Korona Virüsün Yol Açtığı Mali Açık, 2021'de Kapatılacak

Korona virüs salgınının etkilerinin giderilerek, genel devlet açığının GSYH'ye oranla 2021'de 1,5 puan düşürülerek yüzde 4,5'e geriletilmesi için çalışmalar planlandı.

Korona Virüsün Yol Açtığı Mali Açık, 2021'de Kapatılacak

Korona virüs salgınının Türkiye ekonomisine etkilerini hızla gidermek amacıyla çeşitli tedbirler alınırken, gelecek yıl genel devlet açığının gayrisafi yurt içi hasılaya (GSYH) oranla yüzde 4,5'e geriletilmesi hedefe kondu.

2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'na göre, bu yılın ilk çeyreğinde görülen ekonomik toparlanma martta Türkiye'yi de etkilemeye başlayan koronavirüs salgını nedeniyle sekteye uğradı. Atılan adımlar, iradi politikaların genel devlet dengelerine yansıması, belirli gelir kalemlerinde azalışa, cari harcamalar ve transfer giderlerinde ise artışa neden oldu.

Dolaylı Vergiler ve Sosyal Fonların 0,4 Puan Artması, Faktör Gelirleri ve Doğrudan Vergilerin 1,4 Azalması Öngörüldü

2021'de genel devlet gelirlerinin GSYH'ye oranının bu yıla göre 0,8 puan azalarak yüzde 31,7 olması beklenirken, ekonomik faaliyette öngörülen toparlanmaya bağlı olarak özellikle dolaylı vergiler ve sosyal fonların 0,4 puan artması, buna karşın faktör gelirleri ve doğrudan vergilerin 1,4 puan azalması hesaplandı. Gelecek yıl genel devlet harcamalarının da GSYH'ye oranla 2,3 puan gerileyerek yüzde 36,3 olması hedefleniyor.

Salgına Karşı Alınan Önlemler Kademeli Şekilde Kaldırılacak

Bu dönemde yatırım harcamalarının aynı düzeyde kalması, diğer yandan salgına karşı alınan önlemlerin kademeli şekilde kaldırılmasıyla transfer harcamalarının 0,5 puan, cari harcamaların da 1,8 puan azalması planlandı. Söz konusu gelişmeler doğrultusunda, programda GSYH'ye oranla genel devlet açığının 2021'de 1,5 puanlık düşüşle yüzde 4,5'e gerilemesi bekleniyor.

Genel devlet faiz dışı açığının 1,9 puanlık bir iyileşmeyle yüzde 1,2'ye düşmesi, program tanımlı genel devlet açığının ise yüzde 2,4 olması öngörülüyor.

Borçlanma İhtiyacı Düşecek

Gelecek yıl kamu kesimi borçlanma gereğinin GSYH'ye oranla bu yıla göre 1,4 puan azalarak yüzde 4,7 seviyesinde gerçekleşmesi, program tanımlı kamu kesimi açığının ise 2,5 puanlık iyileşmeyle yüzde 2,6'ya gerilemesi planlanıyor.

AB tanımlı genel yönetim borç stokunun GSYH'ye oranının 2021'de yüzde 40,8 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103