Başkan Havabulut: Cumhurbaşkanımızdan Prim Gün Sayısının Düşürülmesini Bekliyoruz

Elazığ Elektronikçiler, Fotoğrafçılar ve Saatçiler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Havabulut, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı prim gün sayısının indirilmesiyle ilgili müjdesinin yasalaşmasını beklediklerini duyurdu.

Başkan Havabulut: Cumhurbaşkanımızdan Prim Gün Sayısının Düşürülmesini Bekliyoruz

Elazığ Elektronikçiler, Fotoğrafçılar ve Saatçiler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Havabulut, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan müjde beklediklerini söyledi.

Başkan Havabulut, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mayıs seçimleri öncesi esnafa erken emeklilik müjdesi vermişti. Buna göre, küçük esnafın prim ödeme gün sayısı düşürülecek ve SGK'lılarla eşitlenecekti. Milyonlarca Bağ-Kur’lu küçük esnafın bu sayede 9 bin prim günü yerine 7 bin 200 gün ile emekliliği sağlanacaktı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın masasında bulunan dosyalardan olan küçük esnafa prim indirimi için çalışmalar devam ediyor ancak bizler bu çalışmaların yılsonu itibariyle tamamlanmasını istiyoruz” dedi.

Yapılacak düzenlemeyle iki sigorta kolunun arasındaki bin 800 günlük yani 5 yıllık süre farkının kaldırılarak emeklilik için gerekli prim süresinin eşitlenmiş olacağının altını çizen Başkan Havabulut, "2008'de gerçekleştirilen sosyal güvenlik reformuyla işçi ve memurların emekliliği için gerekli ödeme gün sayısı 7 bin 200 olarak belirlendi. Ancak Bağ-Kur'lular için bu süre 9 bin gündü. Bu nedenle Bağ-Kur'lular daha uzun süre prim ödemek ve daha geç emekli olmak zorunda kalıyor. SSK'da 7 bin 200 prim günüyle kadınlar 58, erkekler 60 yaşını doldurduğunda emekli olurken, Bağ-Kur'da ise kadınlar 58, erkekler 60 yaş ve 9 bin prim günü koşullarını birlikte sağlamaları durumunda emekli olabiliyor. Yapılacak yeni düzenlemeyle norm birliği sağlanarak tüm çalışanlar eşit zamanda emekli olabilecekler" ifadelerini kullandı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner137