AK Parti Belediye Başkan Adaylarını Nasıl Belirleyecek

AK Parti’de bir süre önce başlayan yerel seçim hazırlığı, kongrenin yapılmasının ardından hız kazandı. Partinin yerel yöneticileri, aday belirlemelerinde ‘anket şirketleri’ yerine, genel merkezin yapacağı yoklamalara itibar edilmesini istedi. Yerel yönetimler için ‘bölgesinde sevilen yeni yüzler’ aranıyor.

AK Parti Belediye Başkan Adaylarını Nasıl Belirleyecek

AK Parti yerel seçim hazırlıklarını sürdürüyor. Gerçekleştirilen toplantılarda belediye başkan adaylarının belirlenmesi için AK Parti şehirlerde genel merkezin belirlediği kişilerin, ‘tebdil-i kıyafetle’ sahaya çıkıp araştırma yapması seçeneğini masaya yatırdı.

Bayramdan önce, ön hazırlık niteliğinde olan ‘Seçim koordinasyon başkanları ve il seçim işleri başkanları’ toplantısında, yerel seçimlerle ilgili örgütlerin görüşlerine başvuruldu.

“TEŞKİLATIN GÖRÜŞLERİ ESAS ALINSIN”

Yapılan değerlendirmelerde şu görüşler ön plana çıktı:

“Adayların açıklanması için son ana kadar beklenmesin. Teşkilatların istediği adaylara öncelik verilsin. Anket şirketleri bölgelerde aday belirleme çalışmalarında manipülasyon yapabiliyor. Değerlendirmelerde anket şirketlerinden çok, partinin genel merkez ve teşkilatının görüşleri esas alınsın.

“KİMSENİN HABERİ OLMADAN VATANDAŞIN NABZI TUTULSUN”

Gerekirse, genel merkezin belirlediği kişiler, ‘tebdil-i kıyafetle’ sahaya çıksın. Kimsenin haberi olmadan il ve ilçeler için önemli olan isimleri belirlesin ve vatandaşın nabzını tutsun. Mevcut belediye başkanlarıyla ilgili görüş alışverişinde bulunsun.”

EYLÜLDE BAŞLIYOR

Önümüzdeki aydan itibaren aday yoklamaları başlatılacak. Mevcut belediye başkanlarıyla ilgili olarak yerel yönetimler başkanlığının belirli periyotlarla yaptığı değerlendirmeler ve hazırladığı dosyalar büyük önem taşıyor. Belediye başkanlarının vaatlerini gerçekleştirme oranından bütçesini nasıl kullandığına kadar birçok başlıktan oluşan inceleme cetveli, yeniden aday gösterilmeleriyle ilgili görüş oluşturacak. Partide, 100’ün üzerinde üç dönemlik belediye başkanı bulunuyor. Bunlar milletvekillerinde olduğu gibi, başarılı bulunursa genel başkan onayıyla yola devam edecek. Parti, özellikle büyükşehirler için arayışını sürdürüyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi kritik olan iller için alternatifler araştırılırken, eski bakan ve eski milletvekillerinden görev verilecek isimler olacağı belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2018, 20:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kadir
Kadir - 3 yıl Önce

Şahin şerifoğulları belediye başkanlık görevi için en uygun aday bence

Talha
Talha - 3 yıl Önce

Teşkilatta sevilen isim şerifoğulları ve halk tarafından da benimsendiğini düşünenlerdenim

Ruşen
Ruşen - 3 yıl Önce

Mücahit yanılmaz ömür boyu belediye başkanıdır.

SIRADAKİ HABER

banner103