Başkan Dumandağ: İthal Et İle Fiyatlar Düşmez

“İthal et yağan kara benzer, yan sanayisi yok” diyen Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ, et fiyatlarının düşmesi için girdilerin düşürülüp, hayvancılığa destek verilmesi gerektiğini ifade etti.

Başkan Dumandağ: İthal Et İle Fiyatlar Düşmez

Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ, besicilerin sorunlarını en iyi bilen isimlerden biri…

Çünkü hem bu alanda iş yapan bir isim hem de uzun yıllardır Ticaret Borsası’nın başındaki isim…

DUMANDAĞ: ELİMİZDEN GELENİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Borsanın çalışmalarını anlatan Dumandağ, “Biz hemşerilerimize her türlü desteği sağlamaya çalışıyoruz. Yetkililerimize sorunları iletiyoruz. Biz burada icra makamı değil, sorunları iletme makamıyız. İlimiz için sektörümüz için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

DUMANDAĞ: İTHAL ETLE FİYATLAR DÜŞMEZ

Yüksek et fiyatlarının düşmesi için çözüm önerileri sunan Başkan Dumandağ, “Biz istiyoruz ki hemşerilerimiz ucuz et yesin ama bir kere imalatımızı artırarak, girdileri düşürerek, et fiyatları düşer, ithal etle et fiyatları düşmez. Günübirlik hayvan sayısına göre bin aşağı bin yukarı fiyatlarla olmaz, bu alıcıyı da satıcıyı da zora sokuyor. Kasap bir gün otuz liradan alıyor, bir gün otuz bir liradan. Besicide de aynı şey oda bir gün otuz liradan satıyor, bir gün otuz bir liradan. Biz kalıcı bir fiyat istiyoruz. Et Balık Kurumu, şuan 32 lira bir taban fiyat açıkladı, biz istiyoruz ki, et balık kurumu kalıcı bir fiyat belirlesin.  Tarım Bakanımız, yetkililerimiz, besicilere, yetiştiricilere destekler versin. İthal etle fiyatlar düşmez” diye konuştu.  

DUMANDAĞ: VATANDAŞ UCUZ ET YİYEMEZ

Elazığ’daki hayvan sayısı ile ilgili bilgiler veren Dumandağ, “Elazığ’da 208 bin bin büyük baş hayvan var. 605 bin koyun var, 117 bin keçimiz var, 5 bin 500 etlik tavuğumuz var. 7 bin 120 de yumurta tavuğumuz var. Hayvan sayımız çok düşük değil, devletimizin, bu hayvan sayılarını yükseltmek için destekleri olması gerekiyor. Girdiler düşünce, araziler besicilere, köylülere, kirala yoluyla verilirse, et fiyatları da kendiliğinden düşer, destek verilmezse ithal ete mahkum kalırız, vatandaş ucuz et yiyemez” ifadelerine yer verdi.  

DUMANDAĞ: BİZ BU ŞEKİLDE FİYATLARI DÜŞÜREMEYİZ

“İthal et yağan bir kara benzer, kışın yağıyor, bir güneş ve rüzgar vurunca eriyip gidiyor” ifadelerini kullanan Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Ali Dumandağ, “İthal etin yan sanayisi yok, yemi yok, çobanı yok, gelip döküp gidiyor, biz bu şekilde fiyatları düşüremeyiz. Fiyatları üretim yaparak düşürebiliriz. 200 bin baş sayıyı 400 bin başa çıkarmamız lazım o zaman et fiyatları düşer, dışarıya verdiğimiz paraları, besiciye destek olarak verirsek fiyatlar o zaman düşecektir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2019, 20:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103