Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran’ın konuşmacı olarak katıldığı “Geçmişten Geleceğe Bilginin Gücü” isimli konferans Cemil Meriç Fen Lisesi konferans salonunda gerçekleştirildi.

Fen Lisesi son sınıf öğrencilerinin ilgi gösterdiği konferansa Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yiğit, Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri katıldı.

Öğrencilerle tecrübelerini paylaşan Rektör Prof. Dr. Yusuf Baran 2016 yılında yine aynı salonda bir konferans verdiğini ifade ederek bir kez daha Elazığ’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

BARAN: KENDİNİZİ KEŞFEDİN

200 bin yıllık insanlık serüveninde insanoğlunun sürekli olarak ölümsüzlüğü aradığını ifade eden Baran, “İnsanoğlu bu dünyada bıraktığı eserler ve izlerle ölümsüzlüğü yakalamaya çalışmıştır. Hep daha fazlasını istemiş ve bu isteklerin sonucunda bilimi ve teknolojiyi geliştirmeyi keşfetmiştir. Hep daha fazlasını istemenin sonucu olarak önce tekerleği icad etmiş, sonra arabayı, sonra uçağı bununla da yetinmeyerek günümüzde insansız uçakları keşfetme ihtiyacı hissetmiştir. Keşfetme ve daha fazlasını isteme güdüsü insanlık tarihi boyunca sürecek ve daima yeni gelişmeleri insanoğlunu hayatına konumlandıracaktır. Bilim varsa hayat var. Beyninin sınırlarını henüz keşfedemediğimiz insanoğlu sınırlarını zorladıkça bilimin gelişimine de katkı sunacaktır. Bilimin gelişmesi önce insanoğlunun ömrünü uzatırken bugün bizler uzayan ömrümüzde vücudumuzun daha sağlıklı olması ve daha konforlu bir hayat sürdürmesinin cevabını arar duruma geldik. Kendinizi keşfedin. Ülkemizdeki genç nüfusun içinde binlerce on binlerce Einstein olduğunu çok iyi biliyorum. Her birinizin farklı özellikleri farklı yetenekleri var. Önemli olan bu yeteneklerinizi keşfetmek için sınırlarınızı zorlamanız ve farklılıklarınızı ortaya koymanızdır” ifadelerini kullandı.

BARAN: BAŞARILI OLMAK İÇİN ISRARCI OLUN

Prof. Dr. Baran, “Başarılı olmak için ısrarcı olun. Başarının anahtarı önce hayal kurmaktır. Olmak istediğiniz, başarmak istediğiniz her şeyin hayalini kurun ve bu hayallere ulaşmak için sıkı sıkıya çalışın. Hayallerinize ulaşmak için ısrarcı olun ve ısrarcı olmaktan da asla vazgeçmeyin. Hepimiz tercihlerimizi yaşıyoruz. Şunu hiç unutmayın ki hayatımız boyunca sürekli tercihler yapmak zorunda kalacağız. Bir tercih yaparken başka bir tercihten vazgeçmiş olacağız. Eğer bu dünyada iz bırakmak, başarılı işlere imza atmak istiyorsak tercihlerimizi buna göre yapmalı, konfor alanlarımızı buna göre belirlemeliyiz. Öğrenci olarak ailelerinizin sizden istediği tek şey çalışmanız, çalışmanız sadece çalışmanızdır. Çünkü siz tercihinizi çalışmaktan yana koyarsanız hayallerinize ulaşarak çoğu şeyi hayal olmaktan çıkaracaksınız. Her tercihin sonucunda ödül ve ceza var. Yaptığımız tercihler bizi ya başarıya götürüp ödüllendirecek, ya da yanlış tercihlerimizin sonucu bize ceza olarak dönecek. Ülkemizin hepimize ihtiyacı olduğunu bilerek doğru tercihleri yapmak ve değişime ayak uydurmak zorundayız. Yeryüzünün en güçlü canlısı olan dinozorlar değişime ayak uyduramayarak yok olurken en zayıf canlısı olan karıncalar adaptasyon ve değişime ayak uydurma yetenekleriyle milyonlarca yıldır hala varlıklarını sürdürmeye devam ediyorlar” dedi.

YİĞİT: TERCİHİNİ ÖĞRENCİLERİMİZDEN YANA KULLANDIĞI İÇİN KENDİSİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Programın sonunda söz alan Milli Eğitim Müdürü Mehmet YİĞİT İzmir İleri teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran’a teşekkür ederek, “Kıymetli hocamız bugün bu saatlerde önemli bir başka programı olmasına rağmen bizlerle, öğrencilerimizle olmayı tercih ederek bizleri mutlu etti. Tercihini öğrencilerimizden yana kullandığı için kendisine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Programın sonunda öğrencilerin sorularını da cevaplayan Rektör Baran’a İl Müdürümüz Mehmet Yiğit tarafından Teşekkür Plaketi takdim edildi.