Elazığ Tarım ve Orman İl Müdürlüğünde yem bitkisi dağıtım töreni düzenlendi.

Elazığ İl Özel İdaresi tarafından finanse edilen Yem Bitkileri Ekiliş Alanı Geliştirme Projesi kapsamında 6.725 dekara ekilmek üzere yaklaşık 340 çiftçiye 35 bin 250 kg Yem Bezelyesi tohumu ve 32 bin kg Macar Fiği tohumu dağıtıldı.

Ziraat Odası Başkanı İbrahim Hacıoğulları, projede emeği geçenlere teşekkür ederek böyle bir desteği ilk defa görüyoruz” dedi.

HACIOĞULLARI: BİZ BUNU UNUTMAYACAĞIZ BÖYLE BİR DESTEK İLK DEFA GÖRÜYORUZ

Ziraat Odası Başkanı İbrahim Hacıoğulları, “Çiftçiler adına emeği geçenlere ve Sayın Valimize teşekkür ediyoruz. Sayın Valim biz bunu unutmayacağız böyle bir destek ilk defa görüyoruz, teşekkür ediyoruz” dedi.

İl Genel Meclis Başkanı İbrahim Şerbet, amacımız köylerde daha yaşanabilir bir ortam oluşturup, vatandaşlarımızı kendi ortamında üretime teşvik etmek” ifadelerini kullandı.

ŞERBET: 3 YILDIR HER YIL YAKLAŞIK 1’ER MİLYON OLMAK ÜZERE TOHUM DESTEĞİ, ARICILIK VE SU ÜRÜNLERİNE DESTEK VERİYORUZ

İl Genel Meclis Başkanı İbrahim Şerbet, “ İl Özel İdaresi olarak altyapı işlerimizin yanı sıra tarım ve hayvancılığı desteklemek için 3 yıldır ödenek ayırıyoruz. Bu yılı yatırım yılı olarak ilan ettik, çalışmalarımızda sona yaklaştık. Amacımız köylerde daha yaşanabilir bir ortam oluşturup ve vatandaşlarımızın kendi ortamında üretimine teşvik etmek. Bu kapsamda 3 yıldır her yıl yaklaşık 1’er milyon olmak üzere tohum desteği, arıcılık ve su ürünlerine destek veriyoruz. Bu yılda yüzde 50’si köylü katkısı olmak kaydıyla 640 bin TL’lik Macar fiği ve yem bezelyesi tohumu olarak 340 çiftçimize dağıtımını yapacağız. Bu sayede hem arazilerimizin ekilip boş kalmamasını sağlayacağız hem de hayvancılığın temel ürünü olan yem bitkilerini sağlamış olacağız” ifadelerini kullandı.

Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, hayvancılığın sürdürülebilmesi için kaba yem üretiminin önemine değinerek yapılan hizmet ilimiz, çiftçimiz ve ülkemiz için çok önemli bir yatırım” dedi.

TORAMAN: BÜTÇEDEKİ SIKINTILARI AŞABİLMEK İÇİNDE İLAVE KAYNAKLAR BULARAK YİNE TARIM SEKTÖRÜNÜ DESTEKLEMEYE GAYRET GÖSTERDİK

Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, “Bu sene tarımsal sulama alt yapısına ciddi kaynak aktardık. Toplamda yaklaşık Özel İdare’den 40 milyonluk bir kaynak kullanmış olacağız yılsonuna kadar bunu önceki senelerle kıyasladığımızda ciddi bir rakama tekabül ediyor. Biz fiyatlardaki artışları ve bütçedeki sıkıntıları aşabilmek içinde ilave kaynaklar bularak yine tarım sektörünü desteklemeye gayret gösterdik. Hayvancılık açısından hayvancılığın verimli olarak sürdürülebilmesi açısında kaba yem üretimi çok önemli. Eğer hayvancılık iştigal eden üretici kendi kaba yemini karşılayabildiği ölçüde kârını artırabiliyor. Yoksa tamamen dışardan yem alımıyla hayvancılık yapmak fevkalade zor olsa gerek o yüzden de hayvancılığa da bu manada ciddi destek olmuş oluyor” sözlerine yer verdi.

İl Müftüsü Selami Aydın’ın duasının ardından tohumlar üreticilere dağıtıldı.