Turizm Sektörüne 10 Milyar Lira Kredi Desteği Geldi

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın girişimiyle, korona virüs sebebiyle sıkıntı yaşanan turizm sektörüne Kredi Garanti Fonu ve bankalar aracılığıyla 10 milyar lira kredi sağlanması kararlaştırıldı.

Turizm Sektörüne 10 Milyar Lira Kredi Desteği Geldi

Korona virüs salgını başladığında ertelenen rezervasyonlar ve iptal edilen seyahatler turizmi zor durumda bıraktı.

Daha Önce Sağlanan Desteklere Ek Olarak

Korona virüs salgınında turizm sektörünün içinde bulunduğu olumsuzlukların azaltılması ve yeni normal düzende faaliyetlerin yürütülebilmesi amacıyla marttan bugüne Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hayata geçirilen desteklere bir yenisi daha eklendi.

1 Kasım 2021'yi Aşmamak Kaydıyla, Azami 12 Ay Ödemesiz Olmak Üzere 48 Ay Vadeli Kredi

Turizm sektöründeki işletmeler yanında bu işletmelerin tedarikçileri için yeni bir "Turizm Destek Paketi Uygulaması" hazırlanarak, Kredi Garanti Fonu kefaleti ile bankalar tarafından sektöre 10 milyar lira kredi aktarılacak. Krediler, 1 Kasım 2021'yi aşmamak kaydıyla, azami 12 ay ödemesiz olmak üzere 48 ay vadeli olacak.

Konaklama Vergisi Ötelendi

İstihdam teşvikine yönelik "İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi" kapsamında da turizm sektörünü doğrudan etkileyen, 1 Ocak 2021'de yürürlüğe girmesi öngörülen konaklama vergisi, 1 Ocak 2022'ye ötelenecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103