Fırat Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 84. yıldönümü nedeniyle  "84. Ölüm Yıl Dönümünde Atatürk" konulu konferans düzenlendi.

Prof. Dr. Bahaeddin Ögel Konferans Salonunda Saat 09.05’te saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan konferansa, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bilal Üstündağ, Prof. Dr. Soner Özgen, Prof. Dr. Mehmet Yılmaz, Genel Sekreter Prof. Dr. Sinan Akpınar, Fakülte Dekanları, Öğretim üyeleri, bölüm başkanları ve öğrenciler katıldı.

Konferans öncesi Fırat Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencileri tarafından Atatürk’ü anlatan şiirler okundu. 

DOĞANAY: ENDER LİDERLERDEN BİRİ

Konferansa konuşmacı olarak katılan İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Rahmi Doğanay, Mustafa Kemal Atatürk’ün, siyasi, kültürel, ekonomik, toplumsal ve hukuksal alanda yapmış olduğu inkılaplarla sadece Türk tarihinde değil, dünya tarihinde de iz bırakmış ender liderlerden biri olduğunu belirtti.

ÜSTÜNDAĞ: İLELEBET PAYİDAR KILMAK İÇİN ÜSTÜMÜZE DÜŞEN SORUMLULUĞU HATIRLAMAK GÜNLERİDİR

Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bilal Üstündağ, “Bugünler Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını anlamak için bir vesile fakat bizler içinde hiçbir zaman geçmişi unutmadan hafızalarımızı tazeleyerek; muasır medeniyetler seviyesine çıkıp ülkemizi ilelebet payidar kılmak için üstümüze düşen sorumluluğu hatırlamak günleridir” dedi.

Konferans sonunda Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bilal Üstündağ tarafından konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Rahmi Doğanay’a plaket takdim edildi.