Denizlili Üretici Taze Cennet Hurmasını Satmakta Zorlanınca, Kurutup İhracat Pazarına Girdi

Denizli'de, taze olarak pazarlamakta zorlandıkları cennet hurmasına kurutarak katma değer katan üreticiler, bu yöntemle yurt dışı pazarını artırmayı hedefliyor.

Denizlili Üretici Taze Cennet Hurmasını Satmakta Zorlanınca, Kurutup İhracat Pazarına Girdi

Denizli'de Honaz, Sarayköy, Merkezefendi ve Pamukkale ilçeleri başta olmak üzere bölgede, 10 yıl önce ekimi başlayan ve 7 bin 100 dekar alanda 10 bin 200 ton üretimi yapılan cennet hurmasında hasat başladı.

Meyveyi taze olarak pazarlamakta sıkıntı yaşayan Honazlı üreticiler, ürünlerini geliştirerek, kendilerine yeni bir pazar bulmanın sevincini yaşıyor.

Toplanan Ürün Soyularak Saplara Asılıyor

Bahçeden imece usulü toplanan meyveler, daha sonra kadınların elleriyle soyulup seralarda yukarıdan aşağıya doğru saplarından aparatlarla tellere asılıyor.

Yaş Hurmanın Kilosu 3.5 Lira, Kurutulmuş Hurmanın Kilosu 30 Lira

Hurmalar, yaklaşık 15-20 günde kuruyor ve 5-6 kilogram yaş meyveden 1 kilogram kuru ürün elde ediliyor. Yaşken kilogramı 3.5 liradan satılan cennet hurmasının kurusunun kilogramı ise 30 liradan alıcı buluyor.

"Bu yıl ihracatı 10 ülkeye çıkarmayı hedefliyoruz"

Honaz Ziraat Odası Başkanı Hasan Yelek, Honaz'da hasat edilen cennet hurmasının Türkiye'nin önemli bir ihtiyacını karşıladığını anlatarak, "Geçen yıl 12 bin ton civarında bir rekolte oldu. Bu yıl mevsimsel değişiklikler nedeniyle 10 bin ton civarında rekolte bekliyoruz. Geçen yıl 2.5 liradan satılan ürün bu sezon 3-3.5 liradan satışa çıkacak. Üretici yaş olarak satışta zorlanınca cennet elmasını kurutup 30 liradan satışa çıkartacak. Çiftçimiz bahçeden topladığı cennet elmasının yüzde 30'una yakınını kurutup satıyor. " diye konuştu.

Kuru Cennet Hurması Yurt Dışında Boy Gösteriyor

Üreticinin hasattan ve satıştan memnun olduğunu ifade eden Yelek, kuru cennet hurmasında yurt dışında yeni yeni boy göstermeye başladıklarını dile getirdi.

Geçen yıl ilk ihracatlarını Almanya, İngiltere ve Dubai'ye gerçekleştirdiklerini anımsatan Yelek, "Ürünümüz gönderdiğimiz ülkelerde çok beğenildi. Bu yıl ihracatı 10 ülkeye çıkarmayı hedefliyoruz, çünkü cennet hurması kurusunun çok beğenildiğini düşünüyoruz." şeklinde açıklama yaptı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner137