“14. Orcik ve Bağ Bozumu Şenlikleri” Gerçekleştirildi

Üzümü ile meşhur olan Hoş Köyü’nde düzenlenen Orcik ve Bağ Bozumu Şenlikleri’nin 14’üncüsü düzenlendi. Programda AK Parti Milletvekili Sermin Balık ve CHP Milletvekili Gürsel Erol arasında geçen diyalog gülüşmelere neden oldu.

“14. Orcik ve Bağ Bozumu Şenlikleri” Gerçekleştirildi

Hoş Köyü’nde her yıl düzenlenen orcik ve bağ bozumu şenliklerinin bu yıl 14’üncüsü renkli görüntüler eşliğinde gerçekleştirildi.

Şenliğe Vali Erkaya Yırık, AK Parti Elazığ Milletvekilleri Sermin Balık, Zülfü Demirbağ, CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Vali Yırık ve Milletvekilleri ilk önce bağ bozumunu gerçekleştirdiler.

Milletvekili Demirbağ’da üzümleri yiyerek, test etti, notu verdi.

Ardından orcik yapımına dahil oldular…

Şerbet karışımının ardından iplere tek tek dizilen cevizler, İl Müftüsü Selami Aydın’ın duası ile şerbete batırıldı

Cevizler şerbete batırılırken, AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık ve CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol arasında geçen diyalog ise gülüşmelere neden oldu..

YIRIK: TAHIL ÜRÜNLERİNİ ÜRETEN BİR İLİZ

Şenlikte konuşan Elazığ Valisi Erkaya Yırık, “Geleneksel olarak yapılan bağ bozumu ve sonrasında orcik yapımı festivalindeyiz. Bu yıl 14’üncüsünü icra ediyoruz. Elazığ, Türkiye'de 120 bin ton üzüm üretimi ile önemli sıralarda. Üzüm üretiminden sonra bağ bozumundan sonra da kurumuş cevizlerin ipe dizilmesi, sonrasında boğazkere, kırmızı üzüm, öküz gözü gibi yaklaşık 8-9 tür üzümün şiresinin kaynatılmasıyla ve ipe dizilen cevizlerin bulamaca batırılmasıyla yapılan orciğin geleneksel etkinliğindeyiz. Sadece orcikle değil, orciğin yanında Elazığ’da Gezin fasulyesi, Ağın leblebisi, badem, Şavak tulum peyniri gibi birçok ön planda olan ve önemli bir üretim potansiyeline sahip tahıl ürünlerini üreten bir iliz” dedi.

YIRIK: ORCİĞİMİZ TÜRKİYE'DE TESCİLLİ BİR LEZZET

Orciğin Elazığ’a has bir lezzet olduğunu dile getiren Vali Yırık, “İnsanımız bu orciğin enerjisinden enerjisini alıyor. Orciğin sıcaklığından sıcaklığını alıyor. Yine üzümün tadından da tadını alıyor. Ben burada orcik yapmak suretiyle geçimlerini temin eden ilimizde tarımımıza katkı veren tüm çiftçilerimizin bağ bozumunun bereketli olmasını diliyorum. Bu vesile ile geçimlerini sağlayan vatandaşlarımıza kolaylıklar diliyorum. Orciğimiz gerçekten Türkiye'de tescilli bir lezzet. Bugün gördük ki hakikaten orcik sadece şireden yapılan bir yiyecek değil, özelliği olan üzüm türlerinin şiresinden yapılan bir lezzet. Orcik denilince akla gelen vilayet Elazığ, işte burada gördüğünüz üzüm türleri” diye konuştu.

BALIK: İDDİAMIZDIR Kİ TÜRKİYE’DEKİ EN İYİ YAPILAN İLLERDEN BİRİDİR

AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık, “Türkiye’deki en iyi üzümlerin yetiştiği yerlerden biri Elazığ. Bu yüzden çok şanslıyız. Bağ bozumu ile birlikte Elazığ’ın en büyük değerlerinden biri olan Orcik ve Bastıkta bu zamanlarda yapılır. Bu da hakikatten iddiamızdır ki Türkiye’deki en iyi yapılan illerden biridir. Hakikatten çok büyük emeklerle yapılıyor. İnsanlar buna çok büyük emek veriyorlar açıklamalarını kaydetti.

DEMİRBAĞ: ARZU ETTİĞİMİZ ÖLÇEKTE KUTLAMA YAPAMADIK

AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ, “Önceki yıllarda Tarım Bakanımızın katılımı ile çok geniş kapsamlı ve güzel bir festivalimiz oldu. Önceki yıl İdlip harekatı dolayısıyla bu festivali ertelemiştik. Bu senede pandemi ile birlikte arzu ettiğimiz ölçekte kutlama yapamadık” ifadelerine yer verdi.

EROL: NELER YAPABİLİRİZİ ORTAK AKIL İLE GELİŞTİRMEMİZ LAZIM

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol da markalaşmadan bahsederek, “Elazığ üzümü aroması ile tadı ile, lezzeti ile, orciği ile her alanda farklılık gösteren bir il. Ama bunu marka değerine kavuşturmak için el birliği ile neler yapabilirizi ortak akıl ile geliştirmemiz lazım” dedi.

ETSO Başkanı Asilhan Arslan, oda olarak Yurtbaşı merkezinde kooperatif kurduklarını söyledi.

Ziraat Odası Başkanı Ahmet Erdem konuşmasında Pazar alanı talebinden bulundu.

Tarım ve Orman İl Müdürü Turan Karahan ise katılımcılara teşekkür etti.  

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2020, 19:23

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
HARPUTLU
HARPUTLU - 3 yıl Önce

MAŞALLAH.

SIRADAKİ HABER

banner137