Erzurum'da çevre dostu projelerle öğrencilere çevre bilinci aşılanıyor

ERZURUM (AA) - Erzurum'da "Çevre Dostu 1000 Okul Projesi" kapsamında öğrencilere çevre bilincini aşılamak amacıyla hayata geçirilen "çevre dostu" projelerin açılışı yapıldı. Yakutiye ilçesindeki Ömer Nasuhi Bilmen...

Erzurum'da çevre dostu projelerle öğrencilere çevre bilinci aşılanıyor

ERZURUM (AA) - Erzurum'da "Çevre Dostu 1000 Okul Projesi" kapsamında öğrencilere çevre bilincini aşılamak amacıyla hayata geçirilen "çevre dostu" projelerin açılışı yapıldı.

Yakutiye ilçesindeki Ömer Nasuhi Bilmen İlkokulu bahçesinde düzenlenen programda, öğrenciler yöresel kıyafetlerle halk oyunları oynadı, atık malzemelerden yaptıkları eserleri sergiledi.

Proje kapsamında, güneş enerjisinden elektrik üretimi, yağmur suyunun depolanarak bahçe suyu olarak kullanılması, atık malzemelerden oluşturulan sıfır atık kütüphanesi, kompost üretimi ve okulda elektrik tasarrufu sağlayan çeşitli çalışmalarla hayata geçirilen projelerin açılışı yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz, buradaki konuşmasında, öğrencilere, temel eğitim seviyesindeyken çevre bilincini, sürdürülebilirlik kavramını benimsetmek, buna ilişkin uygulamaları göstermek ve uygulatmak amacıyla "Çevre Dostu 1000 Okul Projesi"nin hayata geçirildiğini söyledi.

Bu çerçevede, ülkenin her ilçesinden en az 1 okul olmak üzere 1000 okulun altyapı ve donanım açısından mümkün olduğunca sürdürülebilirliğe ilişkin öğeleri içerecek hale getirildiğini belirten Kaygusuz, şunları kaydetti:

"Okullarımızda enerji tüketiminin azaltılmasına ve yenilenebilir enerji ve su tasarrufu sağlanmasına, öğrencilerin geri dönüşüm ve sıfır atık konularındaki farkındalıklarının artırılmasına yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Proje kapsamındaki okullarda yapılacak olan uygulamaların diğer okullara model olması, sonrasında tüm okulların benzer standartlara ulaşması hedeflenmektedir."

Kaygusuz, proje çerçevesinde her ilçedeki bir okulu "Çevre Dostu Okul" olarak belirlediklerini ifade ederek, bu okullarda hem fiziki olarak iyileştirmelerin yapıldığını hem de Türkiye'nin geleceği olan öğrencilere çevre bilinci aşılayıp, enerji kaynaklarının sınırsız olmadığının farkındalığını yerleştirmek için çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi.

Yakutiye Belediye Başkanı Mahmut Uçar da öğrencilere, çevreye karşı duyarlı olmaları uyarısında bulundu.

Belediye olarak sıfır atık konusunda hassas olduklarını belirten Uçar, belediyenin sıfır atık belgesine sahip olduğuna dikkati çekti.

Konuşmaların ardından açılış yapıldı. Katılımcılar, başta "Sıfır Atık Kütüphanesi" olmak üzere projeleri inceledi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner109