmadığı gibi, en doğal Omega-3 kaynağı olarak ruh sağlığından bağışıklık ve metabolizmanın güçlenmesine kadar birçok fayda sunuyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner109