Başkan Doğan, Selden Etkilenen Üyeleri İle Bir Araya Geldi

Dün Elazığ'da sele kapılan 103 küçükbaş hayvan ile 2 eşek telef oldu. üyelerinin yaşadığı olumsuzluğu yerinde inceleyen Şavak Der Başkanı Naim Doğan, “devletimizin yaraları saracağına eminiz” dedi.

Başkan Doğan, Selden Etkilenen Üyeleri İle Bir Araya Geldi

Önceki gün Merkeze bağlı Hıdır Baba köyünde etkili olan dolu ve şiddetli yağışın ardından meydana gelen selde Aziz Gençoğlu'na ait 50 küçükbaş hayvan ve 2 eşek ile Süleyman Gürbüz'e ait 53 küçükbaş hayvan telef oldu, ahırlarda hasar oluştu.

Köydeki bazı tarım arazileri de dolu ve sağanak nedeniyle zarar gördü. Durumun bildirilmesi üzerine İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri bölgede hasar tespit çalışması başlattı.

Olayın yaşandığı bölgeye vakit kaybeden gittiklerini ifade eden Şavaklılar Derneği Başkanı Naim Doğan, yaşanan sel felaketinden üyelerinin büyük bir oranda etkilendiğini söyledi. Doğan, devletin yaraları saracağına inandıklarını kaydetti.

Doğan, “Yaşanan sel sebebiyle üyemiz Süleyman Gürbüz’e ait 53 besi kuzusu ve yine üyemiz Aziz Gençoğlu’na ait 50 koyun sele kapılarak telef olmuştur. Ayrıca arpa, buğday, fik ekili yaklaşık 2 bin dönüm arazi dolu ve sel sebebiyle hasılat veremez hale gelmiştir. Şükürler olsun ki halkına yabancı değil halkıyla barışık bir devletimiz var. bizler Şavak Der olarak sahada üyelerimizin sesine kulak veriyor ve Hıdır Baba Köyü’nde yaşanan afetin sebep olduğu maddi kayıpların başta Sayın Valimiz Ömer Toraman olmak üzere il tarım müdürlüğümüz ve tüm ilgili kurumlarımızın ve ilimiz milletvekillerinin çalışmalarıyla tespit edilip üyelerimizin yaralarının sarılacağına ve maddi kayıplarının bertaraf edileceğine olan inancımız tamdır” dedi.

Yaşanan sel felaketi ile ilgili bilgiler veren Hıdırbaba Köyü Muhtarı Recep Dal da, Çiftçi Kayıt Sisteminde yeni düzenlemeler beklediklerini ifade etti.

Dal, “Köyümüzde büyük bir sel felaketi yaşandı yaklaşık 110 baş küçükbaş hayvan telef oldu, arazilerimizin yüzde 80’i doğrudan zarar gördü biçilemez hale geldi. Bu konuda öncelikle Sayın Valimizden, Sayın Milletvekillerimizden ilgili kurumlardan gerekli hassasiyetleri göstermelerini rica ediyorum. Tarım Bakanlığı’nın biran evvel ÇKS sistemine yeni bir düzenleme getirmesini istiyorum. Devletimizden de özellikle Kuzova bölgesinde Hıdır Baba, Darlıca, Balıbey, Koruk, Fatmalı, Pirinççi şuanda bu bölgelerinin arazilerinin yüzde 80’i hasar görmüş durumda bu bölgenin afet bölgesine alınmasını istiyoruz” diye kaydetti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner137