Elazığ’da da Duracak Olan Vangölü Ekspresi İlk Seferine Başladı Elazığ’da da Duracak Olan Vangölü Ekspresi İlk Seferine Başladı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in katılımlarıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığı İkiz Kuleler toplantı salonunda gerçekleştirilen  "Oda ve Borsa İstişare Toplantısı"nda söz alan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan, iş dünyası ve yatırımcıların sorunları yanında, ilimizin problemlerini de aktardı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, bakan yardımcıları, bakanlık bürokratları, oda ve borsa yönetim kurulu başkanlarının katılımı ile  gerçekleştirilen toplantıda konuşan ve ilimizin 2017 yılından itibaren 6. Bölge teşvik imkânlarından faydalanmasının ardından 1. Organize Sanayi Bölgesinde yer kalmadığı için 2. Organize Sanayi Bölgesi TEKNOVA ile İlçelere yönelik Karma OSB’yi hayata geçirerek arsa tahsislerine başladıklarını ifade eden Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten iş dünyası ve Elazığ adına taleplerde bulundu:

BAŞKAN ALAN: KREDİLER, HERHANGİ BİR ŞARTA BAĞLANMADAN VERİLMELİ

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’e Elazığ’ın 6 Şubat depremi öncesi 24 Ocak 2020’de 6,8’lik ciddi bir deprem yaşadığını ve 39 canını yitirdiğini aktaran Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan, konuşmasını şöyle dürdürdü:

“6 Şubat depremlerini tüm yıkıcılığıyla yaşayan Elazığ, her ne kadar deprem yaşayan 11 il arasında yer alsa da 10 ilde uygulanan bazı muafiyetler ve haklardan faydalandırılmadı. İki büyük depremi yaşayan ve önemli maddi ve manevi kayıplar veren Elazığ’da,  hayatın normale dönmesi ve şehirde üretim ve istihdamın artarak ekonomik kayıpların telafi edilmesi amacıyla esnaf ve yatırımcılarımızın finansmana rahatlıkla ve cazip şartlarda erişiminde birtakım imkânların sunulması gerekiyor. Bu amaçla depremden etkilenen yatırımcılarımız, herhangi bir şarta bağlanmadan düşük faizli kredilerle desteklenmeli ve konuda ilimiz ekonomisine yeni bir can suyu imkânı sunulmalıdır.”

BAŞKAN ALAN: SAVUNMA SANAYİ YATIRIMLARI ACİLEN BAŞLATILMALI

6 Şubat depremlerinin yıldönümünde deprem yaşayan illeri ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın,  Kahramanmaraş’ta yaptığı konuşmada,  savunma sanayi yatırımlarını deprem bölgesindeki şehirlerde yoğunlaştıracak yeni bir istihdam atağı projesi başlattıkları müjdesini hatırlatan Başkan Alan; “Bu konuda yapılan açıklamalarda Savunma Sanayi şirketlerinden olan TÜYAR, Elazığ’a ileri teknoloji çip paketleme,  STM firması ise Duvar Arkası Radar üretim tesislerini kuracakları ifade edilmişti. Yine bu kapsamda Türkiye'nin önde gelen yazılım şirketi HAVELSAN, Elazığ'da yazılım kampüsleri oluşturacaktı. Bu konuda başta Kahramanmaraş olmak üzere diğer deprem illerinde savunma sanayi yatımları alanında adım atılarak çalışmalar başlatılmışken, Elazığ’da herhangi bir çalışma henüz başlatılmamıştır.  Sayın Bakanımızın bu konuyla ilgili yetkililerle görüşmeler yapıp talimat vererek süreci hızlandırmasını bekliyoruz” Dedi.

BAŞKAN ALAN: ELAZIĞ’A LOJİSTİK MERKEZ KURULMALI

Son günlerde yerbilimcilerin Tunceli, Yedisu ve Bingöl illerinde 7 şiddetinde büyük bir deprem yaşanacağı uyarılarını yaptıklarına dikkat çeken Başkan Alan; “Rabbim böylesi bir felaketi yaşatmasın ama yaşandığı takdirde bu bölgeye an yakın şehir Elazığ olarak, yardıma koşacak ilk komşu il konumundayız. Olası bu depremin olumsuzluklarının kısa sürede giderilmesi amacıyla,  ilimizin ekonomik anlamda güçlü olmasıyla birlikte, özellikle ihtiyaç duyulan malzemelerin etkin bir organizasyon aracılığıyla kısa sürede afet bölgelerine ulaştırılması için lojistik bir merkeze ivedilikle ihtiyaç duyulmaktadır. Odamız öncülüğünde Valilik, Belediye ve diğer paydaşlarımızla birlikte ilgili bakanlıkların desteğiyle Elazığ’a Lojistik Merkez yapılması konusunda Sayın Bakanımızın desteklerini talep ediyoruz” dedi.

HAZİNE VE MALİYE BAKANI ŞİMŞEK: ELAZIĞ’IN TALEPLERİNİN KARŞILAMASI KONUSUNDA GAYRET GÖSTERECEĞİZ

Başkan Alan’ın taleplerini dinleyen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kendi bakanlığını ilgilendiren konularda adım atacaklarını, diğer bakanlıklarla ilgili talepler konusunda ise kaynak aktarımı başta olmak üzere gerekli destekleri vereceklerini ifade etti.

TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU: OLDUKÇA FAYDALI BİR TOPLANTI OLDU

Toplantı sonunda değerlendirmelerde bulunan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu,  "Önceliğimiz üretim, istihdam, yatırım ve ihracat. Beklentimiz el birliği, akıl birliği ile sektörlerde, illerde yaşanan sıkıntıların çözülmesi. Birliğimizin ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek, bakan yardımcılarımız ve bakanlık bürokratlarının katılımıyla 'Oda/Borsa Başkanları İstişare Toplantısı'nı gerçekleştirdik. Reel sektörün sıkıntılarını, talep ve önerilerini aktardık. Sayın Bakan, uygulanan programın hedeflerini ve yol haritasını anlattı. Faydalı bir toplantı oldu. Reel sektörün ve illerin sesine daha fazla kulak verilmesini bekliyoruz." Dedi.

Editör: Haber Merkezi