93 Yıllık Fırında Yapılan Ekmekler İl Dışına Gönderiliyor

Elazığ’ın tarihi Kapalı Çarşının ilk dükkanı olarak bilinen ve 93 senedir hizmet veren Çarşı fırınında yapılan ekmekler ve yemek çeşitleri, vatandaşların beğenisine sunulurken, Elazığ’a özgü yapılan ekmek çeşitleri de pişirilerek, kargo ile il dışına gönderiliyor.

93 Yıllık Fırında Yapılan Ekmekler İl Dışına Gönderiliyor

Elâzığ’da 1928 yılında Ermeniler tarafından yapılan ve tarihi Kapalı Çarşının ilk iş yeri olma özelliğini taşıyan ‘Çarşı Fırını’, 93 senedir hizmet vermeye devam ediyor.

Tarihi fırında, kente özgü yağlı ve peynirli ekmek üretiliyor.

Hem tarihi hem de lezzeti bakımından gerek Elazığ halkı gerekse kente gelen misafirlerin mekanı olmuş durumda olan 93 yıllık ‘Çarşı Fırında’ üretilen lezzetlerin ünü il sınırlarını aştı.

Fırında üretilen yöresel ekmekler vatandaşların talepleri doğrultusunda paketlenip kargolar ile il dışına da gönderiliyor.

HAYTA: 90 KÜSUR YILDIR BU ŞEKİLDE BU LEZZET BU TAT DEVAM ETMEKTEDİR

Tarihi Kapalı Çarşıda 93 yıllık fırında çalışan 55 yaşındaki Mustafa Hayta, 22 yıldır bu iş yerinde çalıştığını söyledi. Hayta, “Çalıştığım iş yeri 1928’de yapılmış. Daha sonrada dükkanlar etrafına yapılmıştır. Çalıştığımız yer çarşının ilk dükkanlarından biridir. Bu fırın yapıldıktan sonra bu çarşıda fırının etrafında dükkanlar yapılmaya başlamış ve 1930’da dönemin valisi ve belediye başkanı tarafından üzeri kapatılarak Kapalı Çarşı olarak hizmet vermeye devam etmiş ve günümüze kadar gelmiştir. Fırınımıza özgü yağlı ekmeğimiz var. Yaklaşık 90 küsur yıldır bu şekilde bu lezzet bu tat devam etmektedir. Yaptığımız ürünleri kargoyla gönderme ihtimalimiz var ve gönderiyoruz. Yaptığımız normal ekmeğin farklı bir lezzeti var. Bizim müşterilerimizin genelde çoğu dışarıdan gelir, dışarıya çalışırız” diye konuştu.

ŞENGÜL: 50 SENEDEN BERİ GELİP GİDİYORUM LEZZETLİ EKMEK YAPARLAR

50 seneden beri Elazığ Tarihi Kapalı Çarşı’daki fırından alışverişini yaptığını belirten Mehmet Şengül, “1965’ten beri Elazığ’da esnaflık yapıyorum. Bu fırına 50 seneden beri gelip gidiyorum lezzetli ekmek yaparlar. Personelleri devamlı çok anlayışlı kişilerdir. Babaları, dedeleri benim arkadaşlarımdır. Ekmeğimizi ve yemeklerimizi de her zaman burada yaptırıyoruz kendilerinden memnunuz” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Elazığ fırıncıları
Elazığ fırıncıları - 1 yıl Önce

Çok az fırıncı kaliteli ekmek ve lahmacun yapıyor diğerleri gerçekten nimeti kötü yapıyorlar. Ekmeklerin telef olmasında bu fırıncılarında payı var. Biraz daha çeki düzEn verin kendinize fırıncı arkadaşlar.

2323
2323 - 1 yıl Önce

Fırın Yemekleri guzel Fakat Elaziğda firinlarda Temizlik Sıfır Leş gibi , Arada Bi Temizlik Şart

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109