Amerika'da Harput Köftesi Operasyonu...

1912 yılında Harput’tan ABD’ye göç eden Elazığlı ailenin oğlu Kore Gazisi Bill Alli, yıllar sonra kendi memleketinin yöresel yemeklerini tattı.

Amerika'da Harput Köftesi Operasyonu...

Kore Gazisi Bill Alli’nin ailesi 1912 yılında Harpu’tan Amerika’ya göç etti. Şuanda Amerika’da yaşayan ve aynı zamanda Kore Gazisi olan Bill Alli, yıllar sonra memleketinin lezzetlerini tattı.

Boston’da yaşayan Elazığlı hemşehrimiz Esat Efendigil, aslen Harputlu olan Kore Gazisi Bill Alli’ye ulaştırılması için harput köftesi hazırladı.

Hazırlanan Harput köfteleri Washington’da yaşayan Dr. Işıl Acehan’a gönderildi. Doktor Acehan da o köfteleri Harputlu Kore Gazisi Bill Alli’ye teslim etmek üzere evinin yolunu tuttu.

Dünyanın bir diğer ucunda gerçekleşen Harput Köftesi ikramı köftelerin Bill Alli’ye ulaştırılmasıyla tamamlandı.

ACEHAN: HARPUT KÖFTELERİNİ İLETME OPERASYONUNU TAMAMLADIM

Dr. Işıl Acehan, soyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Babası 1912’de Harput’tan ABD’ye göç eden, Kore Gazisi Bill Alli’ye, Boston’dan Esat Efendigil’in gönderdiği Harput köftelerini iletme operasyonunu tamamladım. 1 yıl sonra ilk kez gördüm ve sarılamak üzücü tabii. Bana babasının göç ederken yanında getirdiği nüfus kağıdını getirmiş” dedi.

Esat Efendigil ise paylaşımında “Bir Harputlu'nun diger Harputlu'ya ufak bir hediyesi. Afiyet bal şeker olsun” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7