Atıl tarım arazileri ekonomiye kazandırılacak

Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi ile atıl haldeki araziler üretime kazandırılarak ülke ekonomisine 6 milyar 653 milyon lira katkı sağlanması hedefleniyor.

Atıl tarım arazileri ekonomiye kazandırılacak

Tarım ve Orman Bakanlığının, Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi'ne özel önem veriliyor.

Projeyle ülke için stratejik öneme sahip ürünlerin üretiminde verim ve kalitenin yükseltilmesi, yeni geliştirilen verimli ve üstün özellikli çeşitlerin tarıma kazandırılması öngörülüyor.

Çalışmayla, boş bırakılan atıl durumdaki veya nadasa bırakılan araziler ile mevcut durumda işlemeli tarıma uygun olmayan arazilerde, uygun üretim yöntemleri kullanılarak tarımsal hasılanın artırılması amaçlanıyor.

Nadas alanları daraltılacak

Projeyle tarla bitkilerinden hububat, yağlı tohum, baklagil üretiminin artırılması amacıyla kaynak aktarılan projeler sonucu ortaya çıkacak bitkisel üretim değerinin analizi yapıldı.

20 tarla bitkisine toplam 57 milyon 132 bin lira kaynak sağlanarak, ekonomiye 864 milyon 124 bin lira katkı verilmesi hedefleniyor.

Tıbbi ve aromatik bitki üretiminin artırılması amacıyla 13 tıbbi ve bitki türüne yönelik aktarılan 1 milyon 896 bin lira kaynakla 14 milyon 8 bin liralık katma değer oluşturulması öngörülüyor.

Nadas alanlarının daraltılması faaliyetleri kapsamında da toplam 4 milyon 245 bin lira kaynak sağlanması planlanıyor. Bu sayede ekonomiye 52 milyon 320 bin liralık katkı verilmesi amaçlanıyor.

Meyve bahçeleri tesis edilecek

Meyve Bahçeleri Tesisleri Projesi için 14 milyon 245 bin 576 lira ödenek ayrılırken bunun 20-30 yıllık ekonomik verimlilik sonunda ülke ekonomisine 1 milyar 681 milyon 67 bin liralık fayda sağlaması bekleniyor.

Yabani ağaç aşılama ve yenileme faaliyetleri için 700 bin 486 lira kaynak sağlanacak. Böylece meyve ağaçlarının 20-30 yıllık verimlilik sonunda ülke ekonomisine 484 milyon 200 bin lira değer katması öngörülüyor.

Yeni kurulacak sebze bahçesi tesislerinin de 2 milyon 686 bin lira kaynakla ekonomiye 11 milyon 928 bin lira katma değer oluşturması planlanıyor.

Ülke ekonomisine 6 milyar liralık katkı hedefleniyor

Kurutma Tesisleri Projesi için ise toplam 6 milyon 291 bin lira ödenek sağlanacak. Yapılan analiz sonucu, ülke ekonomisine 438 milyon 560 bin lira katkı oluşturulması hesaplanıyor.

Projenin tüm faaliyetleri sonucu tahsis edilen 100 milyon lira ödenekle ise ekonomiye 3 milyar 546 milyon 207 bin lira katma değer sağlanması hedefleniyor.

Böylece Tarım ve Orman Bakanlığının bitkisel üretim alanında uyguladığı Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında ülke ekonomisine 2050 yılına kadar toplamda 6 milyar 653 milyon lira katkı sağlanması bekleniyor.

Bitkisel üretimde diğer projeler

Bitkisel üretim hedefleri kapsamında çeşitli projeler de uygulanacak.

Yerli hibrit çeşitlerinin yaygınlaştırılması, fındık ve çay bahçelerinin rehabilitasyonu, yerli sebze tohumculuğunun geliştirilmesi ve kışlık sebze yetiştiriciliğinde hat ve çeşit geliştirme gibi projeler de tarımın ekonomiye katkısını artıracak.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109