Hava sıcaklığı balık tezgahlarını etkiledi: Hava soğursa fiyatlar düşer

Hava sıcaklığının düşmemesi balık tezgahlarını olumsuz etkiliyor. Esnaf, havaların soğuması ve kar yağışıyla balık bolluğu yaşanacağı, fiyatların da gerileyeceğini öngörüyor.

Hava sıcaklığı balık tezgahlarını etkiledi: Hava soğursa fiyatlar düşer

Havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle balık tezgahları boş kaldı.

"Bu sene daha balığın kulağına kar suyu kaçtı diyemedik"

Havanın mevsim normallerinin üzerinde gittiğini hatırlatan balıkçı Samet Balyemez, şöyle konuştu: 

“Bundan kaynaklı balıklar yüzeye çıkmıyor. Havalar soğur ise balıklar dipten yüzeye çıkar buda tezgahlara olumlu yansır. Havaların sıcak gitmesi ile balık az geliyor. Fiyatlarda sınırlı bir şekilde düşüyor. Geçtiğimiz yıl bu ayda kar bile yağıyordu. O yüzden geçen yıl bol ve ucuz balık yedik.

Havalar soğuk olacak ki balık da yerinde dursun. Deniz suyu sıcaklığı o yüzden balıklar için çok önemli. Şu anda hava şartlarından dolayı balık bolluğu yaşayamıyoruz. Bu sene daha balığın kulağına kar suyu kaçtı diyemedik. İnşallah önümüzdeki günlerde kar yağarda güzel ve lezzetli bir balık yeriz."

"Havalar soğursa bu fiyatlar düşer"

Balık fiyatlarıyla ilgili bilgi veren Balyemez, "Hamsi, istavrit kilo 70 TL, palamut tane 80 TL, levrek 120 TL, çupra 120 TL’den satıyoruz. Havalar soğursa bu fiyatlar düşer. Hamsi ve çinakop 50 TL’ye kadar geriler. Şu an en çok hamsi ve istavrit talep var” şeklinde konuştu. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109