Elazığ’da birçok yayınevinin katıldığı Elazığ Belediyesi Kitap Fuarı Ahmet Tevfik Ozan Fuar ve Kongre Merkezinde açıldı.

Elazığ Belediyesi tarafından Gazeteci-Yazar Ahmet Kabaklı anısına düzenlenen Ulusal Kitap Fuarı, 8-16 Ekim tarihlerinde kitap dostlarını ağırlayacak.

Elazığ Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Kitap Fuarı, Ahmet Tevfik Ozan Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen açılış programıyla kapılarını okuyuculara açtı. Fuarda, 70'i ulusal yayın evi olmak üzere çok sayıda stant kuruldu. Birçok yazarın da 9 gün boyunca imza günü düzenleyeceği Kitap Fuarına ilk günden ziyaretçiler akın etti.

Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ise fuarı ziyaret edecek 10 bin öğrenciye hediye çeki dağıtacaklarını kaydetti.

Kitap Fuarı’nın açılışına, Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, İlçe Belediye Başkanları, AK Parti İl Başkanı Şerafettin Yıldırım, Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yiğit, Elazığ İl Müftüsü Selami Aydın, Türk Edebiyat Vakfı Başkanı Serhat Kabaklı, Elazığlı Sanatçı Esat Kabaklı, kurum müdürleri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

KABAKLI: SON DERECE VEFAKAR VE KADİRŞİNAS BİR DAVRANIŞTIR

Türk Edebiyat Vakfı Başkanı Serhat Kabaklı yaptığı açıklamada, “Elazığ belediyesinin kitap fuarına Ahmet Kabaklı’nın anısına yapmış olması son derece vefakar ve kadir şinas bir davranıştır. Türk Edebiyatı Vakfı olarak Elazığ başta olmak üzere bütün Türk dünyasının kültür bayraktarlığını yapmayı bize vasiyet eden Ahmet Kabaklı hocanın ruhu eminim şad olmuştur. Elazığ’ın kültürüne edebiyatına folklorüne sahip çıkan Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’na minnettarlık ve teşekkürlerimizi iletiliyoruz. Elazığ kültürü için yapılacak her faaliyete yanlarında olduğumuzu beyan ediyorum” dedi.

KABAKLI: KALİTELİ BİR ETKİNLİKTE SİZLERİ GÖRMEK BANA GURUR VERİYOR

Elazığlı Sanatçı Esat Kabaklı, “Böyle kaliteli bir güzel etkinlikte sizleri görmek acaba bana gurur veriyor. Elazığlıya yakışan gerçekten ilim, irfan, kültür kokan yerlerde bulunması ve bu açıda yürümesi bizim gönlümüzü kabartmıştır. Belediye Başkanımız Şahin Şerifoğulları sağ olsun Kabaklı hocayı anarak böyle bir kitap fuarını başlatması ayrıca bir güzel Elazığ’a yakışan, Elazığ seviyesine yakışan bir etkinlik oldu” dedi.

ŞERİFOĞULLARI: BÜYÜK BİR ÖZLEMLE BEKLENİYORDU

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, "Tarih, kültür, sanat, ilim, irfan merkezi Harput’un varisi Elazığ’ımıza çok yakışan bir mekanda, çok yakışan bir organizasyon ile bir aradayız. Biliyorum ki Kitap Fuarı, bugün burada olan ve olamayan hemşehrilerimiz tarafından büyük bir özlemle bekleniyordu. Fuarımızı anısına düzenlediğimiz, şehrimizin yetiştirdiği fikir, edebiyat ve gönül insanı, Türk edebiyatının önemli isimlerinden Şeyhülmuharririn Ahmet Kabaklı hocamızı rahmetle anıyorum. 9 gün sürecek fuarımızda birbirinden kıymetli kalemler imza ve söyleşi programlarıyla okurlarıyla bir araya gelecek. Milli Eğitim Müdürlüğümüzle işbirliği içerisinde öğrenci kardeşlerimizi fuar alanımıza taşıyacağız. Yine fuarımızı ziyaret eden 10 bin öğrencimize hediye çeki vereceğiz. 7’den 70’e tüm kitap dostlarının binlerce esere ulaşacakları ve birbirinden değerli kalemlerle buluşma fırsatı yakalayacakları Kitap Fuarımıza davet ediyorum” dedi.

TORAMAN: ELAZIĞ BİR KÜLTÜR VE MEDENİYET ŞEHRİ

Vali Dr. Ömer Toraman, “Elazığ bir kültür, medeniyet şehri. Yaşamış olduğumuz deprem ve arkasından ülke olarak yaşamış olduğumuz salgın nedeniyle bu alanda bir kısım faaliyetlere ara vermiş olması bir boşluk meydana getirdi. Ancak il tanıtma kurulunda belediye başkanımız, rektörümüz ve ilgili paydaşlarla yaptığımız istişareler neticesinde artık bu ortamdan uzaklaşıp Elazığ’ın hak ettiği kültür sanat faaliyetlerine yoğunlaşması gerektiğini müştereken karar verdik. Nihayetinde bugün ilkini düzenlemiş olduğumuz ekim ayında kitap fuarıyla bu kültür sanat faaliyetlerinin açılışlarını yapmış oluyoruz. Bu arada Elazığ, pek çok ilin gıpta ile baktığı ulaşmak istediği bir esere de sahip olmuş oldu. Bu önemli eseri şehrimize kazandıran belediye başkanımıza ve projeye destek veren Fırat Kalkınma Ajansına teşekkür ediyorum. İlk fuar organizasyonun da Kitap Fuarı olmasını anlamlı buluyorum” diye konuştu.