Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Fırat bölümünde bulunan, yaklaşık 7 bin yıllık tarihe sahip olan Elazığ'ın Palu ilçesi, sezonun ilk ziyaretçilerini ağırladı.

Tarih boyunca Sümerler, Hurriler, Hititler, Asurlular, Urartular, Persler, Romalılar, Sasaniler, Bizanslılar, Emeviler, Abbasiler, Artuklular, Selçuklular, Moğollar, Dulkadir Beyliği ve Osmanlı Devleti gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapan Palu'ya birçok ilden turist geliyor.

Uzmanlar Elazığlı Vatandaşları Kavurucu Sıcaklara Karşı Uyardı Uzmanlar Elazığlı Vatandaşları Kavurucu Sıcaklara Karşı Uyardı

 Ziyaretçiler özellikle Palu Kalesi'ne çıkarak Murat Nehri ile birleşen ilçenin doğal güzelliğini hem gözlemliyor hem de fotoğraflıyor.

CELAYİR: BİZ BİNGÖL’DEN 12 KİŞİLİK DAĞCI EKİBİ OLARAK BURAYA GELDİK

Palu’ya ilk defa geldiğini dile getiren Mahsum Celayir, "Palu’ya giriş yaptık. Bugün ve yarın arkadaşlarımızla birlikte bol bol gezip ondan sonra gözlemleyeceğiz. Biz Bingöl’den 12 kişilik dağcı ekibi olarak buraya geldik. 2 bin 600 rakımlı Akdağ’a çıkacağız. İleride de kamp yapacağız. Oraya gitmeden önce kaleyi görmek istedik. Şu an kalede bir gezi yapıyoruz" dedi.

ATMACA: GEZİLİP GÖRÜLMEYE DEĞER BİR YER

Malatya’dan arkadaşlarıyla birlikte Palu ilçesini ziyaret etmeye gelen Abdullah Atmaca, "Palu’ya ilk defa geldim. Tarihi yerlerini daha önceden duymuştuk ama gelme imkanımız olmamıştı. Gerçekten güzel yerler var. Murat Köprüsü, Palu Kalesi ile küçük ve şirin bir Anadolu ilçesi. Gezilip görülmeye değer bir yer" şeklinde konuştu.

DEMİR: ARKAMDAKİ İLÇE MERKEZİ VE HARİKA BİR DOĞA MANZARASI VAR

Vatandaşlardan Hakan Demir, "Şu anda bulunduğumuz mekan tarihi Palu Kalesi. Benim buraya ilk gelişim ama hayran olmamak elde değil. Alt tarafta Muş’tan beri akıp gelen Murat Nehri var. Arkamdaki ilçe merkezi ve harika bir doğa manzarası var. Ziyaretçiler, vatandaşlar kaleyi ziyaret ediyorlar" diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi