Ziyaret kapsamında proje sorumlusu ve eğitmen Dr. Aslıhan Yördem, Hollanda’nın önde gelen şehirlerinden olan Utrecht’in Ticaret Odası çalışanları ile bir araya gelerek, görüşmeler gerçekleştirdi.

Utrecht Ticaret Odası tarafından başta dış ticaret, inovasyon ve girişimcilik olmak üzere farklı alanlarda sağlanan hizmetler hakkında yapılan bilgilendirme sunumlarının ardından girişimcilik alanında mesleki eğitim sağlayan Woerden’daki okul ziyaret edildi.

Hollanda’da girişimcilik ve girişimcilik kültürünün farklı parametreler ile ele alındığı masterclass etkinliğinin ardından Leiden şehrinde Hollandalı ve Türk girişimcilerle düzenlenen toplantılara katılım sağlandı.

ELAZIĞ BÖLGESEL DIŞ TİCARET HIZLANDIRMA MERKEZİ PROJESİ

Henüz ihracat yapmamış, ihracata yeni başlamış veya ihracat kapasitesini artırmak isteyen TRB1 Bölgesi’nde (Elazığ, Malatya, Bingöl, Tunceli) üye firmalara hedef pazar ve hedef alıcı analizi başta olmak üzere dış ticaret istihbaratı, pazara giriş ve temel dış ticaret alanlarında hizmet vermeyi hedefleyen proje kapsamında şu ana kadar yaklaşık 350 üniversite öğrencisi, 100 kadın ve genç girişimciye uluslararası ticaret ve küresel girişimcilik alanlarında ücretsiz eğitimler verildi. Fırat Üniversitesi ile imzalanan iş birliği protokolü kapsamında ilimizde eğitim gören uluslararası öğrencilere yönelik İhracat Elçileri Programı başlatıldı. TRB1 illerinde faaliyet gösteren firmaların görünürlüklerini uluslararası boyuta ulaştırmak amacıyla firma profilleri oluşturularak, bu kapsamda Malatya, Bingöl ve Tunceli Ticaret ve Sanayi Odaları ile iş birliği protokolleri yapıldı. Halihazırda TRB1 illerinde hizmet sağlayacak olan Merkez, yakın vadede Türkiye’nin tüm bölgelerinde aktif olmayı planlıyor.