2. İnşaat Mobilya Dekorasyon ve Teknolojileri Fuarı

2. Elazığ İnşaat Mobilya Dekorasyon ve Teknolojileri Fuarı düzenlenen törenle açıldı.

2. İnşaat Mobilya Dekorasyon ve Teknolojileri Fuarı

İlki geçen yıl düzenlenen ve ilgiyle karşılanan İnşaat mobilya dekorasyon ve teknolojileri fuarının ikincisi Elazığ’da açıldı.

Elazığ Belediyesi’nin arka tarafındaki boş arsada düzenlenen fuarın açılış törenine; Elazığ Vali Yardımcısı Mustafa Gül, CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, AK parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze, ETSO Başkanı Asilhan Arslan, Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk, İl Genel Meclisi Başkanı Metin Baki Ölçücü, kurum müdürleri, STK’lar ve sektör temsilcileri katıldı.

7500 metre kare kapalı alanda kurulan ve 110 firma yaklaşık 250 marka iştirak ediyor.

ÖZTÜRK: FUAR MERKEZİNDEN BAŞKA HİÇBİR EKSİĞİ YOK DEMEKTİR

Star fuarcılık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ozan Öztürk, “Fuar Merkezi’nin olmadığı ve fuar kültürünün tam olarak oluşmadığı bölgemizde; fuar açmanın zorluğunu da gururunu da hep birlikte yaşadık. Tüm imkansızlıklara rağmen böylesine önemli organizasyonlar gerçekleştirebiliyorsak Elazığ’ın bir fuar kendi olabilmesi için modern bir fuar merkezinden başka hiçbir eksiği yok demektir. İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullar nedeniyle ülke genelinde birçok fuar iptal edilirken başta Valiliğimizin, Belediyemizin ve tüm Sivil Toplum Kuruluşlarımızın destekleriyle ve sektör temsilcilerinin büyük özveri ve gayretiyle Elazığ ilimizin ev sahipliğini yaptığı bu güzide fuarımızın aynı zamanda ulusal çapta da kentimizin ne kadar büyük bir ticaret hacmine sahip olduğu gerçeğini birkez daha gözler önüne sermiştir” ifadelerini kullandı.

ÖZBAY: ELAZIĞ’IN UFKUNU AÇTI

Elazığ TÜMSİAD Başkanı Ahmet Özbay, “Elazığ’da en son 2002 yılında son fuarımızı yapmıştık. Bu 2017-2018 fuarını düzenleyen Musa Bey’e teşekkür ediyorum. Sağ olsun, var olsun. Elazığ’ın ufkunu açtı” şeklinde konuştu.

ÖZÇELİK: MİLLİ SEFERBERLİK İÇİN ÜLKEMİZE HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

ASKON Şube Başkanı Osman Özçelik, “Yeni tasarımlı ürünlerin sergilendiği fuarlar iş dünyasının duvar taşlarını oluştururken biz yatırımcılar ise bu duvar taşlarının harçlarını yaparak sağlam taşlar üzerinde oturmasını sağlıyoruz. Ülkemiz üzerinde oynanan ekonomik kasolar bizleri hiçbir zaman yıldırmayacak. Yerli ve Milli seferberlik için ülkemize de hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

BAŞ: ÜLKEMİZ AÇISINDAN ÖNEMLİ OLDUĞUNU ANLIYORUM

Asriad Şube Başkanı Yakup Baş, “Ülkemizin ekonomik anlamda zor günlerden geçtiği bu zor günlerde bu tür fuarcılıkların tabi şehrimiz ve ülkemiz açısından önemli olduğunu anlıyorum. Biz de Elazığ ASRİAD Şubesi olarak yaklaşık 34 şubemizi Elazığ’daki fuarımıza davet ettik” diye konuştu.

AVCIL: BURAYA KALICI FUAR ALANI OLMASI YÖNÜNDE BİR TEKLİF BEN SUNUYORUM

ELMÜTDER Başkanı Osman Avcıl, “Biz buraya alıştık. buranın önemli bir lojistik, bir lokasyon olduğunu düşünüyoruz. Elazığ’da inşaat ve mobilya alanında ön plana çıkmış bir şehir. Sayın Belediye Başkanımızın da çok emekleri var bu işte. Çok görünmeyen bürokratlarımızın, Valiliğimizin de emekleri çok. Biz buraya kalıcı fuar alanı olması yönünde bir teklif ben sunuyorum. Bütün hazirunda buradayken Elazığ’ın gündeminde en azından oturması adına bu teklifi sunuyorum” diye kaydetti.

UZUN: DAHA ÇOK ÖNEM KAZANDI

MÜSİAD Başkanı Hasan Uzun, “Daha önce planlanmış bir program olmasına rağmen aslında bugünde tam zamanı dediğimiz bir süreçte ekonomik sıkıntının ya da ülkeyi zorla batırılmaya çalışılmak istenen bu sürçte böyle bir fuarın açılması gerçekten daha çok anlam kazandı, daha çok önem kazandı, daha çok değer kazandı diye düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

ÖZTÜRK: FUARLARLA BELLİ BİR AŞAMA KAYDETMESİ LAZIM

Suat Öztürk, “Geçen yıl bir fuar yapılmıştı, bu yıl ikinci fuar. Elbette fuarlar iş alemi için, sanayi için üretim için bir şehrin prestijidir. Bu prestij için yaşanabilmesi için nasıl firmalarımız yurt içinde ve yurt dışında fuarlara katılıyorsa kendi alanının içinde de bir fuar olgusu içinde ama profesyonel bir olgu içinde altyapısı olan bir olgu içinde ve sektörel bazlı olsun, karma fuarlarla belli bir aşama kaydetmesi lazım. Maalesef şunu üzülerek söylüyorum; yıllarca bu işin içinde yaşayan birisi olarak 25 yıldır Elazığ’da kalıcı fuar alanı konuşuluyor. Ama maalesef Elazığ bunu 25 yıldır başaramadı. Yer konusunda tartışmalar oldu, semt konusunda tartışmalar oldu, olgu konusunda tartışmalar oldu. Ama bu artık görülüyor ki şehirde mahallenin arasında kurulan 7 bin metrekare kapalı alan, 120 tane firmanın katıldığı ve organize sanayiden de yatırımcı üreticilerden 20’nin üzerinde firma buraya katıldı. Ben şuna inanıyorum ki bizim organize ve organizenin dışında 100’ün üzerinde firma uluslararası fuarlara ve yurt içindeki fuarlara katılıyorlar. Elazığ’da bu işin artık belli bir mesafe ve belli aşama kaydetmesi lazım. Ve kalıcı bir fuar alanının oluşması lazım” ifadelerini kullandı.

ARSLAN: İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ EKONOMİK SIKIŞIKLIK GEÇİCİDİR

ETSO Başkanı Asilhan Arslan, “Birinci organize sanayi bölgesinin dışında ikinci organize sanayi bölgesinin adımlarını atmış, ürettiği tüm ürünlerini bölge illerine gönül rahatlığıyla malına güvenerek en iyi hizmet ve kaliteyle bunan bir Elazığ. Aynı zamanda ürettiği ürünleri dünyanın 52 farklı ülkesine satabilen, rekabet edebilen ve ilini tanıtabilen bir Elazığ. İnanıyorum ki ikinci organize sanayi bölgemizle birlikte üretim bloklarımızın artması, ürün çeşitliliğimizin artmasıyla birlikte şehrimizin ekonomisi çok çok daha ileriye gidecektir. İçinde bulunduğumuz ekonomik sıkışıklık geçicidir, kısa sürelidir. Bu bulunduğumuz ortama rağmen birçok olumsuzluk konuşuyorken Elazığ iş insanlarının bu fuarı sahiplenmesi de bu fuarın en büyük göstergelerindendir” dedi

GÜRGÖZE: EKONOMİMİZİ DAHA DA GÜÇLENDİRECEĞİZ

AK Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze, “Elazığ’ımızda ikincisi yapılan geçen yıl yine bu alanda gerçekleştirdiğimiz ikinci inşaat ve mobilya fuarımızda sizlerle birlikte olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade ederek ekonomik kriz söylentilerinin çok yüksek olduğu, ülkemize yönelik bir ekonomik saldırının olduğu bir dönemde bu organizasyonun çok değerli olduğunu düşünüyorum. İş insanlarımızın bu üretimi devam ettiği sürece sizlerin bu gayretleri devam ettiği sürece bu saldırılara biz hiçbir zaman teslim olmadık, olmayacağız ve ekonomimizi daha da güçlendireceğiz. ” şeklinde konuştu.

YANILMAZ: FUAR ALANI OLUŞMASINDA ÇALIŞMALARIMIZ VAR

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, “Pergelin bir ayağını Elazığ’a bıraktığımızda 300 kilometre açtığımızda yaklaşık 34 ilin ulaşımının en rahat olduğu ildir. Bu açıdan da Elazığ hem fuar organizasyonlarında hem kongre, sempozyum, panel organizasyonlarında ulaşımı en rahat olan bir il olarak bu merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. İl Başkanımızın da açıkladığı gibi kalıcı bir fuar alanının oluşmasında ciddi çalışmalarımız var. Öyle bir fuar alanı olacak ki bu fuar alanı yılda 5,6,7 veya 10 fuar organizasyonun yapıldığı anlarda çalışan bir fuar alanı değil, 24 saat 365 gün aktif, dinamik ve devam Elazığ’ımıza hizmet eden bir fuar alanı olmalıdır” şeklinde konuştu.

EROL: BUGÜN YAŞANAN KRİZDEN ÇIKACAKSA ÜRETİMLE ÇIKACAK

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, “Ülkemizde ekonomik krizin yaşandığı bu süreçte gerek siyasetçilerin, gerek bürokratların gerek köşe yazarlarının, gerek ekonomistlerin herkesin üzerinde uzlaştığı, birleştiği, hem fikir olduğu bir tek şey var. Ülke eğer bugün yaşanan krizden çıkacaksa üretimle çıkacak. Ve bugün bu süreçte Türkiye’de bunlar konuşulurken Elazığ’ın bunu uygulamaya geçirmesi, bir fuar düzenlemesi ve hem inşaat sektörünün, hem dekorasyon, hem de mobilya sektöründe kendi yarattığı markaları, değerleri bugün burada fuarcılık alanında sergilemesi, üretime destek vermesi, önem vermesinin ayrıcalığını belirtmek isterim. Devletin tasarruf etmesi gerektiği bir dönemde bir fuar alanının kısa vadede yapılması çok da kolay değil. Ama bunun bir yolu var. Bunun bir yolu var. Bunun yolu nedir? Kamu özel sektörü ortaklığı burada gerçekleştirilirse; yani işin içinde Belediyemiz, işin içinde İl Özel İdaremiz, Valiliğimiz, Sivil Toplum Örgütlerimiz, İş Adamlarımız olursa bu gerçekleştirilir ve çok da doğru olur. Buna katkı vermek lazım” ifadelerine yer verdi.

GÜL: HER SENE DÜZENLEMEK GAYRET GEREKTİRİYOR

Elazığ Vali Vekili Mustafa Gül, “İstanbul, İzmir, Bursa gibi Ticaret ve Sanayi şehirlerinde bu tip fuarlara sık sık rastlanıyor. Ancak dediğim gibi Elazığ ölçekli bir ilde böyle bir fuarı her sene düzenlemek hem emek, hem çaba, bir gayret gerektiriyor. Bu kapsamda başta Belediyemiz olmak üzere Belediye Başkanımıza değerli Ticaret Sanayi Odası Başkanımıza, diğer bütün STK Başkanlarımıza ve emeği geçen bütün paydaşlara çok teşekkür etmek lazım” dedi.

Konuşmaların ardından, destek olanlara  plaket verildi.

Daha sonra 7500 metrekare alanda kurulan, 110 firmanın katıldığı İnşaat mobilya dekorasyon ve teknolojiler fuarı açıldı.

banner89
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7