11 Yıl Sonra Hayata Tutundu

Elazığ'da 13 yaşında yakalandığı böbrek yetmezliği nedeniyle haftada 3 gün diyalize giren genç kız, 11 yıl sonra gelen organ nakli ile hayata yeniden tutundu.

11 Yıl Sonra Hayata Tutundu

Elazığ'da 13 yaşında yakalandığı böbrek yetmezliği nedeniyle haftada 3 gün diyalize giren genç kız, 11 yıl sonra gelen organ nakli ile hayata yeniden tutundu.

13 yaşında enfeksiyondan dolayı böbrek hastası olan 24 yaşındaki Sema Güler, 11 yıldır haftada 3 gün diyalize giriyordu. Umutları tükenme noktasına gelen Güler’e, Adıyaman'da geçirdiği rahatsızlık sonucu hayatını kaybeden 21 yaşındaki Yağmur Boybey'in bağışlanan böbreği umut oldu.

Adıyaman'dan Elazığ'a gönderilen Boybey'in böbreği, 11 yıldır nakil bekleyen Sema Güler için uyumlu olduğu belirlendi. Yapılan tetkikler sonrası Fırat Üniversitesi (FÜ) Hastanesi Organ Nakil Merkezi'nde operasyona alınan Güler, 2 saatlik başarılı geçen ameliyatın ardından hayata yeniden tutundu.
Küçük yaşta böbrek hastası olduğunu belirten Sema Güler, “Böbreklerim bitmişti. Artık diyalize gitmekten bıkmıştım. Böbrek çıktı diye aradılar. Acil gelirsen nakil yapılacak dendi. Gittim ve organ bana uydu. Çok mutluyum" diyerek duygularını aktardı.

Ölene kadar diyalize bağlanacağını düşündüğünü ancak nakil ile hayata yeniden tutunduğunu aktaran Güler, kendisi gibi ailesinin de çok mutlu olduğunu ve yeniden doğduğunu kaydetti.
Güler’in 11 yıldır diyaliz programında olduğunu ifade eden FÜ Organ Nakli Merkezi Koordinatörü Dr. Cem Özcan, “Bunun 7 yılına periton olarak, 4 yılına da hemodiyaliz hastası olarak devam ediyordu. Kendisi uzun zamandır böbrek bekliyordu. Adıyaman’da ki 21 yaşındaki bir kardeşimizden çıkan organı kendisinin de kabul etmesi üzerine operasyon yapıldı. Şuanda durumu gayet sağlıklı” diye bilgi verdi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner137