Ruhsar Pekcan: Türkiye Olarak İhracattaki Kapasitemizi Koruyoruz

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye'nin ihracat kapasitesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ruhsar Pekcan: Türkiye Olarak İhracattaki Kapasitemizi Koruyoruz

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan,Türkiye'nin ihracattaki kapasitesini koruduğunu belirterek, "Yeni ve tarihi rekorlarla hedeflerimiz doğrultusunda güçlü adımlarla ilerliyoruz" ifadelerini kullandı.

Ekim Ayı İhracatı 17 Milyar 33 Milyon Dolar Oldu

Pekcan, ihracat rakamlarına yönelik açıklamasına şu sözler ile devam etti:

Ekim ayı ihracatımız yüzde 5,6 artışla 17 milyar 333 milyon dolar oldu. Bu rakam, bugüne kadar ulaşılan en yüksek aylık ihracat rakamı oldu. Ekim ihracatı, Türkiye’nin pandemiyi mümkün olan en az hasarla atlatacak, en  hızlı toparlanacak ülkeler arasında olacağının teyididir.

"En Yüksek Rakama Ulaşıldı"

Ekimde ithalatımız yüzde 8,5 artışla 19 milyar 729 milyon dolar oldu, ithalatın yüzde 87,8'i ham madde ve yatırım mallarından oluştu. Ekimde dış ticaret hacmi 37 milyar 62 milyon dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 87,9 ile 2020'nin en yüksek rakamına ulaştı. 2020'de altın hariç ithalatta azalış yaşandı. Altın hariç ithalat 10 ayda yüzde 5,1 düştü ve 155,4 milyar dolar ile sınırlı kaldı.

"Türkiye’nin Dinamizmine Yakışan Bir Tablo"

2020 yılının son çeyreğine girdiğimiz bugünler itibariyle oldukça başarılı, Türkiye’nin dinamizmine yakışan bir tabloyla karşı karşıyayız. 17 milyarın üzerinde bir rakam bugüne kadar gerçekleştirilen en yüksek aylık ihracat rakamı. İnşallah bu rakamları arttırarak sürdürürüz. Böylesine kritik bir süreçte bu başarıyı getiren ihracatçılarımızı alkışlıyorum."

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner137