21 Mart Altın Fiyatları

Altın fiyatları anlık ve canlı takip ediliyor. Altın fiyatlarında yaşanan gelişmelere göre vatandaşlar alım ve satım işlemlerini gerçekleştiriyorlar. Geçtiğimiz hafta gerçekleşen FED toplantısının ardından alınan karar fiyatlarda etkili oldu. Ons altın fiyatları, ABD tahvil fiyatlarında ve dolar endeksinde yaşanan yükselişlerin etkisiyle baskılanırken; Rusya-Ukrayna savaşında gerilimin artmasıyla tekrar yönünü yukarı çevirebilir. Peki, çeyrek altın ve gram altın bugün ne kadar, kaç TL? İşte 21 Mart altın fiyatları...

21 Mart Altın Fiyatları

Altın fiyatları, 21 Mart itibari ile gündemde yer alıyor.

Çeyrek altın ve gram altının ne kadar olduğu merak ediliyor.

Altın fiyatlarında yaşanan değişimlere göre vatandaşlar alım veya satım işlemlerini gerçekleştiriyorlar.

ALB Yatırım Araştırma Müdürü Emre Çayırlı, ‘Ons altın fiyatı için 1950 ve 1975 dolar seviyeleri ilk önemli direnç bölgeleri konumunda bulunurken, bu seviyelerin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde kısa süreli yeni zirveler oluşabilir.’ dedi.

Gram altın bugün 917,72 liradan alınıyor ve 917,870 liradan satılıyor.

1 GRAM ALTIN NE KADAR ve KAÇ TL?

Gram altın bugün 917,72 liradan alınıyor ve 917,870 liradan satılıyor.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Çeyrek altın bugün 1.487,00 liradan alınıyor, 1.514,00 liradan satılıyor.

YARIM ALTIN NE KADAR?

Yarım altın bugün 2.978,00 liradan alınıyor, 3.027,00 liradan satılıyor.

CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?

Cumhuriyet altını 5.938,00 liradan alınıyor, 6.033,00 liradan satılıyor.

Ons altın fiyatı, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını çeyrek puan artırma kararının ardından çarşamba günü son iki haftanın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından hızla yükseldi. Dün 1950 dolar seviyesini test eden ons altın fiyatında bu sabah itibariyle kararsız seyrin devam ettiği görülüyor.

Fed Başkan Powell’ın, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ABD ekonomisi üzerindeki etkilerinin "son derece belirsiz" olduğunu söylemesi, altında yaşanan hareketliliğin ana sebebini oluşturmuş durumda. Bugün ABD Başkanı Biden’ın, Çinli mevkidaşı Xi Jinping ile yapacağı görüşmeyi takip ediyor olacağız. Siyasi alanda tansiyonun yükselmesi halinde ons altına yeniden alım gelebilir.

Diğer yandan 1987’den bu yana devam eden düşüş trendini baskılayan ABD 10 ve 5 yıllık tahvil getirilerin görüntü karışık bir seyir izliyor. 2 ve 5 yıllık ABD tahvil getirileri hızla dikleşirken, 5 yıllık faiz oranı 10 yıllık faiz oranının üzerine geçmeye başladı. ABD tahvil faizleri tablosu 2006 ve 2018 yıllarındaki benzer bir görüntü ortaya çıkıyor. İlerleyen süreçte yüzde 2,5 üzerine geçilmesi halinde tahvil getirileri hızlı bir yükseliş eğilimine geçerse, ons altın fiyatındaki yükselişi yavaşlatabilir.

Ons altın fiyatı için 1950 ve 1975 dolar seviyeleri ilk önemli direnç bölgeleri konumunda bulunurken, bu seviyelerin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde kısa süreli yeni zirveler oluşabilir. Direnç bölgesinde yavaşlama olması halindeyse 1880 dolara doğru satış baskısı oluştuğunu görebiliriz.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109