Akmurat: Belediyemiz Aracılığı İle 55 kişi Almanya’ya Gitti

Baskil Belediye Başkanı İhsan Akmurat, “Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirme” projesi ile ilçeden Almanya’ya giden 55 kişinin tamamının döndüğünü, belediyenin bu konuda hiç bir talebi veya kazancı olmadığını söyledi.

Akmurat: Belediyemiz Aracılığı İle 55 kişi Almanya’ya Gitti

Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nin Eylül 2020’de “Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek Projesi” kapsamında Almanya’ya gönderdiği 45 kişiden 43’ünün geri dönmemesi konuşulurken, bir anda konuya Elazığ’da dahil oldu.

Elazığ’dan da Arıcak İlçesi’nden 49 kişi,  Baskil İlçesi’nden 55 kişi, Akçakiraz Beldesi’nden de 48 kişi Almanya’ya gitti.

Almanya’ya gidip dönmeyenlerle ilgili basına düşen haberlerin ardından konuya İçişleri Bakanlığı el attı ve Malatya’da konuyla ilgili soruşturma başlattı, görevden uzaklaştırmalar oldu.

Konuyla ilgili Belediye Başkanlarından da birbir açıklamalar gündeme düşmeye başladı. Konuyla ilgili açıklama yapan bir isimde Baskil Belediye Başkanı İhsan Akmurat oldu.

AKMURAT: 90 KİŞİLİK EĞİTİM VE ÇEVRE TEMALI BİR PROJE HAZIRLADIK

Başkan Akmurat, “ Türkiye’nin ve ilimiz kamuoyunu meşgul eden meselede Elâzığ’ımızda alternatif açılım derneği yöneticileri, şahsıma başvuruda bulundular. İşte Almanya’da Mikail Sönmez adında bir iş adamının kendilerine dernek üyelerine ve yöneticilerine Almanya’ya davet ettiklerini ancak bir proje hazırlamamız gerektiğini ve bu proje neticesinde de bir belediyenin ona ön ayak olması gerektiğini söyledi. Bizde altyapısına yasasına baktık 90 kişilik eğitim ve çevre temalı bir proje hazırladık” diye kaydetti.

Başkan Akmurat, Elazığ’da alternatif açılım derneği yöneticilerinin kendisine başvuruda bulunduğunu belirterek, kendilerini de bu projeye olumlu bakmasıyla projenin hayata geçtiğini söyledi.

90 kişilik projeden 35’inin pandemi dolayısı ile Almanya’ya gitmediğini belirten Başkan Akmurat, 2020 yılının 10’uncu ayında 55 kişinin Almanya’ya gittiğini kaydetti.

AKMURAT: 55 KİŞİ BU PROJEYE DAHİL OLDU

Başkan Akmurat, “90 kişilik projeden 35’i pandemi olduğu için çekinmiş olmalılar ve gelmediler. 55 kişi bu projeye dahil oldu pasaportları çıkarıldı. 2020’nin onuncu ayının 8’inde Almanya’ya giriş yaptılar” dedi.

Baskil Belediye Başkanı Akmurat, belediyeleri aracılığı ile Almanya’ya giden 55 kişinin on günlük gezisinin ardından memleketlerine dönüş yaptığını ifade etti. 

Konunun gündeme gelmesi ile birlikte terör örgütü elemanlarının bu yolla yurt dışına çıkarıldığı yönünde de iddialar ortaya atıldı. Bu konuya da açıklık getiren Başkan Akmurat, pasaport alan insanların güvenlik soruşturmasından geçtiğini, iddiaların aslını olmadığını söyledi.

Başkan Akmurat, proje kapsamında belediyenin de hiçbir gelir elde etmediğinin de altını çizdi.

BAŞKAN AKMURAT: PROJEDE HERHANGİ BİR KAMU ZARARI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR

Başkan Akmurat, “zaten proje 11 günlük bir proje oradaki vatandaşlarımız 11 günlüğüne Almanya’ya gitmişler ve dönmüşler. Buradaki temel amaç bu üyelerine bu dernek yöneticilerine ve üyelerini burada kültürel eğitimsel ve çevresel sosyo-ekonomi, kültürel manada bir gezi tertip edilmesi ve bu gezinin sonucunda Türkiye’ye dönülmesi. Zaten 11 günlük bir geziyle sınırlı bu. Burada belediyemizin hiçbir gideri olmamıştır. Kamu zararı söz konusu değildir ve en önemlisi ne belediyenin ne şahsımın bunun altını çizerek ifade etmek istiyorum kimsenin burada menfaati söz konusu değildir” diye kaydetti.

Video:

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2021, 17:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Elazığ lı
Elazığ lı - 3 hafta Önce

Kaç tane belediye çıktı bu şekilde yurt dışına insan gönderen hepsinin ortak yanı iktidar partisi belediyesi olması zaten bu yüzden işlem ve bürokrasi yavaş çalıyor. Birde yapılan insan ticareti için devletin parası gitmedi kaynakları kullanılmadı diyor.Belediye başkanına sormak gerekir belediyenin iş tanımları içinde yurt dışı organizasyonu da mı bulunuyor bu gidenler kendi başlarına gidemiyor sizin iş tanımı içinde bulunduğu için mi Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek Projesi diye proje içinde gönderdiniz.Gönderdiğiniz kişilerin orda kalacağını bildiğiniz halde proje ile gönderip sanki gelip Türkiye de bu projeyi döndükleri zaman uygulacaklar mı niye bu işlemi kılıfına uydurup gönderdiniz.

Gakkoş
Gakkoş - 3 hafta Önce

Bu haber ilk çıktığında böyle birşey yok ayagindaydiniz şimdi sökülüyorsunuz yavaş yavaş durun bakalım ne çıkacak bu işin sonunda

Ali
Ali - 3 hafta Önce

Başkan kamu zararı yok diyorsun. Devletin adını.kullanarak pasaport alıyorsun. Peki kişi başı.aldığınız 5 ile7 bin euro yu kim alıyor şirket mi şirket bunu alırken şahsınıza ne menfaat sağladı madem. Kamu zararı yok. Size sağladığı faydayı konuşalım o zaman. Ne yüz kalmış sizde ne astar yazıklar olsun....

İlyas baygeldi
İlyas baygeldi - 3 hafta Önce

Ben kendi düşüncem başkan Akmurat iyi niyetine kurban gitmistir.Baskan Akmurat hizmetleriyle günülere taht kurmuştur.Ben saygı çerçevesi içerisinde kendilerine karşı muhalette yapmışumdir
.Lakin yaptıklarını görmemezliktee gelmek şahsiyetsizliktir kanımca
Bu olay başkan açıklama yapmaya geç kaldı ve tatmin etmemiştir beni

SIRADAKİ HABER

banner103