BAKAN ALBAYRAK ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNUYOR!! Bakan Albayrak: Sokağa Çıkma Yasağı Gündemimizde Yok

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak önemli açıklamalarda bulunuyor. Albayrak, "Dünya tarihinde benzeri görüşmemiş bir süreç. Suyun derinliği hala bilmiyoruz. Türkiye olarak sağlık ve ekonomi boyutunu çok yakından takip ediyoruz. Çok hızlı adımlar atmamız gereken bir süreç. Nakit sıkışıklığına 3 aylık pencere açtık. 3 aylık dönemde piyasada 50-60 milyar TL likidite olacak." dedi.

BAKAN ALBAYRAK ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNUYOR!! Bakan Albayrak: Sokağa Çıkma Yasağı Gündemimizde Yok

Bakan Albayrak şu ifadeleri kullandı:

Likidite ihtiyacı, maliyeti, kullandırılma kanallarının altyapısının oluşturulması ile likidite sorunu oluşturmayacak güçlü bir paket.

Yaklaşık 650 bin 1500 tl altında alan emeklinin maaşı bu seviyeye çıkarılarak destek sağlanıyor.

Merkez Bankası'nın daha ucuz maliyetle likidite penceresini açması ile bankalara yoğun bir likidite akımı sağlanarak, ihtiyacı hızlı bir şekilde karşılayacak altyapı yürüyecek.

3 aylık dönemde piyasada 50-60 milyar TL likidite olacak.

Paketin detaylar noktasında özellikle esnaf noktasında bu üç ay boyunca kredilerin bütün ana para ve faizi ötelenecek.

Birçok sektörün de işsizlik fonu üzerinden kısa çalışma ödeneğinden faydalanması sağlanacak.

İstihdam için kısa çalışma ödeneği esnetilebilir. Özel durumlar dışında kamuda evden çalışma hazırlığı yok. İlk çeyreği beklentilerin üzerinde bir büyümeyle kapatacağız.

Birçok belirsizlik olmasına rağmen 2020 hedefleri için tutturma konusunda bir endişe yaşamıyoruz.

Türkiye böyle bir küresel sürece en hazırlıklı, en güçlü giren ülkelerden biri, bu süreçten de en pozitif kazanımlarla çıkan ülke olacak.

İş korona pandemisinden korku pandemisine gittiği için bir öngörülemezlik var. (Sokağa çıkma yasağı) gündemimizde böyle bir durum söz konusu değil.

Sakin, sükunetle ve sabırla pik dönemine kadarki süreci geçtikten sonra normalleşme süreci başlayacak, Çin'de bu durumu gördük.

Beklenti olarak Türkiye'nin ekonomisinde şu an için bir risk görmüyorum. İhracat ve turizmde gerekirse yeni paketler olacak.

Ödeme zincirinin kırılmaması için kurumlar çalışıyor. Enflasyonla ilgili bu yıl ciddi bir endişe taşımıyorum, özellikle petrol fiyatları, maliyetler tam tersi aşağı yönlü bir baskı oluşturuyor

(Dolar kuru) bu yılın enflasyonun ciddi anlamda bir etkisinin olacağını düşünmüyorum. Tüketici kredileri çerçevesinde de gerekmesi durumunda adımlar atılır. Vatandaş açısından amacımız bu sürecin etkisini minimuma indirmek.

Bu paketin boyutu Türkiye'nin bütçe performansı için bir risk teşkil etmiyor. Bütçe disiplini açısından büyük bir tehdit oluşturan unsurlar değil.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2020, 15:52

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109