Deva Partisi Elazığ Merkez İlçe Başkanı Dr. Hamza GÜR, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinin kredi faiz oranlarının arttırılmasını eleştirdi.

Başkan Gür, esnafın karının artmadığını ve bu durumun esnafı zor durumda bıraktığını belirtti.

2020-2023 Depremlerinin, Ekonomik durgunluğun, enflasyon ve hayat pahalılığının artmasıyla birlikte esnafın rekabet gücünün azaldığını söyleyen Başkan Gür, özellikle hükümetin, belediyelerin ve Ticaret Sanayi Odalarının esnafın sorunlarına çözüm bulmasını istedi.

DEVA partisi Merkez İlçe Başkanı Dr. Hamza Gür, esnaf kefalet kredi faiz oranlarının arttırılmasına ilişkin "Esnafın çektiği kredinin faizini arttırıyorsunuz da esnafın kârı arttı mı? Esnafımız faiz oranlarının böyle arttırılacağını bilseydi böyle bir borçlanma altına girer miydi?" dedi.

Elazığ’da Bayram, Sorunsuz Geçti Elazığ’da Bayram, Sorunsuz Geçti

Başkan Gür, "Bu faiz artışından daha önce çekilen ve ödemesi devam eden esnaf kredileri de etkilenecek. Sormak istiyorum 2020-2023 depreminden etkilenen Elazığ Esnafı faiz oranlarının böyle arttırılacağını bilseydi böyle bir borçlanma altına girer miydi, Bu esnafı tuzağa düşürmektir. Esnaf kredisini ödeyemez iken bir de faiz arttırıldı. Esnafa sahip çıkmanın Türkiye  genelinde Elazığ özelinde ülkemize ve milletine sahip çıkmak anlamına geliyor. Esnafın kullandığı kredi faizlerinin artması, işletme maliyetlerini artırmakta ve kar marjlarını daraltmaktadır. Bu durum, esnafın rekabet gücünü azaltmakta ve ayakta kalmak için daha fazla mücadele etmesini gerektirmektedir. Üstelik bu artış, esnafın zaten zorlu bir ekonomik ortamda mücadele ettiği bir dönemde gerçekleşmektedir" dedi

 

Editör: Yakup Uğur