Alacakaya ilçesinde bulunan Eti Krom Yıldırım A.Ş'ye ait maden ocaklarında çalışan işçiler, çeşitli haklar talep ederek isteklerinin yerine getirilmesi için yönetime süre tanımasının ardından eylem başlattı. 300'ü aşkın işçinin eylemi 11inci gününe girdi.

Çalışma şartlarının düzeltilmesi ve ücretlerine zam yapılmasını isteyen işçiler, isteklerinin yerine getirilinceye kadar eylemlerine devam edeceklerini vurguladı. İşçilere birçok platformdan destek gelirken Eti Krom Yıldırım A.Ş sahibi Ali Rıza Yıldırım, işçilerle bir araya gelerek adeta işçileri azarladı.

KEF BÖLGESİNDE ÜRETİM DURDURULDU

Bu toplantının ardından şirket ani bir kararla KEF Bölgesinde üretimi durdurduğunu açıkladı.

Şirket Genel Müdürü Tamer Adalı imzasıyla yayınlanan genelgenin tamamında şu ifadelere yer verildi:

Elazığ Belediyesi Vatandaşları Uyardı Elazığ Belediyesi Vatandaşları Uyardı

“DEĞERLİ ÇALIŞMA ARKADAŞLARIMIZ;

Şirketimiz Yönetim Kurulu tarafından alınan karar gereğince Kef Maden İşletmesi'nin ekonomik gerekçelerle aksi karar alınıncaya kadar geçici süre ile kapatılmasına, çalışan işçilerin ücretsiz izne çıkartılmasına karar verilmiştir.

09.07.2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere alınan kararlar, Kef Maden İşletmesi'nde görev yapan Eti Krom A.Ş., Yılkrom Maden ve Enerji Yat Tic San A.Ş. ve Eti Beton ve Atık Geri Kazanım San Tic A.Ş. kadrosunda görev yapan mavi yakalı tüm çalışanlarımızı kapsamaktadır."

Editör: Yakup Uğur