1- BİSİKLET SÜRMEK

Bisiklete binmenin kas ve kemiklere sağladığı fayda oldukça önemli olsa da gereğinden fazlası zarar verebilir. Bisiklet sürmek, ağırlıklı olarak bacak kasları ve çevresini harekete geçirir. Sürekli aynı pozisyonda hareket etmeye başlayınca ağırlık yükü omurgada toplanır. Bu da beklenmeyen kas rahatsızlıklarını beraberinde getirebilir. Bu aktiviteyi aralıklı olarak uygulamak çok daha faydalı olacaktır.

2- GARGARA KULLANMAK

Günlük hayatta ağız temizliği için kullandığınız gargaranın içinde sağlığı olumsuz etkileyen bazı bileşenler olduğunu biliyor muydunuz?

Gargara ağız içinde oluşan zararlı bakterileri önlemek amacıyla kullanılsa da bazen tahrişe yol açabilir. Bunun yanı sıra ortaya çıkan ağız kuruluğu da hem damakta ortaya çıkabilecek çeşitli problemlere hem de halk arasında ‘ağız kokusu’ olarak bilinen ‘halitozis’e yol açabilir.

3- GEREĞİNDEN FAZLA TAZE FASULYE TÜKETMEK

En sevilen yaz sebzeleri arasında yer alan taze fasulye gereğinden fazla tüketildiğindeiçindeki ‘fitik asit’ kalsiyum emilimini azaltır. Böylece vücudumuz yeterli kalsiyumu depolamakta zorlanır, bu da kemik ve dişlere zarar verebilir.

Elazığ’da 24 Haziran’da Nöbetçi Eczaneler Elazığ’da 24 Haziran’da Nöbetçi Eczaneler

4- DAR KIYAFETLER GİYMEK

Moda, dönemden döneme farklılık gösterse de dar kıyafetlere olan ilgi hiçbir zaman değişmiyor. Ancak günlük hayatta sürekli dar kıyafetler tercih etmek vücudun kan akışını olumsuz yönde etkileyebilir. Vücuttaki kan akışının dengeli şekilde sağlanması için daha bol ve rahat kıyafetler tercih edebilirsiniz.

5- ISPANAĞI SADE ŞEKİLDE TÜKETMEK

Ispanak, sahip olduğu vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Ancak fazla tüketildiğinde içeriğindeki ‘oksalat’ adı verilen bir asit tıpkı taze fasulyede olduğu gibi kalsiyum emilimini engelleyebilir.

Bunu önlemek için yapabileceğiniz en doğru hamle ise ıspanağı sade bir şekilde tüketmek yerine, kalsiyum yönünden zengin besinlerle birlikte tüketmektir.

Editör: Haber Merkezi