Almanya Harekete Geçti! Gri Pasaport Skandalı Krize Dönüştü

Malatya'da ortaya çıkan, ardından Elazığ ve Ordu'ya sıçrayan gri pasaportla yurtdışına insan kaçırma skandalı uluslararası krize dönüştü.

Almanya Harekete Geçti! Gri Pasaport Skandalı Krize Dönüştü

Malatya'da Yeşilyurt Belediyesi'nin gri pasaport ile Almanya'ya gönderdiği 43 kişi geri dönmemesi soruşturması sürerken, Almanya da harekete geçti. Berlin, insan kaçakçılığının merkezindeki Ersin Kilit hakkında 3 ayrı soruşturma başlattı.

Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nin Eylül 2020’de “Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek Projesi” kapsamında Almanya’ya gönderdiği 45 kişiden 43’ünün geri dönmemesi konuşulurken, bir anda konuya Elazığ’da dahil oldu.

Elazığ’dan da Arıcak İlçesi’nden 49 kişi,  Baskil İlçesi’nden 55 kişi, Akçakiraz Beldesi’nden de 48 kişi Almanya’ya gitti.

Sözcü'nün haberine göre Almanya, Türkiye'de hizmete mahsus olarak konsolosluk görevlileri, resmi görevliler ile milli sporculara verilen ve vizesiz seyahati sağlayan gri pasaport ile ilgili soruşturma başlattı.

Türkiye'den kısa süre içerisinde hakkı olmayanlara nasıl gri pasaport verildiği ile ilgili Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla detaylı bir açıklama isteneceği öğrenildi.

Uluslararası hukukun kamu eliyle ihlal edildiği sonucuna varılırsa, Türkiye kaynaklı bütün pasaportlar şüpheli duruma düşecek.

4 AYRI SUÇLAMA VAR

Bu arada 43 kişinin Malatya'dan Almanya'ya kaçırılmasında kilit rol oynayan Ersin Kilit ve şirketi Mega Kilit GmbH hakkında da Hannover Başsavcılığı soruşturma başlattı. Kilit'e sahte evrak düzenlemek, evrakta sahtecilik, yabancılar kanununu ihlal ve uluslararası insan ticareti suçlamaları yöneltildi.

Aşağı Saksonya ve Bavyera Eyaleti'nde de konu meclis gündemine taşındı. Kilit'in sadece başka belediyelerle de işbirliği yaptığı, bunun için Hannover Belediye Başkanı Belit Onay ile görüştürme sözü verdiği ancak Onay'ın bundan herhangi bir bilgisinin olmadığı öğrenildi.

TAŞERON İŞLERDE ÇALIŞILDI

İnşaat, otomatçılık ve gastronomi ile uğraşan Ersin Kilit'in bütün bu kaçakçılık işlemlerinde ise merkez olup olmadığı araştırılıyor. Türkiye'den son dönemde getirilenlerin çoğunun Mega Kilit GmbH'nın sahipleri gibi Bingöllü olduğu, bunların inşaat işlerinde ve kumarhanelerde çalıştırıldığı belirtildi. Bu kişilerin, özellikle inşaatların taşeron işlerini üstlenen Bingöl, Elazığ, Muş kökenliler tarafından kaçak olarak çalıştırıldığı öne sürüldü.

Türkiye'den kaçırılan kişilerin tek bir şehirde tutulmadığı, Hannover, Wiesbeden, Frankfurt, Münih, Köln, Mannheim, Düsseldorf, Hamburg, Berlin gibi kentlerde inşaat işlerinde çalıştırıldığı tespit edildi. Kilit'in, amcasının oğullarının şirketindeki mührü alarak izinsiz kullandığını ve bu şekilde davetiye çıkardığı da ileri sürüldü.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2021, 11:23
banner107
YORUM EKLE
YORUMLAR
Elazığ lı
Elazığ lı - 1 ay Önce

Belediye başkanları bir giden olmadı sonra giden oldu yok pasaport ları toplandı biri diyor bir diğeri gidenler Türkiye ye yüktü ülke ekomisine katkı sağladım bir diğeri diyor yok kamu zarara uğratılmadı diyor iyi hoş güzel de hepiniz de bu kişilere hak etmedikleri gri pasaport işlemi düzelerek niçin bu insanları yasa dışı yurt dışına göndermek için çalıştınız gri pasaportu sadece Türkiye'de hizmete mahsus olarak konsolosluk görevlileri, resmi görevliler ile milli sporculara verilen ve vizesiz seyahati sağlayan gri pasaportu acaba gidenlerden hangisinde bu vasıflar vardı da verdiniz.Bu gidenler orda çalışmak için gittiğini bildiğiniz halde uydurma bir proje adı altında çevreye duyarlı bireyler projesi ile gönderdiniz gidenler inşaat da çalıştı ve kumarhane de çalışmış devletin size verdiği belediye başkanı görevi içinde işsizleri yasa dışı yurt dışına yollamak da mı yer alıyor. Belediyenin görev tanımında böyle bir madde mi var acaba !!!

Zaza
Zaza @Elazığ lı - 1 ay Önce

Çok doğru.burda devleti güvensizliği sokuyorkar

Levni
Levni - 1 ay Önce

Al işte, Türk pasaportunun degersizleştirilmesi projesinden emeği geçen tüm sorumluların Allah layığını versin.

Hahın Adamı
Hahın Adamı - 1 ay Önce

Sorumlular belediye başkanlarıdır. 30 40 kişi gitti diye on binlerce insanın gri pasaportu telef oldu

Yeşil
Yeşil - 1 ay Önce

Eğer bilerek ve isteyerek yapmışlarsa bu belediye başkanlarını idam etseler yeri sonra ne yeşil ne gri pasaportumuzun hiç bir anlamı kalmıyor

Zaza
Zaza - 1 ay Önce

Giden kişileri belirleyin cezai işlem yapın resmi gitmek istiyoruz olmuyor

SIRADAKİ HABER

banner103