Elazığ’da Fırat Üniversitesi Teknokent’te geliştirilen intihal.net yapay zeka programı FETÖ ile mücadelede etkin bir şekilde rol oynuyor.

İntihal.net programının kullanılmaya başlanmasının ardından FETÖ’nün ders kitaplarına sızmasını bir bir engelledi.

Bu program Türkiye’de ve ulusal medyada çok büyük ses getirmeye başladı.

Elazığlı hemşerimiz Prof. Dr. Bedri Özer tarafından hazırlanan programın etkisi büyük oldu. Program başta Milliyet, Hürriyet Gazetesi olmak üzere çok sayıda ulusal gazete ve televizyonda yayınladı.

Bu program sayesinde FETÖ’nün kitaplara sızması önlenerek 25 yayınevinin çalışma iznini, 73 yazarın akreditasyonunu, ve 189 ders kitabını iptal edildi ve FETÖ’nün ders kitaplarına sızması önlendi.

Talim Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, intihal programında kullanılan yapay zekânın FETÖ’yü üsluplarından tanıdığını bu nedenle birçok ders kitabının reddedildiğini söyledi.

DURMUŞ: METNİN ÜSLUP BENZERLİKLERİNİ TESPİT ETTİ

15 Temmuz sonrasında 25 yayınevinin çalışma izni, 73 yazarın akreditasyonu, 189 ders kitabının iptal edildiği bilgisini veren Durmuş, “Taslak ders kitabı inceleme sürecinde görevlendirilen ve yaklaşık 37 bin alan uzmanından oluşan panelist havuzunda KHK’lar kapsamında bin 802 panelistin sistem dışı bırakıldığını kaydetti. Bu kişilerin piyasada gizli isimlerle, kayıtdışı ders kitabı yazımlarına girdikleri bilgisini aldıklarını belirten Durmuş, “Buna karşılık manuel incelemenin yanı sıra iki kez intihal taraması ile ilk kez yapay zekâ taraması yaptık. Yapay zekâ, geçmişten günümüze yüz binlerce metin arasından yaptığı taramada farklı isimler adı altında bile olsa bu iki metnin üslup benzerliklerini tespit etti” diye konuştu.

600 MİLYON DOKÜMAN AKTARILDI

Fırat Üniversitesi’nin Teknokent’inde Türk mühendislerce geliştirilen “intihal.net” yazılım programının MEB’e 2 yıl süresince hibe edildiğini belirten Durmuş, şunları söyledi: “Yazılım, dört katmandan tarama yapıyor. İlk tarama genel internet ağı üzerindeki tüm Türkçe belgeleri tarıyor. 600 milyon Türkçe doküman, 500 bin akademik yazı, 274 bin yayımlanmış tez incelendi. İkinci aşamada Talim Terbiye Kurulu’nun bugüne kadar onaylanmış tüm ders kitapları tarandı. 3 bin 400 ders kitabı ile 25 bine yakın piyasada bulunan FETÖ’ye ait eğitim materyali sisteme aktarıldı. Yeni müfredat için başvuran bin 360 ders kitabı da sisteme tanıtıldı. Sık kullanılan FETÖ’ye ait terimler, kelimeler, mesajlar ‘kelime çantası’ diye tanımlanan bir havuzda toplandı. Son aşamada argo, küfür, cinsiyetçilik, ırkçılık gibi ifadeler de anahtar kelime olarak yazılıma aktarıldı. Bu kapsamda yeni müfredat için başvuran 993 aday taslak kitaptan, 100’den fazla kitapta, ‘sakıncalı’ olarak tanımladığımız benzerlikler bulundu. 39 kitapta sakınca tespit edildi. Bunlardan 12 tanesine intihal gerekçesiyle 5 yıla kadar bakanlığımıza tekrar başvuramama cezası verildi” dedi.

DERS KİTABINDAKİ FETÖ OYUNU DEŞİFRE OLMUŞTU

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Durmuş, geçen ay FETÖ’nün sosyal medyada ders kitaplarına ilişkin büyük bir saldırı başlattığını belirtmişti. Durmuş, şunları söylemişti: “Sahte hesapları ve halkı kışkırtan paylaşımlarını dosyalayarak MİT’e sunduk. Bunlar dünyanın dört bir yanından FETÖ’cü hesaplar. Ukrayna’dan, Almanya’dan, Avustralya’dan paylaşımlar” şeklinde açıklamada bulunmuştu.