Almanya Olayında Yeni Gelişme!

Yeşilyurt Belediyesi’nin verdiği, devlet hizmet pasaportu (gri pasaport) ile Almanya’ya giden ve bir daha yurda dönmeyen 45 kişilik listede adı bulunan şahıslardan birinin avukatı olduğunu açıklayan Mahmut Erdem, müvekkilinin, müvekkilinin Elazığlı bir genç olduğunu, Elazığ’daki kahvehanelerde yaygın biçimde konuşulan Gri Pasaportla yurt dışına çıkma yöntemini kahvehanelerdeki sohbetlerde öğrendiğini söyledi.

Almanya Olayında Yeni Gelişme!

Almanya’da avukatlık yapan Mahmut Erdem, Almanya’nın Türkiye’deki yayın organlarından Deutsche Welle (DW) Türkçe’den Nevşin Mengü’nün, merkezinde Yeşilyurt Belediyesi’nin olduğu ve Elazığ’dan da bazı belediyelerin gönderdiği “İnsan kaçakçılığı” soruşturmalarına konu olacağı belirtilen Gri Pasaport Skandalı’na ilişkin sorularını cevaplandırdı.

“MÜVEKKİLİM, GRİ PASAPORT YÖNTEMİ’Nİ ELAZIĞ’DAKİ KAHVEHANELERDE KONUŞULURKEN ÖĞRENMİŞ”

Skandalın patlamasından sonra, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın açıkladığı 45 kişilik listede yer alan şahıslardan birinin hukuki yardım almak amacıyla kendisine başvurduğunu belirten Avukat Mahmut Erdem, müvekkilinin Elazığlı bir genç olduğunu, Elazığ’daki kahvehanelerde yaygın biçimde konuşulan Gri Pasaportla yurt dışına çıkma yöntemini kahvehanelerdeki sohbetlerde öğrendiğini söyledi.

Fısıltıyla yayılan bu yönteme başvurmaya karar verdikten sonra müvekkilinin bu işi organize eden birkaç kişiyle tanıştırıldığını belirten Avukat Mahmut Erdem, adını vermediği müvekkilinin, gri pasaport alma sürecine dair kendisine anlattıklarına dayanarak şunları söyledi;

“6 BİN ERUOYA ANLAŞTIK. ‘PASAPORTUNUZ HAZIR; LÜTFEN GELEBİLİR MİSİNİZ YEŞİLYURT BELEDİYESİ’NE’ DEDİLER”

”Ailesi zaten Hamburg’da yaşıyor. Genç bir arkadaş, 20-25 yaşlarında.  Bu yaşta normal yollarla Almanya’ya gelemeyeceğini biliyor. Türkiye’de uzun süre iş aramış, ama iş bulamamış. Böyle bir yol olduğunu öğrenince bu yolu denemiş. ‘Ve ben de Eylül ayında (2020) yurt dışına çıkmadan üç – dört hafta önce bir – iki kişiyle tanıştım; tanıştırıldım daha doğrusu’ diyor. ‘Bu kişilerle konuştuk, nasıl olacağını… Gri pasaportla, diplomatik pasaportla yurt dışına çıkacağımı söylediler. Fiyat konusunda anlaştık. 6 bin Euroya anlaştık. Bu kişilere Nüfus cüzdanımın fotokopisini verdim, telefon numaramı verdim ve beni bir listeye yazdılar’ diyor. ‘Aşağı –yukarı 4 hafta sonra bir telefon geldi bana, İşte, ‘pasaportunuz hazır; lütfen gelebilir misiniz Yeşilyurt Belediyesi’ne’ dediler. Ben de Elazığ’dan kalkıp Yeşilyurt’a gittim, Yeşilyurt’ta da pasaportumu aldım. Pasaportumu alırken, bana, nasıl gideceğimi, otobüsün nerede kalkacağını anlattılar. Dediler, ‘önce İstanbul’a gideceğiz ve İstanbul’da korona testi yaptırmak gerekiyor yurt dışına çıkmak için…’ Otobüs Malatya – Yeşilyurt’tan kalktı,  otobüsün içi doluydu. Farklı farklı insanlar vardı, farklı yörelerden insanlar vardı; çoğunu tanımıyordum. İstanbul’a vardık. İstanbul’da bir gün konakladık ve testlerimiz yapıldı. Oradan başka bir otobüsle Almanya’ya geldik’ diyor. ‘Bu yolla geldim’ diyor”.

“SADECE PRAG’DA SORUN YAŞAMIŞLAR”

Avukat Mahmut Erdem, Gazeteci Nevşin Mengü’nün, “Peki, yolculuk sırasında neler yaşanmış, kontrollerde bir sorun olmamış mı?” şeklindeki sorusuna da, müvekkilinin ağzından şunları anlattı:

“Türkiye’den çıktıktan sonra Bulgaristan’da pasaportlarımız kontrol edildi, biz otobüsten dışarıya hiç çıkmadık, otobüsün ön tarafında oturan bir kişi pasaportlarımızı toplayıp, götürdü ve sonrasında bize geçiş verdiler. Tek sıkıntımız Çekya’da, Prag’da oldu. Polis durdurdu. İndirdi hepimizi, gri pasaportlar üzerimizdeydi onları gösterdik. Teker teker yüzlerimize baktılar, pasaportla karşılaştırdılar bizi. On onbeş dakika sonra otobüse binerek yolumuza devam ettik. Almanya’ya geldikten sonra da gideceğimiz yerlere göre farklı şehirlerde indik. Benim babam Hamburg’da yaşıyordu. Yakın bir yerde indim, trenle babamın bulunduğu yere gittim ve babamla buluştum”.

HANNOVER SAVCILIĞI İDDİANAME HAZIRLADI AMA HENÜZ AÇILMIŞ BİR DAVA YOK

Avukat Mahmut Erdem, Almanya’da yargının skandalla ilgili yaptığı bir işlem olup olmadığı hakkındaki bir soruya cevap olarak, “Hannover Savcılığı olayla ilgili bir iddianame hazırladığını ve mahkeme sunduğunu açıkladı. Ama henüz mahkeme tarafından açılmış bir dava yok. Yani Alman Yargısı araştırma ve inceleme aşamasında” dedi.

Avukat Mahmut Erdem, Alman medyasının son bir haftadan bu yana en önemli gündem maddesinin de gri pasaport olayı olduğunu söyledi.(malatyahaber.com)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Elazığ lı
Elazığ lı - 2 yıl Önce

Bu olayın asıl başında bulunan Belediye Başkanlarının dediği gibi otelden kaçtılar sözlerinin de yalan olduğu bu giden kişinin ifadesiyle açığa çıktı. Gidenler sanki normal şehir içi otobüs gibi istedikleri noktalarda inmiş gitmişler Belediye başkanları sanki giden kişiler oraya ulaştıktan sonra kaçmışlar gibi bir durum söylüyorlar bu kişini ifadesinde ise durumun para ile belediye araçılığı ile gönderilmesi var

Ali
Ali - 2 yıl Önce

Gidenlerin açıklama yapmasına gerek yok ki... asıl hesap vermesi gereken devletin imkanları ile gri pasaport alıp ülkenin itibarını ayaklar altına alanlar hesap vermeli...sağlanan maddi menfaate ayrı bir durum tabi... öyle bir hale getirdiler ki bu ülkenin yeşil pasaportu dahi sorgulanacak hale getirildi..

?
? - 2 yıl Önce

Teker teker isimleri açıklanacak cezaları kesilecek gerçï alman hikumeti olaya el atmış bizimkiler çözene kadar onlar çözer cezasını da keser yollar

Özdemir Ali
Özdemir Ali - 2 yıl Önce

Giden gitti arkasında gözümüz yaşlı, kayfede oturdum kulağım belediyeye yaslı, bir ses bir fısıltı, selam okundu yolcu yolunda gerek..

Kral
Kral - 2 yıl Önce

Haksızlık var arkadaş resmi yolla gidemiyoruz adamlar otobüsle sanki iller arası tura çıkmış gibi gitmişler bu gidemeyenler in hakkı ne olacak

Zaza
Zaza - 2 yıl Önce

Öyle kolay değil giden gitti.isimleri ortaya çıkacak hepsi cezalandırılacak fakir olsalar 6 bin Euro verip giderler miydi

SIRADAKİ HABER