Online'da ABC Öğrenilemiyor

Birinci sınıfların okuma, yazmayı öğrenmeleri, online eğitimle daha zor hale geldi. Eğitimciler, ailenin desteğinin bu konuda çok önemli olduğu görüşünde. Destek olmak isterken çocuğun harfleri yanlış öğrenmesine neden olan veliler de var. Uzmanlara göre temelin yanlış atılması, düzeltilmesi zor yeni sorunlar yaratabiliyor.

Online'da ABC Öğrenilemiyor

Milliyet'ten OZAN ÖMER KADÜKER'in haberine göre:

Okuma, yazmayı öğrenmek, bazı öğrenciler için sancılı bir süreçken koronavirüs nedeniyle uzaktan eğitime geçilmesiyle tüm öğrenciler için zor hale geldi. Yüz yüze eğitimde harflerin yazımı, sesleri konusunda öğretmenler öğrencilerine anında destek olabiliyorken uzaktan eğitimde hesap edilemeyen pek çok sorun yaşanabiliyor. Bu noktada öğretmenlerin ailelerle işbirliği yapması şart. Ancak her ebeveyn, çocuklarına okuma, yazma konusunda destek olabilecek yetkinlikte değil. Öte yandan çalışan ailelerin yanı sıra bilgisayar, internet gibi teknik altyapıya sahip olmayanlar da var. Bu nedenle ortaya çıkan sorunlar, öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklarda katlanıyor. Çocukların, harfleri yanlış öğrenmesi nedeniyle temelin yanlış kurulacağını düşünen öğretmen ve veliler endişeli.

GÖREVİN BÜYÜĞÜ AİLEDE

Bu konuyu uzmanlara sorduk. Okuma yazma öğrenmenin çocuğu zihnen zorlayan bir süreç olduğunu belirten MEF Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özcan "Bütün öğretmenler çok iyi olsa, aynı yöntemleri uygulasa ve okullarda fırsat eşitliği sağlansa bile okuma-yazma öğretmek uzaktan eğitimle daha da zorlaşmıştır" dedi. Çocuklar arasında gelişim, öğrenmeye hazır oluş, öğrenme tarzı gibi farklılıklar olduğunu ve bunun öğretmenin ve anne-babanın işbirliğiyle aşılacağını ifade eden Özcan, bu noktada aileye birçok görev düştüğünü aktardı ve ekledi: "Çocuğun eğitimi evde de devam ettiği için anne-babanın öğretmenin hangi yöntemlerle okuma yazma öğrettiğini bilmesi ve farklı alıştırmalar yaptırarak çocuğun kafasını karıştırmaması gerekir."

Uzaktan eğitimde çocuğun okuma yazma öğrenmesinde aileler arasındaki eşitsizliğin etkisinin de çok büyük olduğuna dikkat çeken Özcan, "Eğitimi ve geliri iyi olan aileler, öğretmenle iletişim halindedir, ev ödevlerine yardım eder, gerekiyorsa çocuklarına ders çalıştırır, o da olmazsa özel ders aldırır. Özetle bu aileler okulda başarılı olmak için ne yapmak gerektiğini bildiği için ne gerekiyorsa onu yapar" ifadelerini kullandı.

Özcan, geçim sıkıntısı çeken, başarılı okul deneyimi olmayan, ev ödevlerine yardım edemeyen, öğretmenle iletişim kurmayan ailelerin çocuklarının ise zorluk yaşadığını sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103