Başkan Efe MEB'in Yeni Kararını Değerlendirdi

Türk Eğitim Sen Elazığ Şube Başkanı Talat Efe özel eğitim kurumlarının kapatılması kararı ile ilgili açıklamada bulundu. Başkan Efe, “Elazığ’da derslik sayımız zaten yetmiyor. Eylül ayına kadar derslik sayısının artması mümkün değil” dedi.

Başkan Efe MEB'in Yeni Kararını Değerlendirdi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özel eğitim kurslarının 2019-2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren kapatılacağını açıkladı.

Bu kapsamda dershanelerin dönüştürülmesi sürecinde 5580 Sayılı Kanunda yapılan geçici düzenlemeyle açılan temel liseler de, 2018 – 2019 eğitim ve öğretim yılının sonunda Kanunda belirtilen süreyi tamamlayarak kapanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamanın ardından Türk Eğitim Sen Elazığ Şube Başkanı Talat Efe özel eğitim kurumlarının kapatılmasıyla ilgili açıklamada bulundu.

EFE: BU KURSLARA İHTİYACIMIZ VAR

Türk Eğitim Sen Elazığ Şube Başkanı Talat Efe, “Milyonlarda gencimiz üniversite önünde bekliyor. Bu öğrencilerimiz okullarda elbette ki müfredatları işliyorlar. Özel eğitim kurları bunun bir tamamlayıcısı. Sizin sınavla öğrencileri üniversiteye aldığınız müddetçe bu kurslara ihtiyacımız var. Eğer bu kursları kaldırırsak binlerce insan, öğretmen, yardımcı hizmetlerde çalışan insanlarımız işsiz kalacaklar. Devletimizde alacağı vergiyi alamayacak. Ne olacak? Hep beraber yaşayarak göreceğiz. Bunlar merdiven altına kayacak daha sonra devlet kontrolünden çıkacak. Zenginlerimiz çocuklarına özel ders aldıracak. Ama orta halli vatandaşlarımızın çocukları bundan mağdur kalacak. Bu mağduriyeti Üniversite sınavındaki başarısızlıklarla gösterecekler. Şimdi kapatıyorlar ben eğitimci olarak asla doğru bulmuyorum” ifadelerini kullandı.

EFE: TEMEL LİSELERİN AYRI BİR ÖNEMİ VARDI

Başkan Efe, “Temel liseler kapatılıyor onların ayrı bir önemi vardı. Bütün bunları topluca değerlendirdiğimiz zaman eğitim öğretim için, velilerimiz için, öğrencilerimiz için iyi bir uygulama olduğunu söylemek doğru değil. Benim söylediklerimi ileride söyleyecekler. Bu yıl öğrencilerimiz yerleşmede zorluk çektiler, defalarca denendi kontenjanlar arttırıldı. Anadolu lisesinde talep olan liselerde kontenjan arttırıldı. Bir de burada temel lisedeki öğrencileri devlet okullarına nasıl nakledeceğiz. Bu yıl yerleşme sorununu zaten yaşadık. Biz bu öğrencilerimizi nasıl yerleştireceğiz? Şimdi bir planlama yok gördüğüm kadarıyla ben yaptım oldu mantığıyla gidiyor. Elazığ için söyleyeyim; derslik sayımız zaten yetmiyor. Eylül ayına kadar derslik sayısının artması mümkün mü? Yapılmadığına göre zaten mevcut mezunlarımızı yerleştirmede zorluk çektik, temel liselerden gelen öğrencilerimizi biz nereye alacağız” şeklinde konuştu.

EFE: ÖĞRENCİLERİMİZ GEÇTİĞİ ZAMAN DERSLİKLERDE YERLER KALMAYACAK

Türk Eğitim Sen Elazığ Şube Başkanı Talat Efe, “Bundan sonra 9. Sınıflarda özel okullarda bir hayli azalma olacak. O azalmada öğrencilerimiz nereye gidecek? Devlet okullarına e zaten dersliklerimiz yetmiyor. Dersliklerimiz yetmediği için ayrı bir mağduriyet. Diğer öğrencilerimizi yeni bir kaos beklediği düşüncesindeyim. Özel eğitim kurslarını kapatılması, temel liselerin kapatılması asla doğru değil. Öğrenci desteği verilmemesi ayrı bir sorun oluşturacak. Çünkü bütün ülkemizde olduğu gibi öğrencilerimize derslik sayımız yetmiyor. Öğrencilerimiz geçtiği zaman dersliklerde yerler kalmayacak, öğretmenlerde norm fazlası olacak. Ortaokullarımız var onlar normale geçtiğinde hem öğrencilerimiz tarafından hem de öğretmenlerimiz tarafından sıkıntılar yaşanacak. Bu alınan karar kamuoyunda tartışılmadan alınan her karar görüyoruz yanlış oluyor. Bu da öyle bir karar. Önce görüşülmeliydi sonra bu karar alınmalıydı. Ülkemizde eğitim ile ilgili alınan kararların çoğu akşam alınan karar sabah işleme konuluyor. Neyse ki şimdi birazcık zamanımız var. Yayınlanması zamansal bakımdan uygun ama kararın içeriği kesinlikle uygun değil” dedi.

HABER: SITKI TAŞEL

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109