Bakan Karaismailoğulları, Elazığ’da 2’nci Pist Çalışmalarını İnceledi

Elazığ’da bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere sabah saatlerinde Elazığ’a gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğulları, yapımı devam eden Elazığ Havalimanı 2’nci pistinde incelemelerde bulundu. Bakan Karaismailoğulları pist alanında yaptığı açıklamada, “Elazığ Havalimanı bölgesinde ulaşım ve lojistik üssü haline gelecek” ifadelerini kullandı.

Bakan Karaismailoğulları, Elazığ’da 2’nci Pist Çalışmalarını İnceledi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğulları, Elazığ’da yapacağı ziyaretlerine Elazığ Havalimanı’nda yapımı devam eden ikinci pistte incelemelerde bulunarak başladı.

Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Genel Müdürlüğü tarafından ihalesi yapılan ve yapımına 1 buçuk yıl önce başlanan pistte çalışmalar aralıksız devam ederken; Bakan Karaismailoğulları yetkililerden bilgi aldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğulları’nın satır başları şöyle;

“Kadim medeniyetlerin şehri Elazığ’ımızda bulunmaktan ve Elazığ’ın aziz insanıyla bir araya gelmekten büyük mutluluk duyuyoruz.

Bugün, Elazığ ilimizde yoğun bir programımız var.

Havalimanımızdaki bu açıklamamızın ardından, Sayın Valimizi, Sayın Belediye Başkanımızı ziyaret edeceğiz.

Ak Parti İl Başkanlığındaki programımızı takiben, Karayolları 8. Bölge Müdürlüğümüzün çalışmaları hakkında bilgi alacağız.

Ardından, Elazığ-Harput Karayolu Şantiyemizdeki çalışmaları yerinde inceleyeceğiz.

Günlerimiz her gün bir başka ilimizde, halkımızın arasında, şantiyelerimizde geçiyor.

Ülkemizin her noktasını çağa uygun bir ulaşım ve haberleşme altyapısına kavuşturmaya and içmiş bir Bakanlık olarak, projelerimizin niteliğini, gidişatını yakından gözlemleme olanağı buluyoruz.

2003 yılında hizmete açılan Elazığ Havalimanı’mızda, yıllık yolcu sayısı yıllar içinde giderek artış göstermiş 1 Milyonu geçmiştir.

Bildiğiniz gibi, biz de bu artışa cevap verecek ikinci bir pistin yapımına 2018 yılında başladık.

Bugün baktığımızda ikinci pist projemizde, % 80’in üzerinde bir gerçekleşme kaydettiğimizi görüyoruz.

Yapımında sona yaklaştığımız ikinci pistimiz, 3 bin metre uzunluğunda, 45 metre genişliğinde inşa edilmektedir.

Projede ayrıca, ilave apron ile bağlantı ve yüksek sürat taksi yolları, çevre yolları ve ilave işlerimiz sürüyor.

KARAİSMAİLOĞULLARI: İKİNCİ PİSTİ 2021 YILININ HAZİRAN AYINDA TAMAMLAYIP, İNŞALLAH HALKIMIZIN HİZMETİNE AÇACAĞIZ

İkinci pist çalışmalarımızda şimdiye kadar,

550’ye 150 metre boyutlarındaki yeni ilave apronumuzu tamamladık.

Askeri taksi yolları ile yüksek sürat taksi yollarının gövdelerini yaptık.

Proje kapsamında ayrıca, ikinci pistin başlangıcındaki 300 metrelik bölümü ile, pist kaplama banketleri, taksi yolları ve 2 nolu ilave apronun yapımı devam ediyor.

Havalimanı’nda yürüttüğümüz bir diğer proje de Jandarma Havacılık Üssü ve Jandarma Tetkik İHA Birliği Hizmet Binası ve Tesisleridir.

Elazığ Havalimanı İkinci Pisti, ilave apron işlerimizi, 2021 yılının Haziran ayında tamamlayıp, inşallah halkımızın hizmetine açacağız.

Projemiz tamamlandığında, havalimanımızın iniş-kalkış kapasitesi artacak. Elazığ Havalimanı bölgesinde ulaşım ve lojistik üssü haline gelecek.

KARAİSMAİLOĞULLARI: HAVADAKİ GÜCÜMÜZ DAHA DA ARTACAKTIR

Havayollarımız bizim için her daim stratejik bir alan olacaktır. Önemli yatırımlar yaparak 2003’de 26 olan aktif havalimanı sayımızı, son on sekiz yılda 56’ya çıkarmamız da bunun bir göstergesidir. Yapımı devam eden 5 yeni havalimanı projemiz tamamlandığında, havadaki gücümüz daha da artacaktır.

Görüyoruz ki havalimanı inşa ettiğimiz her şehrimiz, ekonomik açıdan canlanmakta, daha fazla yatırım çekmekte ve yeni iş olanaklarına kavuşmaktadır.

Türkiye’nin büyük bir ekonomi olmasında havalimanlarının önemi unutulmamalıdır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonu ve geleceğe ilişkin hedefleri; bizleri, sadece havayolları alanında değil tüm ulaşım ve altyapı projeleri alanında iddialı adımlar, dev projeler için her daim cesaretlendirmektedir.

Biz de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, kendisinin önderliğinde yapacağımız projeleri, atacağımız adımları ve ülkemize katmak istediklerimizi, Milli Ulaşım ve Altyapı Politikaları başlığı altında bir araya getiriyoruz. 

KARAİSMAİLOĞULLARI: BÜYÜK HEDEFLERİMİZ VAR DEĞERLİ ELAZIĞLILAR

Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olması yolunda ihtiyaçları tespit ediyoruz. Ülkemizin bütünsel kalkınmasına ulaşım ve haberleşme ile ne gibi katkılar sunabileceğimizi belirliyoruz.

Büyük hedeflerimiz var değerli Elazığlılar!

Ülkemizi bölgesinde lojistik bir süper güç haline getirmek,

Memleketin her karış toprağını dünyayla bağlamak,

Çağa uygun, akıllı, dijitalleşmesini tamamlamış eksiksiz bir ulaşım ve haberleşme altyapısı kurmak.

Zira, çağın gereklerine uygun bir ulaşım ve altyapı sistemi Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olabilmesi için çok önemlidir.

KARAİSMAİLOĞULLARI: HEDEFİMİZ MÜREFFEH BİR GELECEĞE YÜRÜMEKTİR

Ve daha da önemlisi, güçlü bir milli ekonomi, milli bağımsızlığımızın en önemli dayanağıdır.

Hedefimiz; şanlı bayrağımız altında, mutlu, huzurlu, müreffeh bir geleceğe yürümektir.

Ülkemizi ulaşım ve haberleşmede çok daha iyi yerlere getirmek için ‘durmak yok, yola devam’ diyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2020, 11:37

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Kürşat
Kürşat - 3 yıl Önce

Bakan gayet makul ve ciddi projelerden bahsediyor,harika.Lojistik üs için anlaşılan Elazığ -D.bakir yol güzergahından bahsediyor ama yolun her iki tarafında herhangibir imar düzenlemesi olmadığı için çarpık,curpuk yapilaşma ,rastgele atelye ,depo, ahır gibi yapılar yapılmasına son verilip bahsekonu ÜS için uygun bir imar planı derhal yapılmalıdır.Bunun için akcakiraz ve Altincevre ,mahalleye döndürülüp Elazığ Belediyesi ne bağlanmalıdır.İş işten geçip sonradan yıkımı ekstra bir külfet oluşturmadan Elazığ belediyesi şehir plancıları harekete geçmelidir.

SIRADAKİ HABER

banner137