İzmit Körfezi'ni kirleten 478 gemiye 51 milyon TL ceza

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Körfezi'nde 2006'dan itibaren denizi kirleten 478 gemiye 51 milyon lira ceza kesti. Bu yıl ise 8 gemiye 15 milyon lira cezai işlem uygulandı.

İzmit Körfezi'ni kirleten 478 gemiye 51 milyon TL ceza

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 2006 yılından itibaren İzmit Körfezi’nde uçakla havadan, deniz yüzeyinden de deniz süpürgeleri ve amfibik araçlarla denetimlerini sürdürüyor.

Denizi kirleten gemi ve sanayi kuruluşlarına müdahale edilerek cezalar uygulanıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Mesut Önem, İzmit Körfezi'nde yaptıkları denetimlerin örnek olduğunu belirtti.

Önem, 2006 yılından bu yana, toplamda 478 gemiye yaklaşık 51 milyon lira, bu sene ise 8 gemiye 15 milyon liralık ceza kestiklerini söyledi.

Kontrol ve denetim faaliyetlerini, tekneler ve deniz uçağıyla birlikte yaptıklarını anlatan Önem, "Bu şekilde her gün ciddi bir denetim söz konusu. Şu ana kadar yaklaşık olarak 6 bin saatlik denetim yaptık, bu da İzmit Körfezi'nin temizlenmesinde büyük rol oynadı" dedi.

Denetim uçuşlarına İzmit sahilinden başladıklarını söyleyen Önem, şöyle devam etti:

"İzmit Körfezi'nde 5 ayrı noktada demir yeri ve 35 liman iskele var. İzmit Körfezi'ne ortalama 10-12 bin civarında gemi hareketi var. Bunların tamamını denetlememiz gerekiyor. Bu denetlenmenin gerçekleşmesi için 3 boğumdan oluşan İzmit Körfezi'ni düzenli olarak denetliyoruz. Marmara Denizi kısmına çok fazla girmeyip İzmit Körfezi kısmını denetliyoruz. Ancak şunu söyleyebilirim, uygulamış olduğumuz bu denetim modelimizin mutlaka yaygınlaşması, diğer denizlerimizde de uygulanması çok önemli. İzmit Körfezi'ndeki bu başarıyı bu şekilde elde ettiğimizi söyleyebilirim"

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109