Bakan Kurum: “Elazığ ve Malatya’da toplam 23 bin 734 konut inşa ediyoruz"

Deprem konutları hakkında bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Elazığ’da 19 bin 190, Malatya’da 4 bin 544 olmak üzere iki ilimizde toplam 23 bin 734 konut inşa ediyoruz"dedi.

Bakan Kurum: “Elazığ ve Malatya’da toplam 23 bin 734 konut inşa ediyoruz"

41 kişinin hayatını kaybettiği 24 Ocak'ta meydana gelen merkez üssü Sivrice olan 6.8 büyüklüğündeki depremin yaraları sarılıyor.

Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Elazığ’da 19 bin 190, Malatya’da 4 bin 544 olmak üzere iki ilde toplam 23 bin 734 konut inşa edeceklerini açıkladı.

“1 MİLYON 500 BİN KONUTUMUZU DÖNÜŞTÜREREK ÜLKEMİZİ DEPREMLERE HAZIR HALE GETİRECEĞİZ”

Bakan Kurum sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada: "Elazığ ve Malatya’da depremin ardından vatandaşlarımızı sağlam ve güvenli evlerine kavuşturmak için aralıksız çalışıyoruz. TOKİ Başkanlığımızca, Elazığ’da 19 bin 190, Malatya’da 4 bin 544 olmak üzere iki ilimizde toplam 23 bin 734 konut inşa ediyoruz.Konutlarımızı, belirlediğimiz rezerv alanlarda ve yerinde gerçekleştirdiğimiz kentsel dönüşümle yıl sonuna kadar bitirecek, Elazığlı ve Malatyalı kardeşlerimize teslim edeceğiz. Evi yıkılan vatandaşlarımıza da bu süreçte kira yardımlarımız devam edecek.Milletimizin desteğiyle, yerel yönetimlerimizle el birliği içinde yılda 300 bin konut olmak üzere 1 milyon 500 bin konutumuzu dönüştürerek ülkemizi depremlere hazır hale getireceğiz" dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Biride çıkıp demiyor
Biride çıkıp demiyor - 11 ay Önce

50 sene önce evler böyle iç içe yapılırdı. Yıl olmuş 2020 halen evler içi içe yapılıyor. Yollar halen dar.

Murat kurt
Murat kurt - 11 ay Önce

Orta hasarlı bina ne demek bunu anlat Bi sayın bakanım. Depremden hemen sonra canlı yayında sayın soylu demedimi orta hasarlı binalarda oturmayın diye.. Ee ne değişti 3 ayda üstelik 2500 artçı dahada yordu binaları..

MAHMUT YEŞİLÇINAR
MAHMUT YEŞİLÇINAR - 11 ay Önce

kardeşim ev ağır hasarlı fakat tokilere nasıl yazılacağız kimse bilgi vermiyor

Aykut
Aykut - 11 ay Önce

Yav gardaşım kaç TL ödeyeceğiz birinizde onu söyleyin

Kasım MOLLA
Kasım MOLLA - 11 ay Önce

Bakan'a;Kesin hasar sonuçları bir ay önce açıklanmasına rağmen,hala ağır hasarlı yıkılacak binaların kim tarafından,hangi usul ve şartlarla yapılacağı ve Hak Sahipligi",belgesi alamamış durumdayız.Eger bu vali ve AFAD müdürü bu işi bilmiyorsa ne diye bu makamlarda oturtuluyor.Kanun gereği 1 ay içinde bu belgenin verilmesi gerekirdi.Kim neyi bekliyor? Ayrıca binası ağır hasarlı bir tek kişiye 11000 TL.kira yardımı yapılmamış ve insanlar kiralık ev de bulamadığından eşe dosta sığıntı durumda,çıldırmak üzere.Sehirde bir kaosa meydan vermemek için derhal herkesi rahatlatacak net açıklama yapılmalıdır.Kiralar derhal ödenmelidir.Kaldı ki,verilen paralar,toplanan yardım paralarının onda biri bile değil,zaten Türkiye genelinde yaklaşık 2 katrilyon para toplandı,ödenen ise 81 trilyon gibi.Biz bu parayı depremzedelere dağıtılmasını veya yapılacak binalara Hak sahipleri adına yatırılmasını talep ediyoruz.Devletten bir talebimiz yok.Bilmem anlatabildim mi?

SIRADAKİ HABER

banner103