Bilim Dünyası Bu Olayı Konuşuyor

Erken doğan bebeklerin, sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması için tasarlanan yapay rahim, önce kuzular üzerinde test edildi.

Bilim Dünyası Bu Olayı Konuşuyor

Erken doğan bebekler için tasarlanan yapay rahim, önce kuzular üzerinde denendi. Erken doğan kuzunun yerleştirildiği yapay rahim, 28 gün boyunca kuzunun organlarının gelişmesini sağladı.

3 AY ERKEN DOĞAN KUZU ÜZERİNDE TEST EDİLDİ

Children's Hospital of Philadelphia tarafından erken doğan bebekler için geliştirilen yapay rahim, anne rahmindeki 5 aylık bebeğin ömrüne eş olan 3 ay erken doğan kuzu üzerinde denendi. 28 gün boyunca yapay rahmin içinde yaşatılan kuzunun organ gelişimi ve sağlığının anne karnındaki gibi devam ettiği tespit edildi. Steril ve ısısı kontrol altında tutulan 'bio torba' şeklinde tasarlanan rahim 22 haftaya kadar erken doğan bebeklerin yaşaması için umut olacak.

YAŞAMASI İMKANSIZ BEBEKLERİ BİLE HAYATTA TUTABİLİR

Hortumlar yardımıyla oksijen ve gerekli kimyasal maddelerle beslenen 'bio torba' karanlık ortamda muhafaza ediliyor. Araştırmayı yürüten ekibin başı Alan Flake, yapılan araştırmanın gelecekte çok erken doğan ve yaşaması imkansız bebekleri hayatta tutabileceğini ifade etti. (Kaynak: haberler.com)

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2017, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103