Bakan Arslan, Elazığ'a Yapılacak Hızlı Trenle İlgili Açıklama Yaptı

Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Gazeteci Sinan Burhan’ın moderatörlüğünü yaptığı programda, Kanal Fırat, Kanal E Televizyonu ve www.elazigsonhaber.com internet haber sitesi Genel Yayın Yönetmeni Zeki Akbıyık, Kon TV Genel Yayın Yönetmeni Nurettin Bay ve Çay TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Yavuz Bakır’ın sorularını cevaplandıran Bakan Arslan, önemli değerlendirmelerde bulundu.

““ÜLKENİN HER YERİNİ YÜKSEK HIZLI TREN AĞLARI İLE ÖRÜYORUZ”

Arslan: Sivas’tan; Diyarbakır’a, Mardin’e inecek bir hat çalışması var. Yine aynı hattı Malatya, Elazığ üzerinden birbirine bağlayacak, entegre edecek hızlı tren çalışmamız var. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan hızlı tren projeleri hakkında değerlendirmeler yaparak, bilgiler verdi.

“KAYSERİ’Yİ; AKSARAY, KONYA ÜZERİNDEN ANTALYA’YA BAĞLAYACAĞIZ”

Arslan yaptığı konuşmada, “Özellikle Yerköy’e kadar inşaat devam ediyor. Sivas istikametine giden yolu 2018’in sonunda bitirmeyi hedefliyoruz. Yerköy’den sonra Şefaatli’den Kayseri’ye gidecek olan yüksek hızlı trenimizin projeleri bitmek üzere. İnşallah proje biter bitmez ilk öncelikli olarak ihale edeceğimiz proje. Kayseri’yi; Aksaray, Konya üzerinden Antalya’ya bağlayacağız. 3 turizm bölgesini birbirine bağlamış olacağız. Bu yüzden çok önemli bir proje.  Bakü, Tiflis, Kars Marmaray projesi ile birlikte Londra’yı Pekin’e bağlayacak çok önemli bir proje. Kars’tan Edirne’ye kadar olan, Ankara’dan İstanbul’a zaten yüksek hızlı tren var. Sivas’a kadar inşaat devam ediyor.  Sivas-Erzincan arasının ihale süreçleri devam ediyor. Erzincan’dan sonra Erzurum, Kars’a uzatacağız. Halkalı’dan da Edirne’ye uzatacağız böylelikle ana omurgayı tamamlamış olacağız. Bununla kalmayacağız.

“ANKARA-İZMİR HATTINDAKİ HIZLI TREN ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR”

Bilecik’ten Bursa’ya bağlamak, Ankara, Afyon, Uşak, Manisa, İzmir hattında inşaat çalışmaları devam ediyor. 2019’da bitireceğiz. Böylece bu hattı Ege’ye bağlayacağız. Aynı zamanda Eskişehir, Afyon, Burdur, Isparta’dan Antalya’ya bir hat indiriyoruz. O projede bitmek üzere. Konya-Karaman inşaatı devam ediyor. İnşallah önümüzdeki yıl onu da bitirip hizmete vermiş olacağız. Karaman’dan sonra Ulukışla, Mersin, Adana’ya indireceğiz. Aynı zamanda onu Gaziantep, Şanlıurfa istikametinde de uzatmış olacağız. Ayrıca Samsun, Çorum, Kırıkkale oradan Akdeniz’e inecek bir hat ki, Aksaray’ı, Kırşehir’i, Nevşehir’i o bölgenin hepsini ilgilendiriyor.

“SİVAS’TAN; DİYARBAKIR’A, MARDİN’E İNECEK HATTI MALATYA, ELAZIĞ ÜZERİNDEN BİRBİRİNE BAĞLAYACAK HIZLI TREN ÇALIŞMAMIZ VAR”

Trabzon’dan, Erzincan’a bir hat çalışmamız var. Sivas’tan; Diyarbakır’a, Mardin’e inecek bir hat çalışması var. Yine aynı hattı Malatya, Elazığ üzerinden birbirine bağlayacak, entegre edecek hızlı tren çalışmamız var.

“ÜLKENİN HER YERİNİ YÜKSEK HIZLI TREN AĞLARI İLE ÖRÜYORUZ”

Bütün bu projeler birbirinin tamamlayıcısı mahiyetinde olacak. Böylece biz bu ülkeyi geçmişte ecdadı rahmetle yad ediyoruz. Demirağlarla örmüşüz. O günkü teknoloji ile örmüşüz ama sonra ihmal etmişiz. Son 15 yıldır Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın sahip çıkmasıyla ülkenin her yerini yüksek hızlı tren ağları ile örüyoruz. Türkiye’nin her yerini hızlı tren ağları ile birbirine bağlamış olacağız.

“MALATYA, ELAZIĞ, DİYARBAKIR, MARDİN’E BİR SONRAKİ AŞAMADA SIRA GELECEK”

En önce Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan Edirne’den Kars’a kadar olan hattı zaten devam ettiriyoruz. Özelikle Malatya, Elazığ, Diyarbakır, Mardin’e bir sonraki aşamada sıra gelecek projeler. Demiryolu ağında merkezden yayılarak gitmek zorundasınız. Parça parça karayoluna benzemiyor. Yani Ankara, Niğde’yi eksik bırak diğer yerleri yap karayolunda oluyor ama demiryolunda olmuyor.

“DEMİRYOLU HATLARI PAHALIDIR AMA EN AVANTAJLI VE UZUN ÖMÜRLÜ ULAŞIM TÜRÜDÜR”

Demiryolu projeleri başlangıçta çok pahalıdır. Ancak kullanım ömrü yüzyıllıktır. Toplu taşımayı düşünürseniz en avantajlı taşıma türüdür. Fakat başlangıç maliyeti yüksektir. Ülkemizin bütçeleri belirli ve sınırlı. İmkânlar sınırlı ama ihtiyaçlar sınırsız. Sınırlı ihtiyaçlarla, sınırsız ihtiyaçları gidermeye çalışıyoruz. Bu anlamda çok güzel gidiyoruz. 50 yıl demiryolunu ihmal etmiş bir ülkeden demir yolu seferberliği başlatmış ve demiryolunu devlet politikası haline getirmiş bir ülkeyiz. Ankara, Polatlı, Afyon, Uşak, Manisa, İzmir 2019’da bitecek inşallah. Şuan hattın tamamında çalışılıyor. İhale edilmemiş hiçbir yer yok” dedi.

“ANKARA – NİĞDE OTOYOLU EKONOMİMİZE OLAN GÜVENİ GÖSTERDİ”

Elazığlı firma Açılım İnşaatın ihalesini aldığı Ankara – Niğde otoyolunun çalışmaları hakkında konuşan Bakan Arslan, “Ankara – Niğde otoyolu gerçekten önemli, bölünmüş yollar var ancak Edirne’den başlayarak Ankara’ya kadar otoyol var. Arada eksik bir halka vardı. Onun ihalesini yaptık. 4 Milyar TL’nin üzerinde bir bedelle ihaleyi yaptık. Yap İşlet Devretlerle ilgili süreç devam ediyor. Ağustos ayı sonu başlamadan kazma vurulacak ve başlayacak. 3 Etap olarak yapacağız. 2020’ye kalmadan o bölgeye hizmetini yapacağız. İhalenin maliyeti Türkiye’nin ekonomisine olan güvenin göstergesidir. İhaleye katılan tüm firmalara teşekkür ediyorum. Edirne’den Gaziantep’e kesintisiz bir yolculuk yapılacak” dedi.

“3. HAVALİMANINA ŞUBAT AYINDA UÇAK İNEBİLECEK”

3. Havalimanının büyük gelir elde edileceğinin altını çizen Bakan Ahmet Arslan, “Ak Parti hükümetiyle birlikte havacılık sektörüne özelleştirme getirildiğinde THY küçülecek denildi. THY dünya çapında bir marka oldu 26 havalimanını 55’e çıkardı. 180 Milyon yolcuya hizmet ediliyor. Şimdi büyük bir havalimanı olmamız gerekiyor dedik. ABD’den kalkan uçak İstanbul’a gelecek sonra uzak doğuya gidecek. Havalimanımızı kullanan uçak her uçak para veriyor. Her yolcunun ülkemize bıraktığı bir kaynak var. Önümüzdeki yıl şubat aylarında uçak indirebilir hale geleceğiz. Ama 29 Ekim 2018’de 90 milyon yolcuya hizmet eden ilk kısmı açmış olacağız. Sabiha Gökçen hizmet vermeye devam edecek. Atatürk Havalimanı Hizmet vermeyecek ancak biz tesisleri fuar merkezleri olarak kullanacağız. Yapılaşmaya hizmet vermeyeceğiz. Küçük uçaklara hizmet verecek. İstanbullulara nefes aldıracak bir yer haline gelecek” dedi.

“LAPTOP YASAĞI KALKIYOR”

Uçaklara laptop yasağıyla ilgili konuşan Bakan Arslan, “Özellikle ABD’nin elektronik cihazları kabine almamasıyla ilgili olağan üstü bir mücadele verdik. Ve sonuç olarak yasağı kaldırdık. Teknik ekipler geldi. Arkadaşlarla görüşmelerini yaptılar. İngiltere ile laptop yasağını kaldıracağız çünkü gördüler ki uluslararası tedbirlerin hepsini aldığımız gibi fazlasını aldık. Yasak kalkacak” dedi.

“15 TEMMUZ’DAN SONRA DAHA ÇOK ÇALIŞMAYA BAŞLADIK”

15 Temmuz Darbe Girişiminin Ulaştırma Bakanlığına olan etkisiyle ilgili konuşan ve darbe girişiminden sonra daha çok çalıştıklarının altını çizen Bakan Ahmet Arslan, “15 Temmuz’un seneyi devriyesinde insanlarımızın tekrar meydanlara inmesi önemliydi. Geçen yıl olduğu gibi. Şehitlerimizi minnetle anıyor, gazilerimize acil şifalar diliyoruz. Vatandaşlarımız millet olma şuuruyla meydanlara indi. Darbe girişimine karşılık onlara darbe yapıldı. Türkiye kötüye gidiyor, ekonomi kötüye gidiyor diye algı yaptılar. Evet eğer başarılı olsalardı Türkiye kötüye gidecekti.

Özellikle 16 Temmuz 2016’da yaptığımız görüşmelerde ve 2 gün sonra bakanlar kurulunda yapılan toplantıda hiçbir projede bir aksama olmayacak. Her türlü ödeneği aktaracağız. Yeterki siz çalışın talimatı verildi. Bizde bu talimatın ardından çok daha fazla çalıştık. Geçmişteki yılların çok üzerinde çalışma yaptık. Biz o günden itibaren hız kesmeden devam ettik. 30 Haziran’da Osman Gazi Köprüsünün Bağlantılarını açmıştık ama 29 Ekim’de Ankara’da yüksek hızlı tren garını açtık. 20 Aralık’ta Avrasya tünelini açtık. Bütün dünya bunları beceremeyecek derken biz 20 Aralık’ta Avrasya tünelini açtık. Yaklaşık 7 Aylık bir süreçte olağan üstü bir memnuniyet var. Vatandaşlar 5 dakikada karşıya geçeceğimize inanmazdık diyorlar.

İstanbul’daki 3. Havalimanımızda temelimizi attık. Uluslararası bir ödül aldı. Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tünelini açtık. O da çok önemli bir projeydi. Tüneli kullanan herkes dönüp teşekkür etti. Ondan önceki senede Ilgaz’a kar yağdı yollar kapandı haberleri oluyordu. Bizler o tüneli yaptık. Ankara’da Keçiören Metrosu’nu da ocağın başında hizmete verdik. 15 Temmuz omuzlarımıza bir sorumluluk yükledi. Bu millet bu kahramanlığı gösteriyorsa biz daha fazla çalışmalıyız dedik. Ovit Tuneli’nin ışıklandırmasını yaptık. 14 Bin 200 Metre bu sene bitiyor. Trabzon’u Güneye Bağlayacak Zigana Tüneli’nin inşaatına başladık. Türkiye’nin ekonomisi kötüye gidecek, Türkiye’ye olan güven sarsılacak Türkiye bundan sonraki çalışmalarını yapamayacak dediler. Bizler çok önemli projeleri gerçekleştirdik. Köprüye dünya genelinden çok önemli finans şirketleri kredi verdi. Özellikle Osman Gazi Köprüsü sonrası Gemliği Bursa’ya bağladık” ifadelerini kullandı.

“10 KİŞİYE DAĞITTIK”

Bakanlığın Gören Göz projesi hakkında bilgi veren ve yol yapmanın yanı sıra sosyal çalışmalara da devam ettiklerinin altını çizen Ulaştırma Bakanı Arslan, “Navigasyon cihazları var. Dağıttığımız cihazı bir navigasyon cihazı olarak düşünün ancak görme engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırıyor. 26 ilde 10 Bin kişiye dağıttık. Engelliler çok memnun. Hayatımızı kolaylaştırdı diyorlar. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile ilgili birlikte çalıştık Önümüzdeki yıl 41 il de 5 bin görme engelli vatandaşımıza bu cihazı dağıtacağız. Görme engelli vatandaşlarımıza yardımcı olacağız. E Devlet’ten 10 milyonlarca insanımız yararlanıyor. İşitme engelli bizi aradığında karşısına bir ekran çıkıyor. Karşısına işitme engellinin anlaya bileceği arkadaşımız çıkıyor. Ve işlemlerini rahatlıkla işaret diliyle yapa biliyor. Engellilerimizin hayatını kolaylaştırıyoruz. Engellilerin de hayatını kolaylaştırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

“YENİ ARKADAŞLARA İHTİYAÇ OLACAK”

Bakanlık bünyesine eleman alımlarının devam edeceğini belirten Bakan Arslan, “Karayollarımız, Demiryollarımız ve PTT ülkemize hizmet için atılım içerisindeler. Karayollarında 640 kişiyi ifade etmiştik alacağız diye. Zaman içerisinde bir o kadar ihtiyacımız olacağını açıklamıştık. Yakın alacağız. Memnuniyetle inşallah onları mesai arkadaşımız yaparız. Demiryollarında da hizmet kalitesi artıyor. Ağlarımız artıyor. Bu da gösteriyor ki yeni arkadaşlara ihtiyaç olacak. PTT’de 10 bin kişinin mülakatını yapmak kolay olmadı. Birkaç güne kadar sonuçları açıklayacağız. Kararımızı netleştirip yayınlayacağız” dedi.

“ÖZEL SEKTÖR HIZLI YAPIYOR”

Yap işlet devret modeliyle ilgili konuşan Bakan Arslan, “Ülkenin imkanları sınırlı ama ülkenin hızlı büyümeye ihtiyacı var. Mevcut durumda bunları yapmamıza paramız yetmiyor. Ya şunu diyeceğiz ‘bekleyelim 20 sene 30 sene sonra paramız olsun o zaman yapalım’ dememiz lazım. Bunu biz kabul edemeyiz. Bunları yapmak için borçlanırsınız. Bunları yapar sonra borcu ödersiniz yada bunun yerine bizim dediğimiz yöntemle özel sektör dinamiklerini de işin içerisine koyarsınız. Özel sektör hızlı yapıyor. Proje hızlı olarak hayata geçiyor. Bulunduğu bölgenin ticaretinin gelişmesinin anlamına gelen sanayinin endüstriyel gelişimini sağlıyor. Hayata geçtikten sonra diyoruz ki ben projeme güveniyorum. Şu kadar araç geçecek diyoruz ve projeler yapılıyor. Projeler bir bir tamamlandıkça kendi takvimimi oluşturuyoruz. Avrasya tüneli Haziran ayında 47 bin araç geçmiş Temmuz ayında 51 bin araç geçmiş. Zaten biz 68 bin garantiyi vermişiz. Bu süreç bittikten sonra devlete kalacak. Osmangazi Köprüsü Başlangıçta 18 bin, Haziran’da 23 bin 500 Temmuz ayının 16 gününde 28 bin araç geçmiş. Yavuz Sultan Selim köprüsünde 135 Bin garanti var 80 ile 100 bin arasında araç geçiyor. Zaten başlangıçta bu rakamların altında rakam vermiştik. Büyük projelerde devletin kaybı yok. Bu model başarılı bir şekilde uygulanıyor. Dünya bunu Türk modeli olarak kabul ediyor. Kabul etmekle yetmiyor bunu uyguluyor. Bizim modelimizi örnek alıyorlar. 20 – 25 sene bekleyecek olsaydık bu ülke yerinde sayardı” ifadelerini kullanıyor.

“ÜCRETSİZ DÜZELTME YAPILACAK”

Otoyol ve köprü geçişlerindeki uygulamalarla ilgili değerlendirme yapan Bakan Arslan, “HGS ve OGS ile ilgili şöyle bir sıkıntı var. Plakalar tek tip olacak diye bir uygulama yaptık. İnsanımız farklı bir şekilde plakasını basıyor. Cihaz okurken plaka karışıyor. Farklı birine ceza gediyor. Ancak insanlarımız itiraz ettiklerinde bunun düzeltmesini yapıyoruz. Zaman zaman olabiliyor. Bazen de sahte plaka takıyor. İtiraz edildiğinde düzeltiyoruz. HGS kullanan sürücülerimiz bazen yanlış yöne takıyor okuyamıyor. Sürücülerimizden istirhamımız PTT olarak 2 kere okuyamamayla karşılaşırlarsa PTT’lerde ücretsiz düzeltmeler yapacağız” dedi.

“ZARAR ZİYAN KARŞILANACAK”

İstanbul’daki sel felaketiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakan Arslan, “İstanbul’daki hemşerilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Ortalama 3 ay da düşen yağış miktarı bir günde düştü. Şöyle bir algı var metre kareye 60 KĞ yağış yağdı. İstanbul’da eğimli bir arazi var. Su belirli bir alanda toplanıyor. Bazı noktalarda 600 kg’a ulaşıyor. Herhangi bir insanımıza bir şey olmadı. Bazı evler su altında kaldı araçlar hasar gördü. Gerekli zarar ziyan tespitleri yapılacak. Devlet olarak karşılayacağız. Bakanlık olarak Avrasya Tüneli’nde herhangi bir sıkıntı olmamasıyla birlikte giriş çıkışlarında trafik sıkışıklığı olur diye trafiği durdurduk. Ama sonrasında tekrar trafiği açtık. Tespitler yapılıp zarar ziyan karşılanacaktır” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet Ekenseli 2 yıl önce

Sayın Bakanımıza Karadeniz güzergahını açacak Pertek Köprüsünün durumu da sorulsaydı.Bilgilenmiş olurduk, sonuçta genele hitap eden çok kenti ilgilendiren projeleri ulusal basından okuyoruz.Elazığ özelinde bir çok kenti ilgilendiren ve Elazığ a katkı saylayacak Pertek köprüsünün akibetini de yerel medyamızda görmek isterdik

Avatar
John Lisa 1 yıl önce

Paraya ihtiyacınız var mı? İş veya Kişisel Krediye ihtiyacınız var mı? Şirketinizi yeniden finanse etmek istiyor musunuz? Şirketimiz yardım etmek için burada. Herhangi bir kişiye ve şirkete 3% faiz oranıyla kredi veriyoruz. Bize şu adresten yanıt verin: daha fazla bilgi için johnlisaloncompany2003@gmail.com.

Sizden e-posta yoluyla yakında e-posta almayı umuyoruz:johnlisaloncompany2003@gmail.com

Avatar
CHRISTIAN DAVID ŞARKI 1 yıl önce

Kişisel krediler, garanti ile acil, merhaba Otomobil satın almak için, şirketiniz için, ev satın almak için, eviniz için finansman gerekir
bisiklet, işiniz için, kişisel ihtiyaçlarınız için? Endişelenmeyin Değeriniz ne olursa olsun,% 3'lük bir kupon oranıyla 5.000 ile 15.000.000 arasında değişen kişisel krediler sunuyoruz. Lütfen bize kredi taleplerinizi istediğiniz tam değeri ve tarihi belirtin. Lütfen kişisel kredileriniz için bizimle iletişime geçin:
email: (infosunloanservice24@gmail.com)

EN İYİ REGARD :: CHRISTIAN DAVID ŞARKI
İLETİŞİM EMAIL :: infosunloanservice24@gmail.com
WHATS-APP İLETİŞİM +919108281664

Avatar
mohammed ommar 1 yıl önce

Yüce Tanrının yüceliğine, projeyi tamamlamak için krediyle bana yardımcı olan Sir Theodore'un yardımıyla şirket kurma projesini tamamlayabildim. İyi çalışmalarını arkadaşım ve ailem arasında paylaşacağına söz verdim, üç kere aldattım ve sonunda bana dürüst ve güvenilir olduğunu kanıtlayan Sör Theodore ile tanıştım. arkadaşlar, kişisel ya da iş kredisi için onunla irtibata geçebilirsiniz ve o size e-posta ile bir kredi uygulaması göndermenize yardımcı olacaktır: theodorejamesonfinance@hotmail.com veya Whatsapp +2348058302338

Tanrı sizi korusun efendim, ben ve ailem yardımlarınız için sonsuza dek minnettar olacak

Avatar
EUROPA FINANCIAL 1 yıl önce

Ben özel bir yatırımcıyım! E-posta ile her türlü yatırım için bizimle iletişime geçin: europafinancialgrowth@gmail.com.
Lil ...

Avatar
Europa financial 1 yıl önce

Ben özel bir Yatırımcıyım, Kredi Borcuyum! E-posta yoluyla hızlı bir şekilde her türlü yatırım için bize ulaşın: europafinancialgrowth @ gmail . com whatsapp + 1-631-858-4522 teşekkürler.

Avatar
Larry 1 yıl önce

Merhaba benim adım Larry Scott Gregory ve ben özel bir kredi vereniyim.

Bir krediye ihtiyacınız var mı? Finansal olarak istikrarlı olmak ister misiniz? Veya işinizi genişletmek mi istiyorsunuz? Şirket kredisi, otomobil kredisi, işletme kredisi ve kişisel krediyi, makul bir süre olan% 3'lük çok düşük faiz oranlarında pazarlık teklif ediyoruz. Bu teklif, zamanında geri ödeme yapabilecek herkese açıktır.

E-posta adresimizden bize ulaşın: larryfinance@yahoo.com veya WhatsApp, +2349051442970

Hızlı cevap bekliyorum.
Larry Scott Gregory

Avatar
John Lisa 1 yıl önce

Paraya ihtiyacınız var mı? İş veya Kişisel Krediye ihtiyacınız var mı? Şirketinizi yeniden finanse etmek istiyor musunuz? Şirketimiz yardım etmek için burada. Herhangi bir kişiye ve şirkete% 3 faiz oranıyla kredi veriyoruz. Bize şu adresten yanıt verin: daha fazla bilgi için johnlisaloncompany2003@gmail.com.

Sizden e-posta yoluyla yakında e-posta almayı umuyoruz: johnlisaloncompany2003@gmail.com

banner7