Elazığ Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Çiçek, bu yıl besicinin yüzünü güldürmeyen kurbanlık satışlarını değerlendirdi.

Elazığ’ın büyükbaş kurbanlık satışlarında rekor kırdığını aktaran Başkan Çiçek, 5 Bin tane büyükbaş kurbanlık satışının olduğunu belirterek, 1000 tane büyükbaşın il dışında, 4 binin ise Elazığ’da satıldığını kaydetti.

Bal Süzme Makinesi Tankı Dağıtıldı Bal Süzme Makinesi Tankı Dağıtıldı

Elazığ Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Çiçek, besicilerin çok fazla küçükbaş kurbanlık ayırdıklarını ancak sayının sadece yarısının satıldığını ifade etti.

Başkan Çiçek, “Küçükbaş besiciler çok büyük hayvan sayısını kurban için ayırdılar maalesef bu satışların ancak yarısı yapıldı. Mecbur küçükbaş besiciler malları köylere ya da yaylalara geri götürdüler. Yani küçükbaş da satış geçen yıla göre azdı fakat büyükbaşta çok iyi bir satış yapıldı” dedi.

Vlcsnap 2024 06 22 19H38M14S953

Başkan Çiçek, kurban bağışlarının Elazığ’da kurban kesimini etkilemediğine dikkat çekerek; “Elazığ’da vatandaşların çoğu Gazze’ye kurban bağışında bulundu ancak burada kurban kesimini yaptı.” Dedi.

Başkan Çiçek, “ Kurban bağışı özellikle son 7-8 aydır Gazze’deki vahim olaylardan dolayı Elazığ’daki vatandaşların çoğu Gazze’ye bağış yolladı bunun yanında tekrar kurbanını yine kesti. Bağış olayı büyük şehirlerde çok. Büyükşehirlerde kurbana ulaşmak çok zor. Metropollerde, büyükşehirlerde kurban alacaksın, keseceksin, parçalayacaksın çok zor. Elazığ kurban kesmek için hemen hemen en iyi şehirlerden biridir. Ulaşmak kolay, kesmek kolay, eve götürmek kolay, parçalamak kolay, almak kolay. O konuda dışarıya bağış yapan zaten yapıyor. Bağış konusunda Elazığ yapmışsa bile gönülden yapmıştır yoksa kurbana ulaşamadığından değil. Adam hem kurbanını kesmiştir hem bağışını yapmıştır. Kendine yakın olduğu vakıflara, derneklere, kuruluşlara bağışını yapmıştır. Fakat Türkiye ortalamanın çok altında. Elazığ’da kurban kesme olayı gittikçe artmaktadır” dedi.

Vlcsnap 2024 06 22 19H37M43S039

 

Editör: Yakup Uğur