29 Ekim Dolar Fiyatları

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Türkiye'de piyasaların kapalı olduğu bugün, dolar/TL uluslararası piyasalarda 5.59 seviyesinde işlem görüyor.

29 Ekim Dolar Fiyatları

Küresel piyasalardaki sert satış baskısı ve Cumhur İttifakı’nın geleceğine yönelik ittifaktaki iki parti MHP ve AKP’den gelen açıklamalarla geçen hafta sert dalgalanan dolar/TL, TCMB’nin faiz kararının ardından 5.65’in altında kalmaya devam etti.

Küresel piyasalardaki devam eden satış baskısına karşın TL geçen haftanın son işlem gününde yatay bir seyir izlerken benzer para birimlerinden sınırlı da olsa iyimser bir seyir gözleniyor.

Bankacılar Merkez Bankası’nın faiz kararının ardından piyasaların yılın son enflasyon raporuna ve Ekim ayı enflasyon verilerine odaklanacağını belirtiyorlar.

“TAHVİL TARAFINA ALIM GELDİĞİNİN GÖRÜYORUZ”

Dolar/TL ABD’li rahip Andrew Brunson’un ülkesine dönmesi sonrası Türkiye-ABD ilişkileri ve yaptırımlara ilişkin iyimser beklentilerle geçen hafta 5.5267’e kadar gerilemiş ancak 5.50 seviyesinin aşağı yönlü kırılamamasının ardından yönünü yukarı çevirmişti.

Geçen hafta ise dolar/TL Cumhur ittifakına ilişkin gelişmeler ve küresel riskten kaçışla 5.8715’e kadar yükseldi. Kurda 5.80 üzeri yukarı yönlü seyir de kalıcı olmazken, dolar/TL 5.60’lı seviyelere gerilemiş durumda.

Bir bankacı, “Hükümetin enflasyonla mücadele adına attığı adımların ardından enflasyonda düşüş olacağı beklentisiyle tahvil tarafına alım geldiğini görüyoruz. Buna paralel TL tarafında da değerlenme söz konusu. Borsa tarafında küresel piyasalardaki olumsuz havaya paralel bir seyir var, buna karşılık tahvil ve TL tarafı lokal gelişmeleri fiyatlıyor. TL gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en iyi performansı göstererek pozitif ayrışıyor” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7