Özel bankalar arasındaki emekli maaşı promosyon yarışı baş döndürüyor. Rekabet kızışınca promosyon tutarı 7 bin 500 liraya kadar yükseltilmişti.

Şimdi o yarışa kamu bankalarının da girmesiyle emekliye 3 yıl içerisinde ödenen 750 liralık tutarın yükselmesi planlanıyor.

Kamu bankaları emeklilerin beklediği promosyon adımını atmayınca yüzbinlerce kişi emekli maaşlarını özel bankalara taşıdı. Kamu bankaları da müşteri kaybettiklerini fark edince kesenin ağzını açmak zorunda kaldı.

5 BİN LİRA BEKLENTİSİ!

Emekli maaşı promosyonunda özel bankalarını rekabet baş döndürürken birçok emekli kamu bankasından vazgeçmedi. Kamu bankalarında 3 yıl için ödenen promosyon tutarı 750 liraydı işte bu tutarın 5 bin liraya çıkarılması planlanıyor.

3 KAMU BANKASINDAN PROMOSYON ADIMI

3 kamu bankası maaş ayrımı gözetmeksizin tüm emekli müşterilerine 3 yıllığına 5 bin lira promosyon ödemesi için tekliflerini Hazine Bakanlığı’na sundu. Bakanlığın 5 bin liralık tutarın 7 bin 500 liraya çıkarması taraftarı olduğu iddiası da var. Süreç önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

'EMEKLİ MAAŞLARININ HACZİ KABİL DEĞİL'

Öte yandan maaş promosyonları ile ilgili milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Maaşını taşımak isteyenler yeni promosyon yapılandırma talebi kabul edilmediği taktirde başka bankalardan teklif alıp emekli aylıklarını oraya taşıyabilirler. Burada yaşanan en büyük sıkıntı artan enflasyon karşısında kredi çekerek borçlanan milyonlarca emeklimizi bankalar promosyon ödemesi yapmamakta direniyor ve maaşlarını taşımalarına da engel oluyor.

Aslında Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun bu yönde emekli lehine verilmiş kararı var. Yargıtay Üst Kurulu emekli maaşlarının haczi kabil olmayan varlıklar sayması nedeniyle kredi çeken emeklinin maaşının teminat olarak değerlendirilmesini yerinde bulmamış ve emeklinin hesabına bir nevi kelepçe vurulmasını engelleyecek önemli ve emsal bir karar almıştır.

‘PROMOSYON YAPILANDIRILMASINI KABUL ETMEYEN BANKALAR ŞİKAYET EDİLMELİ’

Bu nedenle promosyon yapılandırmasını kabul etmeyen bankalara karşı emeklilerimizin banka ile yazılı iletişim kurarak olumsuz cevapla birlikte Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na ve Kamu Denetçiliği Kurumu’na şikayette bulunmaları gerekmektedir.

Bir diğer sıkıntı ise Anadolu’nun ücra kasabalarında fazla banka şubesi olmadığından o mahaldeki banka ile emeklinin pazarlık şansının azalmasıdır. Bu nedenle emekli promosyonunu belli noktaya taşımış bankaların tüm şubelerinde emeklilere ayrım yapılmaması gerektiğinden değişik banka şubeleri bulunmayan yerlerdeki tüketiciler kendilerine düşük promosyon ödenmesi halinde o bankanın diğer şubelerinde emeklilere ödenen en yüksek promosyon bedeli ile kendisine ödenen bedel arasındaki farkı Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurarak talep edebilirler.

ÖZEL BANKALAR TEKLİFLERİNİ DEĞİŞTİRDİ

10 bin liraya kadar çıktı ama ek talepler oluyor. Örneğin 4 yıllık sözleşme, kredili mevduat hesabı açtırılması gibi ek talepler ve başka emeklilerin o bankaya getirilmesi gibi taleplerle verilen ücret yükseliyor. Bugün için somut olarak verilen ücretler yalın olarak 7 bin 500 liradır.”