2 Bin 400 Metre Tünelle Bağlanan Kömürhan Köprüsü Açılışa Hazır

Elazığ ve Malatya'nın bağlantı noktası olan, türkülere konu olan Kömürhan Köprüsü'nün tamamlanmasının ardından, 2 bin 400 metrelik tünellerde de çalışmalar bitti, yükleme testleri de yapıldı

2 Bin 400 Metre Tünelle Bağlanan Kömürhan Köprüsü Açılışa Hazır

Tünellerin de tamamlanması ile birlikte Dünya'nın 4. sırada yer alan ve Eyfel Kulesi'yle aynı miktarda çelik kullanılan Kömürhan Köprüsü’nün yeni yılın ilk haftasında açılacağı bildirildi

ELAZIĞ  VALİSİ ERKAYA YIRIK: "EGE, ORTA ANADOLU VE AKDENİZ BÖLGESİNİ DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİNE BAĞLAYAN SON DERECE STRATEJİK ÖNEME SAHİP BİR KÖPRÜDÜR"

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Orta Anadolu Ege ve Akdeniz bölgelerini birbirine bağlayan  Malatya ile Elazığ arasındaki Karakaya Baraj Gölü üzerinde Tek pilonlu ve orta açıklığının 380 metre olması sebebiyle Dünya literatüründe de 4. sırada yerini alan Kömürhan Köprüsü, tünellerdeki çalışmaların da tamamlanmasıyla açılışa hazır hale getirildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünce 2014 yılında yapımına başlanan Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Orta Anadolu Ege ve Akdeniz bölgelerini birbirine bağlayacak olan 660 metre uzunluğundaki Yeni Kömürhan Köprüsü ve bağlantı tüneli ile yol yapımı tamamlandı. Toplam uzunluğu 5 bin 155 metre olan projede  2 bin 400 metre uzunluğunda çift tüp tünel, bir adet 660 metre gergin eğik kablolu köprü ve bir adet 123 metre uzunluğunda betonarme köprü bulunan devasa yatırım yeni Kömürhan Köprüsü, ters Y tipi kule olarak tasarlandı.7 bin ton çelik kullanılan Kömürhan Köprüsü, Eyfel Kulesi’nde kullanılan çelik miktarına eşit olduğu aktarıldı. Çelik imalatlarının montajlarının yapılabilmesi için kullanılan kaynak boyunun  yaklaşık 450 kilometre çelik segmentlerin kule bağlantısını sağlayan kablo uzunluğunun ise 853 kilometre olduğu bildirildi.

Tek pilonlu ve orta açıklığının 380 metre olması sebebiyle Dünya literatüründe de 4. sırada yerini alan köprü ile devamındaki 2,5 kilometrelik çift tüp tünelin de trafiğe açılması ile birlikte 16 ilin bağlantısı olan Malatya-Elazığ arasındaki kara yolu ulaşımı daha rahat, hızlı ve emniyetli bir şekilde gerçekleşecek. Proje, ayrıca zaman ve akaryakıttan da tasarruf edilerek ekonomiye katkı sağlayacak.

Yeni yılın ilk haftasında açılması planlanan köprü de yükleme testleri de tamamlanırken, biten tüneldeki rötuşların yapıldığı kaydedildi.

"YENİ YILIN İLK HAFTASINDA AÇILACAK"

Kömürhan Köprüsü’nün 2014 yılında inşaatına başlandığını anımsatan Elazığ Valisi Erkaya Yırık, “Ege, Orta Anadolu ve Akdeniz bölgesini Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesine bağlayan son derece stratejik öneme sahip bir köprüdür. Köprü kapsamında 660 metrelik gergin eğik askılı sistemle birlikte 2 adet  2 bin 400 metre uzunluğunda tünel var. Aynı zamanda 2 bin 95 metre uzunluğunda bağlantı yolu bulunmaktadır. Bu köprünün yapılmasıyla birlikte bahsettiğim bölgelerin birleşmesiyle inşallah bölgemizin, ekonomik çalışmaların gelişmesine katkı sağlayacak. Vatandaşlarımızın da faydalanacağı bir yatırım. Köprüde toplamda 7 bin ton çelik imalatı söz konusudur. Bu rakam da bugün itibari ile Eyfel Kulesine eşit durumdadır. 6 yıllık bir inşaat çalışmasından sonra devletimizin ve Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Alt Yapı ve Ulaştırma Bakanlığımızın katkılarıyla birlikte hızlanan çalışma, aydınlatma, havalandırma ve yangın sistemlerinin son rötuşlarıyla birlikte 2021 yılının ilk haftasında açılarak vatandaşlara Elazığ’a ve bölgeye müjde olacaktır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2020, 11:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mertcan
Mertcan - 4 ay Önce

Tünel giriş çıkışına kavşak koymak nedir ileride o kavşakta çok kaza olur. Türkiye de örneği var mı bunun

tc atam  arzu atıcı
tc atam arzu atıcı - 4 ay Önce

EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM. SAYGILAR.GÖRÜNTÜ GÜZEL. GEÇMEK GERÇEKLEŞİRSE ELAZIĞA ORADAN GEÇECEZ. TEBRİKLER.

SIRADAKİ HABER

banner7