BAKAN KOCA BİLİM KURULU TOPLANTISI’NIN ARDINDAN AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

BAKAN KOCA BİLİM KURULU TOPLANTISI’NIN ARDINDAN AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Koronavirüs bilim kurulu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Başkanlığı’nda toplandı.

Toplantı sona erdi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca toplantının ardından açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca’nın açıklamalarının satır başı şu şekilde;

"Koronavirüs Bilim Kurulumuz bugün salgının seyri, vakaların ve hastaneye yatışların yaş dağılımı ve 3 doz aşı uygulaması gündemi ile bir araya geldi. Günlük verilerden de takip edebildiğiniz üzere aşı programımız başarı ile sürmektedir. En riskli yaş grubu olarak gördüğümüz 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızdan başlayarak bir aşı programı planlamış ve devreye almıştık.

Mevcut durumda ülkemizde 18 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız için aşı tanımlanmış ve yüksek aşılanma oranlarına yaklaşılmıştır. Bu durum vaka sayılarının yaş ortalamasını düşürmüş durumdadır. Bugün itibariyle aktif vakalarımızın %50'den fazlası 30 yaş altındaki kişilerden oluşmaktadır. Gençlerimizin daha çok hastalığa yakalanıyor olmasının ardında aşılama programımızda 18 yaş ve üzerinin öncelikli olması var. Bununla birlikte gençlerimiz aktif vakalar içinde daha yüksek oranda bulunsalar da bu durum hastaneye yatışlara ve yoğun bakıma girişlere yansımamıştır. Gençlerimiz hastalığa daha çok yakalansa da daha az hastaneye yatışa ihtiyaç duymaktadır. Ancak gençlerimiz hastalığın ailelere ve büyüklere taşınmasında rol oynamaktadır. Son 1 ay içinde vefat eden vatandaşlarımız içinde en büyük oran 70 yaş ve üzeri vatandaşlarımızdadır.

2 doz Mrna aşısı olmuş vatandaşlarımızın 3. doz aşı olmaya ihtiyaç duyup duymayacağı konusunda değerlendirmeler de yapılmıştır. Daha önce açıkladığımız üzere 2 doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımızın ortalama 4 ay süre önce aşı oldukları dikkate alındığında halen koruyuculuğun devam ettiği değerlendirilmiştir. Bu konuda aşı olduğu halde virüse yakalananlar üzerinden yapılan incelemelerimiz sürmektedir. Şu an için 2 doz mRNA aşısı olmuş vatandaşlarımızın 3. Doz aşı olmalarını gerektiren bir durum yoktur.

İnaktif aşı olmuş vatandaşlarımızın ise vakit kaybetmeden 3. Doz aşılarını ister mRNA ister inaktif aşı ile olmalarını bir kez daha şiddetle öneriyorum.

Vaka sayılarının günlük 28-30 bin bandında seyrediyor olması on günlük zaman dilimi için yaklaşık aktif 300 bin vakaya karşılık gelmektedir. Bu durumun kritik bir yük olduğunun farkında olmak zorundayız. Mevcut aktif vakaların genç olması sağlık sistemini zorlamıyor olsa da halen yüksek sayıda enfekte olmuş kişinin bulunması kabul edilebilir değildir.

Aşı ile toplum bağışıklığı sağlanmadan tedbirlerin gevşetilmesi mümkün değildir. Aşı ile toplum bağışıklığını elde etmenin de en hızlı yolu en kısa sürede aşı olmaktır. Lütfen vakti gelen aşısını olsun. Eksik aşılı kimse kalmasın. Bu süre zarfında da temel koruyucu üç tedbirimiz olan maske, mesafe ve temizlik kurallarına tavizsiz uymalıyız. Bağışıklık elde edene kadar maske ve mesafe vazgeçilmez koruyucularımızdır."

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2021, 20:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Koca
Koca - 2 hafta Önce

Düş milletin yakasından,işin gücün korku kaos.Aklinca bu şekilde yönetim modeli oluşturma sevdasında.Istifa et ,istifa.

Hipokrat
Hipokrat - 2 hafta Önce

7 Ekim 2020 geçen yıl bugün,henüz aşılanan yok.Vaka sayısı 1581, vefat: 56 Bugün; 112 milyon aşılı ya rağmen. Vaka 29300, vefat 216 .Şimdi bu karşılaştırmayı yaptıktan sonra siz bu herife nasıl inanacaksiniz?O zaman bu vefat ve vaka sayısı artışı acaba aşıdan mi diye insanın aklına gelmiyor değil.Sizler ne düşünüyorsunuz? 4. Aşıyı olayım derken birden aklıma geldi.

Vatandas
Vatandas @Hipokrat - 2 hafta Önce

Gecen yil her yer kapaliydi nilley maskesiz gezmiupr haftasonu sokaga cikamiyordu bunlar sayesinde vaka düşük vefat düşüktü, bunu gözardı etmeyin Allah askina ya

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109